1. YAZARLAR

  2. Arda Alan IŞIK

  3. Beşiktaş’ın Bayern Münih Provası
Arda Alan IŞIK

Arda Alan IŞIK

Gazeteci ve Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Beşiktaş’ın Bayern Münih Provası

A+A-

Beşiktaş’ın Bayern Münih Provası
Süperlig fikstürünün azizliği mi, yoksa şansı mı pek bilinmez ama Beşiktaş’ın Bayern öncesi oynadığı takım, ligin son sıralamasına demir atmış olan Karabükspor. Şampiyonlar liginin amacı ve motivasyonu düşünüldüğünde, bu maçın Şenol Güneş ve talebeleri için tek anlamı olabilirdi; o da esaslı bir prova yapmak. Şenol Güneş’in bu provaya tipik 4-3-3 dizilişiyle çıkması çok manidardı. Çünkü bu diziliş Beşiktaş’ın şampiyonlar ligi şablonu değildi. Eğer 4-3-3 ile sahaya çıkıyorsanız bunun anlamı şudur; hem savunmayı hem hücumu aynı eksen üzerinden yapma kararındasınızdır. Rakibin Bayern Münih olduğu düşünülürse, bu dizilişin rasyonel olduğu söylenemez.
Pepe ve Medel’in iki stoper olarak oyunun gerisini kontrol etmeleri, şampiyonlar ligi tecrübeleri dikkate alındığında çok doğru bir karar. İki kenar savunmacısından Adriano elbette alternatifsiz bir oyuncu; ama aynı şeyleri Gökhan Gönül için söylemek pek mümkün görünmüyor. Buna rağmen savunma dörtlüsünün bu oyunculardan oluşması, eldeki defansif kadronun maksimum düzeyde doğru kullanıldığı anlamına gelir. Dörtlü savunmanın önündeki ilk üçlünün, yani Oğuzhan, Atiba ve Talisca’nın oyunun dengesini sağlayacak kalibrede olmadıklarını söylemek haksızlık sayılmaz.
Orta üçlünün nitelikleri bir tarafa, bu üçlünün hem savunma hem hücum geçişlerini sağlayacak organizasyon kurgularından yoksun oldukları da görülüyor. Top rakipteyken Oğuzhan ve Atiba’nın defansı desteklemesi olumlu. Ama top Beşiktaş’a geçtiğinde, bu iki oyuncunun gelip neredeyse Pepe ve Medel’in ayağından top alıyor olması, orta üçlü ile defans dörtlüsü arasında en azından açılış pasları bakımından bir kurgusal yapının inşa edilmediğini gösterir. Bu durum, iki olumsuz sonuç doğuruyor; birincisi, bu kadar geriye gelip top almak oyunu ağırlaştırıyor. İkincisi, göbekte bu kadar oyuncu toplanırken Beşiktaş akışkan bir oyuna sahip olamıyor.
Ryan Babel, hücum üçlüsünün en dinamik olanı. Negredo ve Quaresma’nın dinamik oyuncular olduğu söylenemez. Özellikle Quaresma hem dinamik değil, hem de paylaşımcı değil. Ryan Babel, defans arkasına doğru koşular yaparken, Quaresma sadece ayağına atılan topları lütfen kabul ediyor. Ryan Babel, kendi yetenekleri ile sol taraftan ceza sahasının içine doğru katederek, final vuruşu için rakip defansın dengesini bozmaya çalışırken; Quaresma ise adeta rakip defansı altın varaklı bir davetiye ile üzerine çekerek, ikili kademeyi sağlıyor ve eğer çok şanslıysa bu ikili kademenin arasında, Allah ne verdiyse, orta yapıyor ya da genellikle olduğu gibi topu bu ikili kademeye kaptırıp bütün Beşiktaş takımının geriye doğru koşular yapmasına sebep oluyor.
Beşiktaş hücum oyunun en ilkel, en çağ dışı ve o oranda en basit, en banal mekanizması Quaresma’nın üstlendiği işlerdir. Eğer Şenol Güneş Bayern Münih maçına Quaresma’lı planıyla çıkarsa, sonuç, şimdiden söyleyeyim, büyük bir hüsrandır. Bana kalırsa, Şenol Güneş Bayern Münih maçına, Quaresma’sız bir kurgu ile çıkmalıdır. Bu en azından Beşiktaş için bir umut olabilir.
Karabükspor provasında da görüldü ki, Negredo hem hazır değil, hem de oynadığı pozisyonun gerektirdiği kadar güç depolamamış. Bu durum Negredo’yu bir santraforda görülmeyen oranlarda paylaşımcı yapıyor. Elbette bir santraforun paylaşımcı olması olumlu bir nitelik; ama dünyanın her yerinde bir santrafordan beklenilen en önemli nitelik, paylaşımcı olmasından çok o final vuruşu esnasında topu kaleye göndermesidir. Negredo, final vuruşlarını yapmak yerine, o vuruş pozisyonunda bile alternatifler arıyor. Tabii Negredo’nun futbol kariyerini yakından bilenler bu durumun Negredo’nun kişilik ve karakter özelliklerinden kaynaklanmadığını bilirler. Çünkü fit bir Negredo’nun, yönünü doğrudan doğruya kaleye çeviren ve hiç beklenmedik şekilde final vuruşları yapan bir oyuncu olduğunu bilirler.
Vagner Love’un ne durumda olduğunu bilmiyorum. Elbette Şenol Güneş bunu herkesten daha iyi bilir. Quaresma’sız oyun planının içinde Negredo’nun yerine Vagner Love’un tercih edilmesi hem Quaresma’nın yokluğunu hissettirmez hem de Ryan Babel’in çok daha aktifleşmesi imkanını sağlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar