1. YAZARLAR

  2. Nesrin ERDOĞMUŞ

  3. Darüşşafaka Eğitim sınavları
Nesrin ERDOĞMUŞ

Nesrin ERDOĞMUŞ

Diyarinsesi.Org Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Darüşşafaka Eğitim sınavları

A+A-

Merhaba Dostlar..
Bugün Darüşşafaka  kurumun sınavları tam yirmi iki ilde yapılıyor. Yirmi iki ilde yapılan sınavda binbeş yüz kişiye yakın çocuklarımız ter dökecek, sınavda başarı gösterip yarışacaklardır.
 Darüşşafaka eğitim kurumlarına öğrenci kabul koşulu Cemiyet tüzüğünün ikinci maddesinde belirtildiği  gibi annesi veya babası  hayatta olmayan yetenekli ve aynı zamanda maddi bakımdan iyi bir eğitim almaya yetersiz olan çocukları  yatılı olarak güzel imkanlarla okumalarını sağlıyorlar.  
Bugün  Darüşşafaka cemiyeti yüksek danışma kurulu üyesi  Davut Ökütçü hocamızı arayarak hem hal hatır sormak,  hem de bu sınav için biraz bilgi almak istedim.


Davut hocamızın o asil Diyarbekir beyenfedilerine has konuşmasıyla;  memleketim insanın ne kadar naif,  kibar, bir o kadar mütevazı duruşları beni son derece mutlu etti.
Konu açılmışken Davut bey hocama sorular sordum. Davut bey hocamda   sorularıma  o büyük sabrıyla tane tane cevaplar  verdi.
Ben soruyorum.
-Hocam neden annesi veya babası olmayan ve madi yönden imkanları olmayan çocuklarımız sınava  girmeye hak kazanıyor da, annesi veya babası ayrılan bir o kadar başarılı çocuklarımız bu sınava girmeye hak kazanamıyorlar dedim.
- Hocam cevap verdi. 
Darüşşafaka egitim kurumlarının ögrenci kabul koşulu Cemiyet tüzüğünün ikinci maddesinde belirtildiği gibi annesi veya babası hayatta olmayan yetenekli ve maddi bakımdan imkansız olan, iyi bir eğitim almaya yeterli olan  çocuklarımızın sınava girmek için ilk kosul olduğunu,   sözlerine vurguluyarak birer birer telefonda anlattı .
Hatta bende Değerli  Davut  hocama tecavüz gören, aile içi şiddet  gören ve hatta aile içi cinsel istismar gören bazı çocuklarımızın da çok başarılı olduklarını maddi yönden imkansızliklar dolayısıyle okuyamadıklarını sözlerimle  vurgulamaya çalıştımsa bile, Darüşşafaka eğitim kurumunun cemiyet tüzüğünün bunlar olduğunu yineledi. 
Bende  sözlerimin askıda kaldığını farketmiştim. Bu arada Davut bey hocamız Darüşşafaka cemiyetinin geçen yılkı sınavında Türkiye birinci olarak Diyarbakir'dan başvuran Eylül Aslantaş kızımızın birinciliğe hak kazandığını büyük bir hemşeri gururuyla anlattı.


Hatta Eylül kızımızın abisi Furkan Aslantaş'ında ve ortadan liseye geçen Hamdiye Efe kızımızdan Diyarbakır  şehrinden geldigini sözlerine ekledi. Darüşşafaka Cemiyeti Eğitim kurumunda okuduklarını gurur ve sevinçle sözlerine eklemeyi ihmal etmedi. 
Ama benim dileğim Darüşşafaka gibi büyük bir eğitim kurumu nasıl annesiz veya babasız başarılı çocuklara çok güzel egitim sağlıyorsa da,  her ilde bulunan özel okulların kontejanlarinda bu veya buna benzer  özel durumu gibi olan çocuklara yer ayırmalarıdır. 


Eğitim ve öğretimlerinde sınavla bile olsa  bu gibi özel çocuklarımıza yer açmalarını dile getirmek istiyorum.
Eğitim ve öğretimdeki başarı daha iyi yarınlara yapılmış yatırımlardır diyorum.
Davut hocamla çok şey konustuk amma velakin benim hala aklım eşit olmayan eğitim  sistemindedir.
Düşünsenize dostlar güzel bir özel okuldaki her tür deneylerin, etkinliklerin yapıldığı bir okulda okuyan çocuğumuz la, kışın ayağında naylon ayakkabıyla giden bir çocuk aynı sınava tabi tutulacaktır. 
Şartlar eşit  midir.
Hayır.
Ama zaten eşit olmayan bir ďünya da bari annesiz veya babasız olan bir çok çocuğumuz hayata tutunsun isterim.
Ve umuyorum ki, içimizde o büyük cevherleri keşfedilmemiş çocuklarımız en kısa zamanda eğitim ve öğretimi iyi olan okullarda keşfedilerek hayat çizgilerinde çok güzel yol alabilsinler...
Has bir Diyarbekir'li olan Davut Ökütçü hocamın bu arada hasta olduğunu öğreniyorum.
Ah hocam Ah ben size o kadar sorular sordum ve siz bitmek bilmeyen o güzel sabrınızla bana ne güzel yanıtlar verdiniz.
Keske konuşmamızın başında hasta olduğunuzu söyleseydiniz de bende sizi bu kadar konuşturup yormasaydım.
Size ALLAH 'dan hayırlı  şifalar diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Esen kalınız. 
Sevgili dostlarım kimin bir nebze bile olsa annesiz babasız veya her ne sekilde olurlarsa olsunlar, yardıma ihtiyaçları var ise katkı sunabiliyorsanız ne mutlu sizlere diyorum.
Sevgilerimle...

11-027.jpg22-013.jpg

 


Not:  1. Resimde Davut Ökütçü hocam Türkiye birinci Diyarbakır'lı kızımız Eylül Aslantaş ve abisi Furkan Aslantaş
2. Resimde Davut Ökütçü hocam ve Diyarbakır'lı Hamdiye Efe  kızimiz  Darüşşafaka Cemiyeti Eğitim  kurumlarında hala okuyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar