1. YAZARLAR

  2. Dilşah Kolaç KAÇAR

  3. Zayıfamada suyun önemi!
Dilşah Kolaç KAÇAR

Dilşah Kolaç KAÇAR

DİYETİSYEN
Yazarın Tüm Yazıları >

Zayıfamada suyun önemi!

A+A-

Su , vücudumuz için en temel kimyasal bileşenlerden biridir. Vücuttaki metabolik olayların sağlıklı olarak devam edebilmesi , günlük düzenli olarak tüketilen su miktarıyla direkt olarak ilgilidir. Yemek yemeden uzun süre hayatımıza devam edebildiğimiz halde, sıvı tüketiminin olmaması durumunda vücut aynı dayanıklılığı gösteremez ve vücut fonksiyonlarında ciddi hasarlar oluşabilir. Özellikle vücut ağırlığımızın %2 oranındaki dehidrasyonunun ( sıvı kaybının), önemli fizyolojik bozukluklara yol açtığı bilinmektedir.


 Vücudumuzdaki su oranı;  yaşa,  cinsiyete, vücuttaki yağ ve kas oranına göre değişkenlik gösterirken,  bu oran erkeklerde ve çocuklarda daha yüksek, yaşlılarda ve kadınlarda daha düşüktür. Yaş ilerledikçe, su oranı azalır, yağ oranımız ise artmaya başlar.


      Vücuttaki su oranını sadece tükettiğimiz su belirlemez, su dışındaki diğer sıvı alımlarımız da önemlidir. Günlük tükettiğimiz sıvı miktarının ortalama 1000 ml’sini yediğimiz yiyecekler ve su dışındaki içeceklerle, 250ml’sini ise metabolizmamız sonucunda açığa çıkan su ile karşılarız. Bu nedenle yediğimiz yiyeceklerle aldığımız su büyük öneme sahiptir ve zayıflamada su içerikleri yüksek sebze ve meyve tüketiminize bu nedenle özellikle dikkat etmenizi öneririz.


    Bilindiği üzere günümüzün önemli bir sorunu olan şişmanlık ve obeziteyi önleme ve vücut yağ oranını düşürmede önerilen miktarda günlük su tüketimi önemlidir, çünkü vücutta sıvı oranı azaldıkça yağ oranı artmaya başlar. Ayrıca yapılan çalışmalarda öğünlerden önce tüketilen suyun, iştahı baskılayarak kilo kontrolünde etkili olduğu bildirilmiştir.  Obezite dışında yetersiz su alımına bağlı olarak karşılaşılan bir diğer sorun, konstipasyon (kabızlık) ve buna bağlı olarak karın bölgesindeki şişkinliktir. Birçok birey kabızlık problemi nedeniyle, bağırsaklarını çalıştırabilmek amacıyla kuru meyvelere yüklenir ama sebebinin az su tüketmek olduğunu düşünmez. Aksine az su tüketildiğinde yediğiniz kuru meyveler, daha fazla tıkanmaya sebep olurlar. Günlük yeterli miktarda su tüketimi ve öğünlerden önce tüketilen 1-2 bardak su, bu problemlerin önemli ölçüde azaltılması veya giderilmesini mümkün kılar. 

    Günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarı da bireysel ve mevsimsel olarak farklılık gösterir. Örneğin yazın tüketmeniz gereken su miktarı ile kışın önerilen miktar aynı olamaz. Çünkü yazın havanın sıcak olması sebebiyle, tüketilen suyun büyük kısmı terle atılır. O yüzden özellikle benim su oranı düşük danışanlarımdan sıkça duyduğum ‘ Aslında ben yazın aşırı miktarda su içiyorum , sadece kışın az su tüketiyorum, nasıl olur da su oranım düşük olur ‘ düşüncesindeki büyük yanlışlığın da farkına varılması gerekir. Asıl önemli olan, kışın yeterli miktarda su tüketmektir.  Ayrıca  düzenli olarak egzersiz yapan bir bireyseniz, spor sırasında su kaybınız fazla olduğu için, hareketsiz birine göre daha fazla su tüketiyor olmanız gerekir.

 Eğer doktorunuz tarafından sıvı kısıtlaması gerektiren herhangi bir hastalığınız yoksa,  yazın günlük ortalama 3 litre,  kışın 2- 2,5 litre civarında su tüketmenizi öneririm. Bu miktara gün içinde tükettiğiniz çay, kahve ve bitki çayları dahil değildir. Su tüketiminizi sadece belli dönemlerde veya gün içerisinde sadece susadığınız zamanlarda değil, alışkanlık haline getirip düzenli olarak tüketmeniz gerekir.
    
DİYETİSYEN DİLŞAH KOLAÇ KAÇAR
 İLETİŞİM :  0541 224 53 52

Önceki ve Sonraki Yazılar