1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. DalKurd ipi Gögüsledi Sıra Amedsporda.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DalKurd ipi Gögüsledi Sıra Amedsporda.

A+A-

Önce Amedspor’un yeni teknik direktörü Ahmet Akcan’a başarı dileklerimi sunarak, Amedspor’un neden başarmak zorunda olduğuna dair fikirlerimin detaylarını temellendirmeye çalışayım. Her şeyden önce, Ahmet Akcan bu lig için yeterli bir teknik adamdır. Yeterlilikten kastım, Türkiye futbol liglerinin her kademesinde çalışmış olmasıyla da sınırlı değildir. Her şeyden önce bu ligi en iyi tanıyan teknik adamlardan biridir. Türkiye’deki futbol oyun karakterini bilen ve bu karakterin tecrübelerini çok yakından deneyimlemiş, bunun sıkıntısı ve sorunlarını her düzeyde yaşamıştır. Ben Ahmet Akcan’ı ilk kez Christoph Daum’un yardımcısı olarak tanıdım.

Bütün bu laflarımın bir amacı var elbette; Ahmet Akcan, Amedspor Teknik direktörlüğünü kabul etmişse, bu durum olası bütün olumsuzlukların sorumluluğunu da kabul ettiği anlamına gelir. Ben kendi adıma sezon sonunda hem bütün başarıların hem de bütün başarısızlıkların tek sorumlusu olarak Ahmet Akcan’ı ilan edeceğimi şimdiden beyan ediyorum.

Şimdi sıra Ahmet Akcan’nın başarılı bir sezon geçirmesi için bilmesi gereken 5 temel hakikatin samimiyetle kendisine hatırlatılmasına geldi. Ben Ahmet Akcan’nın başarmasını canı gönülden diliyorum, çünkü bunu başaran Ahmet Akcan olsa bile, bu başarı hiç şüphesiz Amedspor hanesine yazılacaktır. Bu konuda hiçbir tereddüdüm yok. Keşke imkân olsaydı da bunu Ahmet Akcan yerine Kürt bir teknik adam başarsaydı. Ama anlaşılan o ki, bugün o gün değildir. Umarım çok yakın bir zamanda Amedspor’un başında yeterli ve ehil bir teknik adam olur.

Ahmet Akcan’nın bilmesi gereken ilk gerçek Amedspor’un kurumsal bir yapı inşa edemediğidir. Başkan Nurullah Edeman’dan bütün diğer yönetim kurulu üyelerine kadar, hiçbir şahsiyet profesyonel değil. Bu durum hem olumluluklar barındırır içinde hem de olumsuzlukların ilk kaynağıdır. Özellikle sıkıntılı anlarda Başkan ve yönetim kurulu ile bir iletişim problemi yaşayacağı çok aşikâr. Olumlu durumlarda ise ayakları yerde olmayan, romantik fantaziler ile sarhoşluk bombardımanına karşı, dengeyi kaybetmeyip sakin ve soğukkanlı olması şiddet ile tavsiye edilir. Çünkü Diyarbekir’de sevinçte ve tasada ölçü pek yoktur.

İkinci hakikat Amedspor’un mali portresinin dalgalı olduğu gerçeğidir. Bu durumun oyuncu gurubunu çok etkilediği akıldan hiç çıkarılmamalı. Dolayısıyla oyuncu gurubunun zihin açıklığı için, çok daha başka motivasyon kaynakları kullanılmalı ve amaç birliği sağlanıp, yarışmacı ruhun bu olumsuzluklardan etkilenmesi asgariye indirilmelidir.

Üçüncü hakikat; Deniz Naki fenomenolojisidir. Deniz Naki, Amedspor’un en zeki, en yaratıcı ve en tecrübeli oyuncusudur. Amenna, bu hak Allah için sahibine teslim etmelidir. Ama aynı Deniz Naki, öfke kontrolundan muzdarip bir karakterdir. Bu konuyu diğer yazılarımda yeterince detaylandırdığım için şimdilik bu kadarla yetiniyorum.

Ahmet Akcan oyun inşasında Deniz Naki’ye göre ayrıntılı ve açık bir planlama yapmalıdır. Bu saatten sonra, fit bir Deniz Naki yaratmak amacıyla Deniz Naki’yi disiplinli bir çalışmaya ikna etmek çok zor gibi duruyor. Umarım Akcan, Deniz Naki’yi bu konuda ikna eder ve hepimiz muhteşem bir Deniz Naki izleme fırsatı buluruz. Ama gerçekçi olmak gerekirse, Deniz Naki için yapılacak en doğru şey, onu oyunun yaratıcılık gerektiren aksiyonlar için açık şekilde talimatlandırıp motive etmektir. Oyunun yetenek gerektirmeyen aksiyonlarından uzak tutulan Deniz Naki, daha diri ve daha verimli olacaktır.

Dördüncü hakikat; akışkan bir oyun stratejisinin mutlaka üretilmesidir. Amedspor, bir “dar alan” takımıdır. Pas tipi ve oyun örgüsü bu temel gerçek üstünde düşünülüp yapılandırılmalıdır. Çünkü geniş alan oyununda isabetli top atabilecek tek oyuncu Deniz Naki’dir -ki onun maç kondisyonu ise takım içinde en düşük orandadır-. Maç kondisyonu en düşük oyuncu ile geniş alan oyunu oynanmaz. Sertaç Küçükbayrak hariç diğer teknik adamların yaşadığı ve çözemediği en temel sorun buydu. Savunma ve hücumu tek eksen üstünde sıkıştıran bir Amedspor, her rakibini kolayca etkisiz hale getirebilir.

Beşinci hakikat; Diyarbekir’in bütün rakipler için tam bir deplasman cehennemi olduğu gerçeğidir. Eğer Amedspor taraftarının tezahürat dili Türkçe yerine Kürtçeye dönüştürülürse, her takım psikolojik olarak bu atmosferin altında ezilir. Yapılması lazım gelen tek şey; maç öncesi, maç anı ve maç sonrasında taraftarın Kürtçe tezahürat yapmasını sağlamaktır. Eğer bu sağlanırsa bütün iç saha maçlarını kazanmak neredeyse garantili hale gelir.

Bu sezon İsveç liginde şampiyon olan DalKurd beni çok sevindirdi. Şimdi sevindirme sırası Amedspor’da, her bijî Amedspor.

Önceki ve Sonraki Yazılar