1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Yoksa yerel medyanın kusuru çalışanlarının Diyarbakırlı oluşu mudur?”
“Yoksa yerel medyanın kusuru çalışanlarının Diyarbakırlı oluşu mudur?”

“Yoksa yerel medyanın kusuru çalışanlarının Diyarbakırlı oluşu mudur?”

DİYARBAKIR - Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır İl Temsilcisi Eyüphan Kaya, UMED’in Büyükşehir belediyesi ile “Medya Okulu” adlı bir projesine sert tepki gösterdi.

A+A-

UMED’in de Büyükşehir Belediyesi’nin de projeyi Yerel Medya Derneği’ne sorması gerektiğini kaydeden Kaya, “UMED’in Yerel medyayı görmezlikten gelerek, ‘Ben yaparım, ben ederim’ tarzı bu duruşunu teessüf ile karşılıyoruz. Büyükşehir Belediyesine gelince bir yılı aşkındır yerel medya ile selamlaşmasını dahi sağlayamadık, bu UMED projesi ile de bardağı taşıran son damla oldu. Ey Belediye siz Diyarbakır’a bir hizmet verecekseniz bu şehrin dinamiklerimi görmezden gelmeyin. Yoksa yerel medyanın kusuru çalışanlarının Diyarbakırlı oluşu mudur? UMED sana bu teklifi getirince “Beyler Diyarbakır’daki yerel medyamıza da bir sorsak mı acaba” diyemez miydiniz? Diyarbakır insanı elhamdülillah şimdiye kadar aç kalmadı ama gelen giden ruhumuzu yaralıyor!” diyerek sert tepki gösterdi.

TEPKİLER SÜRÜYOR

Merkezi Ankara’da olan Uluslararası Medya ve Enformasyon Derneği UMED’in Diyarbakır Büyükşehir belediyesi ile “Medya Okulu” adlı bir projesine tepikler sürüyor. Geçtiğimiz gün yaptıkları açıklama ile projeye haklı tepki gösteren Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin ardından birçok STK ve basın yayın kuruluşu tepkisini ortaya koyarken, Orta Doğu Gazeteciler Cemiyeti Diyarbakır İl Temsilcisi Eyüphan Kaya da yaptığı açıklama ile projeye tepkisini dile getirdi.

“DİYMED’E SORMASI GEREKİRDİ”

“İlk etapta ne güzel bir çalışma demek dile geliyor ama bir yandan UMED diğer yandan Büyükşehir belediyesinin tavrına bakınca eleştiriye açık birçok yönü olduğu aşikârdır” diyen Kaya, UMED’in eğer bir medya kuruluşu ise Diyarbakır’a gelir gelmez ilk uğradığı yer Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Diyarbakır Yerel Medya Derneği DİYMED olması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“BEN YAPARIM, BEN EDERİM” TARZI BU DURUŞUNU TEESSÜF İLE KARŞILIYORUZ”

“Kendilerini tanıttıktan sonra “Büyükşehir belediyesi ile “Medya okulu” adlı bir proje ile ortak bir çalışmamız olacak bize bir katkınız olabilir mi?” demeleri lazımdı. Bu nasıl medya kuruluşudur ki yerel medyayı görmezlikten geliyor. UMED’in Yerel medyayı görmezlikten gelerek, “ben yaparım, ben ederim” tarzı bu duruşunu teessüf ile karşılıyoruz.

“YEREL MEDYANIN KUSURU ÇALIŞANLARININ DİYARBAKIRLI OLUŞU MUDUR?”

Büyükşehir Belediyesine gelince bir yılı aşkındır yerel medya ile selamlaşmasını dahi sağlayamadık, bu UMED projesi ile de bardağı taşıran son damla oldu. Ey Belediye siz Diyarbakır’a bir hizmet verecekseniz bu şehrin dinamiklerimi görmezden gelmeyin. Yoksa yerel medyanın kusuru çalışanlarının Diyarbakırlı oluşu mudur? UMED sana bu teklifi getirince “Beyler Diyarbakır’daki yerel medyamıza da bir sorsak mı acaba” diyemez miydiniz?

“DİYARBAKIR İNSANI ELHEMDULİLLAH ŞİMDİYE KADAR AÇ KALMADI AMA GELEN GİDEN RUHUMUZU YARALIYOR!”

Diyarbakır insanı elhemdulillah şimdiye kadar aç kalmadı ama gelen giden ruhumuzu yaralıyor! Şimdi soruyorum; Büyükşehir Belediyesine daha ilk günden beri neden yerel basından 20’şer 30’ar gazete abone yapmadınız? Bununla belediye mi fakir olacaktı, yoksa gazeteler mi zengin olacaktı? Hayrı! Ama manevi değeri vardı “Ben sizi tanıyorum, sizi sayıyor, seviyorum, sizi görüyorum” anlamını taşırdı.

“UMED VE BELEDİYENİN BU AYMAZLIĞINI KINIYORUZ”

Orta Doğu Gazetesi il temsilcisi olarak hem UMED’in hem de Büyükşehir Belediyesinin bu aymazlığını kamuoyu nezdinde kınıyoruz. Bir hayırlı iş ancak bu kadar örselenebilir. Yine de hayırlı olsun diyelim ama ilk düğme yanlış iliklendi, artık devamı nasıl olur bilemem”