1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!

A+A-

İnsan oğlu hayatı boyunca çoğu zorlukla karşı karşıya kalır. Yaratılış gereği insanlar yaşadığı yerlerde birlikte yaşamak zorundadır.

 İnsanlar bu süreçte birbiriyle iyi geçinmek zorundadır. İnsanlar eğer birbirleriyle çatışır hale gelirse yok olmaya mahkum olur. Karşılıklı ilişkiler içinde insanlar hayatlarını idame ettirirler. Eğer bir yerde çatışma ve kaos varsa insanlar arasında savaş ve katliamlar meydana gelir. Bu da insanlığın felaketi olur ve insanlar tarihin tozlu raflarında kendine yer edinmiş olur. İnsanlar sadece kendileri için değil gelecek nesiller için de sağlam ve mutlu bir gelecek oluşturmaya çalışır.

 Hayatın gelgitleri arasında insanlar birbiriyle iyi bir şekilde anlaşmak ve düzenli bir hayat sürdürmek zorundadır. Erkek hegemonyasının hakim olduğu topluluklarda kadın daima arka planda kalıp silik bir hayat sürdürmeye meyillidir. Bu tür toplumlarda kadının arka planda kaldığı yetmiyormuş gibi itilmeye hor görülmeye mahkum bırakılmıştır.  

Kadın çoğu zaman dövülüp aşağılanmış, işkenceler maruz bırakılmış ve hatta öldürülmüştür. Kadın erkeğe nazaran daha güçsüz olduğu için tamamen cinsel bir obje olarak kullanılmıştır. Şiddet, taciz, tecavüz, öldürülme; aslında bu sorunlar sadece Türkiye’de mevcut sorun ve olaylar olmayıp, tüm dünya ülkelerinde yaşanan gerçeklerdir. Dünya genelinde kadın genelde her zaman ikinci sınıf kategoride görülmektedir. Peki yaşadığımız ülke yani Türkiye'de bu durum nasıl?

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ulusal basına verilen bilgiye göre 2010 yılının ilk 7 ayında Türkiye’de kadına karşı işlenen suçlarda büyük artış yaşandığı anlaşılmaktadır.

2010 yılının ilk 7 ayında 226 kadın cinayete kurban gitmiştir.

Aynı dönem içinde cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kapsamında 478 kadın tecavüze uğramış, 722 kadın taciz edilmiş, aile içi şiddet kapsamında 6423 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik olmuştur.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış meydana gelmiştir.

Buna göre; 2006’da 528, 2007’de 473, 2008’de 577, 2009’da 652 kadın tecavüze uğrarken,
2006 yılında 489, 2007 yılında 540, 2008 yılında 589, 2009 yılında 624 cinsel taciz olayı yaşanmıştır.

Kadınlar toprak kokan analar bacılar kızlar incitilmemesi gereken en kutsal varlıklar evlerin neşe kaynağı sofraların gönül yumağı... 
Kadın dediğin bir çiçeğe benzer ve her çiçek dalında güzel...

Önceki ve Sonraki Yazılar