1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Transfer Yasağı Kalktı; Peki ya futbolcu Alacakları...
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Transfer Yasağı Kalktı; Peki ya futbolcu Alacakları...

A+A-

Transfer yasağının kaldırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Başta Diyarbakır sanayi odası olmak üzere kombine satın alan herkes çok takdire şayan bir sorumluluğu yerine getirdi. Bunlar hem büyük fedakarlık hem de hazine değerinde saygın davranış ve tutumlardır. Böylesine pratikler saygın geleneklerin yolunu açar ve bir süre sonra da çözümün kendisi olurlar. Dünyanın bütün saygın futbol kulüpleri taraftarlarının maddi desteğini en başa koyarlar. Kombineler, satılan bilet sayısı, storelerden yapılan alışverişler ve stadyumda yapılan harcamalar ciddi yekün tutar. Şehrin sivil toplum örgütlerinin yaptığı katkı ve bağışlar da o takımın kendi liginde kökleşmesini başarılı bir sezon geçirmesini sağlar. Kulüplerin en temel pratikleri bundan oluşur. 

Endüstiriyel futbolun rekabet ortamında elde edilen ya da üretilen diğer katma değerler, nihayet takımın taraftarıyla oluşturduğu bütünlük ve birliğin sonuçlarıdır. Başarılı takımlar bir süre sonra kendi kendilerini sırf başarılı oldukları için finanse etmeye başlarlar. Hikaye ve döngü budur aslında. Önce şehir, elini taşın altına koyar ve takımı başarı potasında hem yarışmacı yapar hem de rekabetçi. Sonra bu yarışma ve rekabetin sonucu kulübe kazanılmış başarıların ödülü olarak geri döner. 

Görünen tablo o ki Amedspor henüz bu döngünün çok uzağında ve hala şehrin onu beslemesine ihtiyacı var. Şehir dinamiklerinin transfer yasağını kaldırması bir başlangıç. Geçmişte benzer şeyler olmuştur kuşkusuz. Ama biz bu sezonu konuşuyoruz. Bir maçını başarılı bir oyunla geride bıraktığımız bu sezonu konuşmak ve bu sezonun sorunlarını çözmek zorundayız. 

Şimdi transfer yasağının kaldırıldığı bugünler yapılması lazım gelen ikinci şey var. İkinci görev, birikmiş olan oyuncu alacaklarının en azından bir bölümünü ödemektir. Oyuncu alacaklarını kutsal sayıp, tıpkı transfer yasağının aşılması gibi bu sorunu da aşmalıyız. Transfer yasağında yasal bir zorunluluk vardı. Oyuncu alacaklarının ödenmesinde de hem yasal hem vicdani hem de sportif zorunluluklar var. 

Eğer bugün o alacaklar ödenmese yarının yasal sorunlarına dönüşürler. Zaten transfer yasağı dediğimiz şey zamanında ödenmeyen oyuncu ve teknik ekip alacakları değil mi? Bugün o alacakları ödemezsen yarın yaptırımlı yasal soruna yol açarsın. Oyuncu sözleşmeli emekçin olduğunu için de ödemediğin her kuruş, sana vicdaniı bir sorun olarak geri döner ve ahlaki üstünlüğünü kaybedersin. 

Oyuncu alacaklarının ödenmiyor olması idari sorun olmaktan daha çok sportif bir sorundur: çünkü, futbol oyununun yegane malzemesi toptan sonra insan kaynağıdır. Top sorun çıkarmaz. Topun sözleşmesi yoktur. Top evli değildir. Top çocuklarına bakmak zorunda değildir. Top eve ekmek götürmek  zorunda değildir. Nihayet top cansız bir nesnedir ve hiçbir talebi olmaz. Bir talepte bulunmaz. 

Ama halihazırda sözleşmeli ve kadroda yer alan her oyuncunun böyle talepleri ve sözleşmelerden doğan hakları vardır. Bunlar görmemezlikten gelinemez. Ötelenemez, Ertelenemez. Tek geçim kaynağı mesleği olan bu topluluğun mutluluğu emeğinin karşılığını zamanında almasıdır. 

Bakın açıkça söylüyorum Amedsporlu oyuncular kısmen de olsa memnun edilmeden onlardan başarı ya da iyi oyunlar beklemek hayaldir. Ne derler bilirsiniz ‘’ Aç ayı oynamaz’’ Eğer taraftarlar müşteriyse müşteriyi memnun etmek adı futbolcu olan personeli memnun etmekten geçer. Memnun olmayan oyuncunun zihni kapalıdır. Zihni kendi sorunlarıyla ilgilidir. Bu eşyanın doğasında vardır. Bu oyuncuların kötü niyetli oldukları anlamına gelmez. Ay sonu maaşını almayan herkes mutsuz olur. 

Keçiören karşısına iyi bir oyun ve iyi bir sonuç ancak alacakların kısmen de olsa bugünlerde maç öncesinde ödenmesiyle mümkün olur. Bu çocukların hiçbir suçu yok. Allah rızası içinde hiç kimseden bir şey dilenmiyorlar. Analarının ak sütü gibi helal olan kendi alacaklarını talep ediyorlar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar