1. YAZARLAR

  2. Yılmaz ACU

  3. ÖRNEK İNSAN İSMAİL KOÇ BEY
Yılmaz ACU

Yılmaz ACU

Gazeteci / Yazar (Derman Baba)
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖRNEK İNSAN İSMAİL KOÇ BEY

A+A-

Merhabalar sevgili okurlarım. Bildiğiniz gibi Diyarbakır İlimiz, son yıllarda nüfusu bir hayli artmakta ve bu artışa paralel olarak ihtiyaçları da yoğunlaşmakta. Bu hafta, oldukça yoğun geçti.

Bildiğiniz gibi, vatandaşların derdine derman olan, kendisini görevine adamış kamu kurum ve kuruluşların yetkililerini köşemde sık sık dile getirerek, onların başarılı çalışmalarından herkesin haberdar olmasını istiyorum. Çünkü onlar, başarılı ve gayretli çalışmalarıyla, aldıkları hayır dualarıyla, karanlığı aydınlatan birer yıldız gibi parlıyorlar.

Kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri deyince, bugün ziyaret ettiğim özel bir ismi ayrı kaleme almak istiyorum.

Yaklaşık 4 yıldır Diyarbakır’da görev yapan, bu süre zarfında başarılı ve hakkaniyetli çalışmalarıyla, gerçekten halkın gönlünde taht kuran, Diyarbakır İşkur İl Müdürü Sayın İsmail Koç beyi, özellikle dile getirmek istiyorum. Bu değerli ağabeyimle ilgili yıllardır övgü dolu sözler duyardım. Hep ziyaret edip, bir çayını içmek ve çalışmalarını yazmak istiyordum.

Yaklaşık 6 Ay kadar önce İsmail Bey ile ilgili bir köşe yazısı kaleme almıştım. Ama onu yayınlamak istedim sağolsun İsmail bey yaptığımız hizmeti cenabi Allah bilsin yeterlidir söyledi. Her işte bir hikmet var derler, gerçekten doğruymuş. Bu, gayretli ve çalışkan beyefendiyi, bugün ziyaret etme olanağım oldu. Ziyaret dediysem, öyle oturup uzun boylu konuşma olanağımız yine olmadı. Çünkü İsmail Beyin odası devamlı gelen giden vatandaşlar, ziyaretçiler ve misafirleriyle hınç hınç doluydu.

Azimle görevini yapmak dedikleri herhalde bu olmalı diye düşündüm. Böylesi bir misafirperverlik, beyefendilik, mütevazılık, ancak bu kadar olur herhalde. Bildiğiniz gibi, İlimiz ve Bölgemizin kanayan yarası işsizlik ve İşkur İl Müdürlüğü de işsizliği olabildiğince asgariye indirebilmek için, bütün olanaklarıyla çaba sarf ediyor. Kurumda resmen seferberlik ilan edilmiş durumda. Binlerce insan girip çıkıyor, resmi işlemlerini yapıyor, işe giriş çıkışlar ayarlanıyor. Kurum personelini de ayrıca kutlamak lazım. Ellerinden gelen bütün gayretleri sarf ederek, insanları iş güç sahibi yapmaya çalışıyorlar.

İsmail Koç devletini, milletini canından çok seven, işiyle bütünleşmiş değerli insanlara öyle çok ihtiyacımız var ki, anlatamam.

Din, dil, ırk ayırımı asla yapmadan, insanların dertleriyle, sıkıntılarıyla hemhal olan gerçek bir görev adamı.

Adanmışlık duygusuyla vazifesini ifa etmek, herhalde böyle olmalı diye düşündüm.

Merhametli, samimi ve gayretli insanlarla, bir kurum veya kuruluşun potansiyelini aşarak, çok büyük başarılara imza attığını görünce, insanın içi kıpır kıpır oluyor. Memnun ayrılan insanları görünce, İsmail bey daha bir azimle ve gayretle sürdürüyor çalışmalarını. Hasta ziyaretleri ve taziye ziyaretlerini de sık sık yaptığını, gösterişten uzak bir hayat yaşadığını, defalarca kez duymuştum vatandaşlardan.

Diyarbakırlı değil, Güzel ilimiz Ardahanlı ama bir Diyarbakırlı’dan daha fazla halkı seviyor ve yardımcı oluyor. Bazı kimseler, İsmail beye iftira atarak, sözde yakınlarını işe aldırdığını söylüyorlarmış. İyi de İsmail Bey bural Diyarbakırlı değil ki, yakınları olsun. Gerçi olsa da, İsmail Bey, hakkaniyet çerçevesinde görevini yapar, kimseye ayrıcalık tanımaz. ‘Meyve veren ağaç taşlanır’ demişler. Varsın isteyen, istediğini söylesin. Yakından tanıdığım iki aile, çocuklarına İsmail Beyin ismini vermişler. İnanın, bir kurum müdürüne böylesi muhabbet ve sevgi beslenildiğine ilk defa şahit oluyorum.

Yüreği insan sevgisiyle dolu bu değerli insanı ne kadar övsek azdır diye düşünüyorum. ‘Ne yaparsan yap aşk ile yap’ derler ya. İşte İsmail Bey de, görevini Aşkla ve tam bir devlet adamı ciddiyetiyle icra eden, özel bir kişilik.

Aldığı dualar, onu ve personelini öyle mutlu ediyor ki haklı olarak.

Allah, razı olsun İsmail beyden ve bütün çalışanlarından. İnanıyorum ki, onun azmi ve idealist kadrosunun gayretli çalışmalarıyla, bu kadim kentte işsizlik oranı olabildiğince azalacak.

img_20180411_095425.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar