1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yüksekdağ'ın 10 yıla kadar hapsini istendi
Yüksekdağ'ın 10 yıla kadar hapsini istendi

Yüksekdağ'ın 10 yıla kadar hapsini istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle parti üyeliği düşürülen eski HDP Eş Genel Başkanı Fiigen Yüksekdağ'ın, Mersin'deki konuşmaları nedeniyle yargılandığı davada 10 yıla kadar hapsi istendi.

A+A-

Terör soruşturması kapsamında Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Yüksekdağ, Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 'terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak' suçlamalarıyla yargılandığı duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanarak katıldı.

Mahkeme başkanı, bir önceki duruşmada İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava ile bu davanın birleştirilmesi talebinin dosyalarda yapılan incelemenin ardından reddedildiğini belirtti.

Yüksekdağ da bir önceki duruşmanın çözüm tutanaklarının ilk 2 sayfasının kendisine ulaştırılmadığını kaydederek, bu nedenle savunma için ek süre talep etti.

10 yıla kadar hapsini istedi 

Mütalaasını veren savcı ise Yüksekdağ'ın davaya konu çeşitli programlardaki konuşmalarını anımsatarak, sanığın operasyonlarda etkisiz hale getirilen terör örgütü PKK/KCK mensuplarını sahiplenici ve övücü nitelikte sözleriyle terör örgütü propagandası suçunu işlediğini ifade etti. Savcı, Yüksekdağ'ın 'terör örgütü propagandası yapmak' suçunun birden fazla işlenmesi nedeniyle 8 yıl, 'Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak' suçundan da 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.
Savcının verdiği mütalaa hakkındaki savunması sorulan Yüksekdağ da eksik sayfaların kendisine ulaştırılmasının ardından savunma yapacağını dile getirdi.

Sanık avukatı ise mütalaaya katılmadıklarını ifade ederek, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, ek süre talebini kabul ederek, Yüksekdağ'a eksik çözüm tutanaklarının ulaştırılmasına karar verip, duruşmayı 20 Nisan'a erteledi.