1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Her Başarılı Futbol Kulübünün Arkasında Nitelikli Yönetici Vardır.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Her Başarılı Futbol Kulübünün Arkasında Nitelikli Yönetici Vardır.

A+A-

Tersi de doğrudur; her başarısız kulübün arkasında mutlaka niteliksiz yönetici gurubu vardır. Ne yaptığını bilen, nasıl yapacağını önceden planlayan nitelikli yönetici her şeyden önce kulübüne kurumsal bir kimlik kazandırır. Kurumsallık sadece planlanmış işlerin yolunda gitmesini sağlamaz: aynı zamanda belirli iş yapma biçimlerini bir kültür haline getirir. Kültür eni sonu en koruyucu mirastır. Zaten kurumsallık aracılığı ile bir yönetim kültürü üretememiş olan kulüpler her şeyin başında sıkça yönetim krizleri yaşarlar. 

 

Nitelikli yönetici toplamda kulübü yönetir. Nitelikli yönetici bakkal dükkanı yönetir gibi gelip tesislerde çadır kurmaz. Onun yapacak çok daha önemli işleri vardır. Futbolcu gurubu sözleşme ile bir teknik adama emanet edildiği için, ayrıca onun bu konu ile mesai harcamasına gerek yoktur. Teknik heyet talep etmediği müddetçe futbolcu ile yatay ilişki kurmak çok zarar verici bir davranış haline gelir. 

 

Bir kulüpte herkes, başkan dahil, kendi görevlerine odaklanırsa, orada sorun yaşanması mucizelere kalır. Başkan dahil bütün yöneticilerin birinci ve ertelenemez görevi, kulübün ekonomik gelirlerini artırmaktır. Kulübün medyada daha iyi görünür olmasını sağlamaktır. Taraftar guruplarını eğitip birleştirmektir. Taraftarın centilmenlik sınırları içinde kalmasını sağlamaktır. Maç günü, maça gelen seyirciyi stadyumun imkanlarıyla memnun etmektir.

 

Saha içi işler teknik heyetin görev alanıdır. Nitelikli yönetici bu alanı asla ihlal etmez. Saha içinde işler yolunda gidiyorsa özellikle ve isteyerek buharlaşır. Eğer işler yolunda gitmiyorsa, kulübün önceden saptanmış kurallarına riayet ederek o mekanizmaları harekete geçirir. Teknik Heyetten saha içinde hesap sorulmaz. Teknik heyetten elde doğru veriler yokken hesap sorulmaz. Teknik heyetin raporu olmadan bir hesap mesap divanı kurulmaz. 

 

Dünyanın en başarısız yöneticisi, saha içi şeylere meraklı yöneticidir. Saha içi şeyler bütünüyle meslekseldir. Meslek ehli olmadan ne diye burnunu sokarsın anlamadığın şeylere. Seyrettiğin şey anladığın şey değildir. Bir şeyi izlemek, o işe, çözüm bulacak kadar ondan anlamak anlamına gelmiyor. Eğer bu doğru olsaydı dünyanın en başarılı teknik heyeti yöneticilerden kurulurdu. 

 

Futbol oyunu, sonucu önceden garantilenebilen bir oyun değil. Daha öncede bu sayfalarda yazmıştım; bütün dünyada yenilgisiz takım yoktur. En iyi takım bir oyunu olan ve bu oyunu her hafta, rakip kim olursa olsun, tekrar edebilen takımdır. Bu oyun kendi içinde bu kadar bilinmez şey barındırırken, bir yöneticinin ayrıca, ahkam kesmesi, işleri büsbütün içinden çıkılmaz hale getirir. 

 

Bir yöneticinin yönetici olduğunu ısrarla hissettirmesi kabul edilemez bir zaaftır. Yönetici seçilmiş biri olduğu için zaten yöneticidir. Bunu afra tafra ile ilan etmesi gerekmez. Yöneticinin zeka ve yeteneklerini sergileyeceği alan yönetim kurulu toplantılarıdır. Varsa bir hüneri ya da yaratıcı çözümleri, bunu o toplantılarda dile getirir. Karar alınmasını sağlar ve uygulamada gönüllü görev alır. Hepsi bu. 

 

Nitelikli yönetici kulübünün kurumsallığını başa alır. Atılan her adımın, alınan her kararın ve her uygulamanın kurumsallık içinde gerçekleşmesinde ısrar eder. Kurumsallık onun vazgeçilmezidir. Çünkü futbol gibi iş hacmi yüksek ve insan kaynağı çeşitli olan yapılarda iş yapmanın, giderek işi başarılı şekilde yapmanın tek yolu kurumsal mekanizmaları çalıştırmaktır.

 

Kısaca, herkes kendi işini yapmalı ve her iş kurum aracılığıyla hayata geçirilmelidir. Gerisi hikayedir ve zaten biz boğazımıza kadar bu hikayeye batmış durumdayız. Birlikte, daha önce saptanmış görev tanımlarına göre hareket eden bir yönetim kadrosunun ciddi sıkıntıları olmaz. Para dahil hemen her soruna bu mantık içinde kalıcı çözümler bulmak daha kolay olur. 

 

Futbol dünyamızda eksik olan para değil. Eksik olan nitelikli yöneticidir. Futbol takımının başarısızlığı oyuncunun kalitesizliğinden değil yöneticinin niteliksizliğinden kaynaklanır. Ekmek su kadar futbolun nitelikli yöneticiye ihtiyacı var. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar