1. YAZARLAR

  2. Bedirhan ÇELİK

  3. Ciğer ve Mumbar üzerine....
Bedirhan ÇELİK

Bedirhan ÇELİK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ciğer ve Mumbar üzerine....

A+A-

Biraz geç olsa da Ciğer kebabının nereye ait olduğuyla ilgili birkaç söyleme gereği hissettim. 
Öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakını sayın Ahmet Eşref FAKIBABA’ yı gerek Şanlıurfa SSK Hastanesi Baş Hekimi iken, gerekse Şanlıurfa Belediye Başkanlığı döneminden beridir takip ettiğimi, başarılı ve sempatik tavırlarından dolayı da takdir ettiğimi belirteyim. Sayın Bakanın bölge için bir şans olduğunu, bölgemizin tarım ve hayvancılık potansiyeli itibariyle Ülke ekonomisine lokomotif etkisi yapacağını, tarım ve hayvancılığın gelişmesiyle köye dönüş projesinin hızlanacağını, bölge halkının ekonomik alanda güçlenmesiyle bölgemizin başta Terör ve işsizlik olan sorunlarının çözümüne olanak sağlayacağını ve bütün bu gelişmelerinde sayın Bakan tarafından yönetilen ekip ve projelerle gerçekleşeceğini temenni ediyorum. 


Ülkemizin ve Bölgemizin çok daha ciddi sorunları varken Ciğer Kebabının nerede daha güzel yapıldığı konusun gündem olması biraz düşündürücü. Ama madem bu konu gündem oldu o halde birkaç şey söylemek gerekiyor. Gastronomi konusunda Güneydoğu Anadolu bölgesinin tüm Ülkede rakipsiz olduğu su götürmez bir gerçek. Şimdi burada yazamayacağımız kadar çok ve çeşitli yemek türleri var bölgemizde. Bu yemeklerin başında gelen ve özellikle kıymayla yapılan Kebaplar (Patlıcanlı,Domatesli,Adana,Urfa vs.) konusunda Şanlıurfa ilimizin ilk sırada geldiğini bir Diyarbakırlı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ama Ciğer Kebabınında  Diyarbakır’da daha güzel yapıldığı şüphesiz. Buna nasıl mı karar verdim ? hemen söyleyeyim. Vejetaryen olan sayın Tarım Bakanı gibi ciğer kebabının hiç tadına bakmadan değil bizzat küçük yaşlardan beridir büyük bir iştahla yiyerek ve benim gibi iştahla yiyen insanlardan dinlediklerimle bu kanıya vardım. Hem Şanlıurfa ciğerine nazaran daha iri tikeler olması hem çeşitli baharatlarla tatlandırılması sonucunda Diyarbakır’da yalıpan ciğer kebabının Şanlıurfa’dakine nazaran çok daha lezzetli olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Keşke sayın Fakıbaba ciğer kebabını değilde Şanlıurfa’yla özdeşleşen diğer yemekleri tescil ettirmek isteseydi. Birecik’ in meşhur patlıcanlı kebabı, Urfa’nın hemen her yerinde yapılan güzelim çiğköfte, borani, lahmacun ve diğer bir birinden lezzetli yemekler tescil edilmek istense buna bölge halkı olarak ilk biz destek verirdik. Mevzu ciğer kebabı olunca Şanlıurfa hariç bütün bölge illeri Diyarbakır’ı tek geçiyor. Şüphesi olan referandum yada kamuoyu yoklaması yaptırabilir.


Bir diğer mesele de özellikle Diyarbakır ve Mardin başta olmak üzere hemen hemen bütün bölgede bilinen ve severek yenen Kibe Bumbar yemeği. Son dönemlerde yazılı ve görsel basında adı sık sık Mumbar olarak tanıtılan o güzelim yemeğin orijinal adı BUMBAR’dır. Ne yazık ki bu yanlışa bölge halkı olarak bizde destek olmaya başladık. Dedelerimizden Nenelerimizden beridir adı Bumbar olan bu değerimize bizde Mumbar demeye başladık. Bütün hemşerilerimden istirham ediyorum yöremizin bu nadide yemeğini doğru telaffuz edelim, yanlış telaffuz edenleri uyaralım. Bu konu da bütün hemşerilerime fahri müfettişlik görevi düştüğünü belirtir saygılarımı sunarım.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar