1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. Önünüzde Play Off maçları var ve işiniz zor
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Önünüzde Play Off maçları var ve işiniz zor

A+A-

Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta sezona mutlak şampiyonluk parolasıyla başlayan Diyarbekirspor, ligin ikinci devresini liderin 7 puan gerisinde kapadı, bitime 7 maç kala aradaki puan farkı 11'e çıktı.
 
Şampiyonluğa oynayan bir takımın iç sahada 4 maçta yenilmesi kuşkusuz, “Şampiyon olacağız” sözüyle görünen kumaşın arasında kocaman bir uçurum olduğunu gösteriyor. Geride kalan Diyarbekirspor maçları için pek çok kez futbolcuları eleştirdim, zaman zaman da olmayan sitemi eleştirdiğim oldu. Ben bunları es geçeceğim ve sadece geçen Çarşamba günkü maçın bir analizini yapacağım:
 
Öncelikle Diyarbakirspor'da oturmuş bir sistem ve de disiplinin olmadığını net bir şekilde söyleyebiliniz. Diyarbekirsporlular takım halinde ne zaman ileri çıkıp ne zaman geri geleceğini bilmiyorlar. Bir takımda sistem oturduğu zaman futbolcular ne zaman beraber ileri çıkıp ne zaman geri geleceklerini ve hatta ne zaman nerede rakip takımın atağını faulle keseceğini çok iyi biliyor. Şimdi soruyorum; Diyarbekirsporlu futbolcular Etimesgut karşısında böyle bir oyun anlayışı ortaya koyabildiler mi?
 
Takıma baktığımız zaman ileri uç ile savunma bloğu arasındaki mesafenin çok fazla olduğunu gördük. Günümüzde futbol takımları bu mesafeyi 30- 35 metreye kadar düşürürken, Diyarbekirspor takımında oyunun büyük bir bölümünde bu mesafenin 60 ile 70 metre arasında olduğunu gözlemledik. Böyle olunca pozisyon vermek ve gol yemek kaçınılmaz oldu. Diyarbekirspor sistemi oyuna başlarken 4- 2- 3- 1 şeklindeydi. Ama daha sonra oyuncu dizilişlerindeki görünümleri futbolcuların bu sistemin dışına çıktığını ve hangi sistemle oynamaya başladığını kestirmek zor oldu. Yenen ilk golden sonra teknik heyete de bir telaş söz konusu oldu. Bu panik takımın tek forvetini oyundan alınıp oyuna sol bek koymasına ve stoperlerinde forvet hattına gitmelerine kadar devam etti.
 
Play Off şansı nedir

Diyarbekirspor sahasında Etimesgut'a yenilerek bir üst lige direkt çıkma şansını tamamıyla bitirdi. Şimdi Play Off şansı var. Peki Diyarbekirspor'un Play Off şansı nedir, neler yapabilir? Bir atasözü var, Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belli olur diye… Şimdi Play Off oynayacak takımlar Diyarbekirspor'u muhtemelen izlemişlerdir. Takım, düne kadar oynadığı iş saha maçlarında rakibe karşı bir üstünlük sağlayamadı. Kenar ortaların pek gelmediği, dış kenarda oynayan futbolcuların geriye dönmedikleri aşikardır. Ayrıca Etimesgur maçında teknik heyet ile oyuncular arasında bir küskünlük olduğu izlenimi sezdim. Bunun yanı sıra futbolcular arasında arkadaşlık bağının yetersiz olduğu dikkatimi çekti. Şimdi önümüzde Play Off maçları var, işiniz zor. Allah yardımcınız olsun.

Selim KAYA
Özgür Haber Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar