1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd Üzdü. Amedspor Sevindirdi.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd Üzdü. Amedspor Sevindirdi.

A+A-

DalKurd Üzdü Amedspor Sevindirdi.

DalKurd üzdü. Böyle söylemeye hakkım var. Çünkü 3-0 yenildiğiniz takım, ortaya hiçbir özgün düşünce ya da felsefe koymadan yendi sizi. Atılan üç golu de analiz edin, göreceğiniz tek şey amatörce yenilen üç gol olacak. Herkes mazeret sıralayabilir. Ama BK Hâcken maçının mazereti yok. Neden yok, çünkü, maçta ortaya bir irade, bir direnç, bir inanç koyamadınız. Yani mazeret cinsinde kabul edebileceğimiz bir gerekçeniz yok. Bir kere organize değilsiniz. Sokaktan toplanmış acemi çaylaklar gurubu gibi bir maç çıkardınız.

Bakın ben kalın kafalı biriyim. Benim bazı tuhaf inançlarım var. Bir takım saha içinde organize değilse, mutlaka saha dışında da organize değildir. Başka türlü bu kadar kötü olunmaz. Açık ki hiçbir oyuncu teknik direktörün kafasında olan ve oynatmak istediği oyuna ikna edilmiş değil. Elbette bir teknik direktör kendi başına oyuncuları ikna etmekte zorlanır. Belli ki, saha dışında da oyuncuları ikna edecek bir organizasyon bir toparlayıcı irade yok.

Sahanın içinde organize olamayan oyuncu gurubu, her şeyden önce kendine has bir oyun planına sahip değil demektir. Sadece rakibine göre hiçbir oyuncu gurubunu organize edemezsiniz. Rakibi analiz etmek, ona göre bazı taktik planlar geliştirmek elbette gerekiyor. Ama salt rakip analizi ya da rakibe önlem olarak da bir maç ve oyun oynanmaz. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Çünkü maç içinde top sürekli rakipte kalmayacak ki. Yok böyle bir şey. Peki top size geçtiğinde kimin oyununu oynayacaksınız? Top size geçtiğinde yine rakibe göre mi oynayacaksınız? Pehh. Gülerim böyle mantığa böyle oyun anlayışına böyle oyun felsefesine.

Bütün maçlar deplasmanda oynanmadığı için, mutlaka bir iç saha oyun planı olmalıdır. Yani ister istemez, kendinize göre top, size geçtiğinde size ait bir oyun inşa etmek zorundasınız. Nokta.

DalKurd Takımın başına bir CEO getirdi. Bu CEO’nun ilk görevi takıma rahat çalışma imkanı yaratmaktır. Öyle maç günü uçakla maça gitmek filan kabul edilemez. Türkiye de amatör takımlar bile deplasmana bir gün öncesinden giderler. Koca dalKurd BK hâcken maçına gün içinde gidiyor. Bu olmaz. Bu kabul edilemez. Ne demek maç günü uçakla yolculuk yapmak! Ya da otobüsle gitmek! Yazık bu takıma. Eğer böyle davranacaksanız sakın bu takımdan başarı beklemeyin. Sakın haaaa.

Amedspor’un galibiyetini kutluyorum. Bu çok sevindirici bir gelişme. Daha lig ve dolayısıyla tehlike bitmiş değil. Amedspor’un kalan maçlarda en az beş puan daha çıkarması lazım; çünkü hemen arkasında 31 puanlı üç takım var. Peki, Amedspor bunu yapabilir mi? Yapabilir. İyi tasarlanmış bir kontratak oyunu ile o beş puana ulaşmak mümkün. Saha da Diyarbekir Surları gibi mağrur durduğunuz ölçüde o beş puan sizindir. Üç maçlık bir karakter sınavına gireceksiniz. Son üç maçınızda ortaya taş evlerin temelini oluşturan o taş ustası gibi cesur ve sabırlı bir tutum koyarsanız neden olmasın.

Ben size açık mektupta bir söz vermiştim. Şimdi maillerinizi bekliyorum. Bana yazın ve haksızlıklarla birlikte mücadele edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar