1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yetişkinler kötü örnek oluyor!
Yetişkinler kötü örnek oluyor!

Yetişkinler kötü örnek oluyor!

DİYARBAKIR – Bağlar ilçesi Koşuyolu semtindeki karayolu ve üst geçidin kullanımında öğrencilerin ebeveynlerinden daha duyarlı oldukları dikkat çekiyor.

A+A-

Yetişkinler üst geçişi kullanmayıp trafikte tehlikeli anların yaşanmasına neden olurken, öğrencilerin kısmen de olsa üst geçidi kullanarak daha duyarlı olması gözden kaçmıyor. Duyarlı bazı vatandaşlar, yetişkinlerin bu duyarlılıktan uzak örneğinin verdiği zararın sadece kendileriyle sınırlı kalmadığı, gelecek nesillere de aktarıldığının farkında olmaları gerektiği belirtiliyor.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından Ocak 2013’de yapılan Merkez Bağlar İlçesi Koşuyolu semtindeki Koşuyolu üst geçidi öğrencilerin ilgisini çekebilecek ve öğrencilerin kullanmasını teşvik edecek şekilde renkli olarak dizayn edildi. Diyarbakır Engelliler Meclisi’ni de planlama aşamasında sürece kattığı iki adet üst geçit olarak yapılan üst geçit şimdilerde görselliğini halen koruyor fakat kullanım alanı olarak çok tercih edilmiyor.

“TRAFİKTE ZOR ANLAR YAŞINIYOR’’

Koşuyolu’da üst geçişi olduğu için araç sahipleri haliyle karayolunda hız yapıyor. Koşuyolu İlkokulu hemen yanında ağırlıkta okul öğrencileri için yapılan ve vatandaşların kullanımına sunulan üst geçidin vatandaşın kendi can güvenliği ve trafiği tehlikeye sokma durumuna rağmen pek kullanılmadığı görülüyor.

ÖĞRENCİLER DAHA DUYARLI

Vatandaşların üst geçit olmasına rağmen üst geçidi kullanmayıp araçların arasından karşıya geçmeye çalışması tehlikeli durumların da yanşamasına neden oluyor. Öğrencilerin ise ebeveynlerinden daha duyarlı oldukları dikkat çekiyor. Yetişkinler üst geçişi kullanmayıp trafikte tehlikeli anların yaşanmasına neden oldukları yerde, öğrencilerin kısmen de olsa üst geçidi kullanarak daha duyarlı olması gözden kaçmıyor.

GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Konuyla ilgili görüş bildiren duyarlı bazı vatandaşlar, yetişkinlerin bu duyarlılıktan uzak örnek oluşlarının verdiği zararın sadece kendileriyle sınırlı kalmadığı söylüyor. Bu davranışını örnek alan gelecek nesiller de benzer hatalara düşebildiğini anlatan duyarlı vatandaşlar, yetişkinlerin bu konuda örnek olması gerektiğini ve örnekliklerinin gelecek nesillere aktarıldığının da farkında olmaları gerektiği belirtiyorlar.