1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Quaresma’lı Planın İflası
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Quaresma’lı Planın İflası

A+A-

Quaresma’lı Planın İflası
Bursaspor’un Fransız teknik direktörü Paul Le Guen, Quaresma’nın pas ve koşu alanlarını Aziz Behich ve Titi ile kontrol altına alıp, özellikle de Aziz Behich’in aracılığıyla Quaresma’ya, deyim uygunsa, temaslı bir gölge-markaj uygulatınca, sadece Quaresma etkisiz hale gelmedi, bir bütün olarak Quaresma’nın muz ortalarına dayalı Şenol Güneş oyunu neredeyse iflas etti. Beşiktaş, Adriano’nun ayağından çok erken ve şahane bir gol bulmasına rağmen, bütün bir ilk yarı boyunca, Bursaspor üstünde etkili bir oyun kuramadı.


Bu inisiyatifsizlik halinin birincil nedeni, Le Guen’in harika planıydı hiç kuşkusuz. Ama Le Guen’in planına, daha doğrusu ekmeğine tereyağ süren Güneş’in yorgun, demoralize ve tek hamleli iki hücumcu oyuncuyla sahaya çıkmasıydı. Negredo ve Jeremian Lens, sadece tek hamleli oyuncular değil; bu iki oyuncudan özellikle Lens adeta bir özgüven probleminin içinde boğuluyor gibi duruyor. Geçen sene Fenerbahçe forması ile izlediğimiz Lens gitmiş yerine ürkek, kararsız ve kelimenin tam anlamıyla ne yaptığını bilmeyen acemi bir oyuncu gelmiş. Bu oyuncu, kim ne derse desin, çok ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor.


Şenol Güneş iki sezondur hücüm aklını Quaresma’ya bağlamış. Bu plan şu veya bu nedenle kısmen tuttu. Ama futboldan biraz anlayan herhangi bir beyin, bu planın çok ucuz ve neredeyse tek hamle ile bertaraf edilebilecek bir plan olduğunu bilir. Nedense, iki sezondur Güneş, bu planı inatla dolaşımda tuttu. Sağlam bir defans kurgusuyla beslenen bu plan iki sezondur ‘’mutlu tesaddüflerle’’, hep dört ayak üstüne düşerek, sanki başarılı bir planmış algısı yarattı. Oyun oynamaya değil, oyunu en kestirme biçimde kazanmaya dönük bu plan elbette Mustafa Denizli mirasına daha yakın duruyor.


Ama bu sezon bu plan iki nedenle işlemiyor. 1- Atiba eski Atiba değil. Kaptırılan toplar 3 saniyede kazanılmıyor, 2- Oğuzhan artık bütün cesaretini yitirmiş. Geçmişte kısmen ikili mücadelelerde direnç gösteren Oğuzhan gitmiş, yerine sanki bir İngiliz asilzadesi gelmiş, sakatlanmaktan ödü kopuyor. Bu çok belli. Öyle ki hiçbir ikili mücadelede ayağını topa sokmuyor. Hiçbir rakibin üstüne kararlıca gitmiyor ve Güneş bu problemi aşmak için bir şey yapmıyor.
Göbeğin merkezindeki iki dişli iyi çalışmayınca Quaresma öksürmeye başlıyor. Bir de Le Guen gibi akıllı bir teknik adam, Quaresma’nın el frenini çekince ortada düz bir Beşiktaş çıkıyor.


Oyunu rakip yarı sahaya yıkamayan Beşiktaş, haliyle kendi kalesi önünde tehlikeler yaşıyor. Oyunun Beşiktaş kalesinin önünde oynanması yaşlı defansı çok zorluyor. Bir de buna ilerde top tutamamak eklenince, kaptırılan her top sonrası yaşlı defans geriye doğru koşmak zorunda kalıyor ve çabuk yoruluyor…


Pepe, Vida ve Medel gibi ayak içleri temiz ve tam isabetli pas yeteneğine sahip bir defans yapısına sahip olmasına rağmen Şenol Güneş, neden birinci bölge ve ikinci bölge arası hem geçiş hem de başlangıç pasları için bir paslı geçiş oyunu inşa etmiyor? Bu adamlar çok tecrübeli ama o oranda da yaşlı. Birinci bölge ile ikinci bölge arasında bir geçiş köprüsü acilen inşa edilmezse, bu oyuncuların geriye doğru yaptıkları koşular verimliliklerinin tümünü emip yok edecektir. Şenol Güneş salt Quaresma saplantısı yüzünden bu oyuncuların tüm yeteneklerini yok sayıyor. Quaresma da Quaresma olsa bari. Turşusunu kur diyeceğim ama ona bile yaramaz. Ucuz ortalardan elde edilen skorlar sadece çapsız Türk futbolunda olur. Bayern buna asla izin vermez. O zaman ne yapacak Güneş?


Beşiktaş iyi değil. Beşiktaş sağ kenardan orta yapacağım diye sahanın diğer bölgelerinin bütün alternatiflerini yok sayıyor. Yazık.

Önceki ve Sonraki Yazılar