1. YAZARLAR

  2. Yılmaz ACU

  3. En büyük servetim bana yapılan dualardır.
Yılmaz ACU

Yılmaz ACU

Gazeteci / Yazar (Derman Baba)
Yazarın Tüm Yazıları >

En büyük servetim bana yapılan dualardır.

A+A-

Merhabalar sevgili dostlar. Siyasetin yoğun gündemi nedeniyle, ara ara siz değerli okuyucularımla yaptığım insani çalışmalarımı yaşamış olduğumu sıkıntılarıda siz değerli okuyucularıma paylaşmak istiyorum . Aslında, ve tarafsız bir bakış açısıyla sizlere aktarmayı düşünüyorum.
Ama öyle ızdırap verici gelişmeler yaşadım ki, ister istemez duygularımı ve hissiyatımı sizlerle paylaşmak istedim.
Bildiğiniz gibi sık sık gerek sosyal medyada ve gerekse yazılı ve görsel basında, bazı ailelerin sıkıntılarını dile getirerek, hayırsever kişi ve kuruluşlardan bu ailelere yardımcı olmalarını talep ediyorum.
Yaklaşık 37 yıla yakın bir zaman zarfında, neler yaşadığımı, nelere tanık olduğumu anlatsam, inanamazsınız.
Hani derler ya, ‘Anlatsam roman olur.’
Evet, gerçekten de öyle. Evi yanan aileler mi dersiniz, eşinden şidde gören kadınlar --boşanma safhasına gelip de çoluk çocukları ortada kalacak aileler mi dersiniz, çocukları engelli veya ağır hastalıklarla mücadele eden aileler mi dersiniz, çoğu zaman yarı aç yatmak zorunda kalan çocuklar mı dersiniz. Hele okuldan alınmak zorunda kalan çocuklara yaptığımız yardımlar sonucunda, yeniden okula döndüklerinde, gözlerindeki o mutluluk dolu bakışları görünce inanın dünyalar benim olurdu. 
Yıllarca okula harçsızlık gidip gelmek zorunda kalan, anne ve babaların halet-i ruhiyesini düşünebiliyor musunuz? Çoğu zaman evden götürdüğü bir parça ekmek ve bir dilim peynirle, günün yarısını geçirmek zorunda kalan çocukların durumunu göz önüne getirin bir de.
Rabbim’in bahşettiği yardımlar sayesinde, onların arasında bugün yüksek okulu kazanıp okuyan ve hatta bitirmek üzere olanlar bile var. Hani derler ya, ‘Bana mutluluğun resmini çizebilir misin?’ diye.
Cenab-ı Rabbim’e hamd-ü senalar olsun, 37 yıllık zaman diliminde, mutluluğun resmini çizme ve şahidi olma nimetini bana defalarca tattırdı. Öylesine ki, sağlık sorunlarımı, ailemin ve çocuklarımın sorunlarını bile unutturdu bana bu yaşadıklarım. İnsanı kahreden, derin üzüntülere gark eden dramların birer birer hayırlı sonla bitmesi beni öyle mutlu ediyor ki.
Aldığım dualar ise, benim bu çalışmalarımda en büyük manevi motivasyon kaynağım zaten. 
Bugüne kadar, ekonomik durumu elverişli olmayan ailelere yardımda bulunan hayırsever kişi ve kuruluşlar, bana göre her türlü övgüyü hak ediyorlar. Ancak bazı kimseler var ki, ancak konuşmayı, ahkâm kesmeyi biliyorlar. Üstelik de bukalemun gibi, işlerine geldiğinde farklı konuşarak, beyaza siyah demekten bile utanmayan, hep kendi çıkarlarını ön planda tutan bazı zavallılar da var maalesef aramızda. Bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu ne de çabuk unutuyoruz değil mi? ‘Rüzgâr eken, fırtına biçer’ demiş büyüklerimiz. Ne de güzel söylemişler.
Motorsikletimle, neredeyse her gün Diyarbakır’ı bir uçtan diğer uca kat ediyorum. Bir bakıyorsunuz Dicle Üniversitesi’nde, bir bakıyorsunuz Ergani Yolu Üçkuyular mevkiindeki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesindeyim. Bazen şehrin en ücra kesimlerinde yaşayan ailelere, motorsikletimle gıda  götürüyorum. Çoğu zaman kendi ailevi sorunlarımı, ekonomik ihtiyaçlarımı, borçlarımı bile göz ardı edip, insanlarımızın dertleriyle hem hal olmaya çalışıyorum. Ne kimseden bir övgü, ne siyaset, ne de parasal bir beklentim yok.
Amacım bu fani dünyada olabildiğince fazla hayır duaları alabilmek. Varsın birileri yine arkamdan konuşmaya devam etsin. ‘Leyleğin ömrü laklakla geçer’ demiş büyüklerimiz. Ne de güzel söylemişler.
Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Herkes istediğini konuşabilir, isteyen istediğini düşünebilir.
Rabbim; bütün olup bitenleri biliyor. İçim rahat, kalbim huzurlu. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, gerek sosyal medya aracılığıyla ve gerekse cep telefonlarımdan bana ulaşan insanlara elimden gelen bütün gayreti göstereceğimi, bir kez daha deklare ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin Mübarek Ramazanı Şerifini ve Ramazan Bayramınızı, en halisane duygularımla kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar