1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yeni açılacak OSB'de 4 bin kişiye iş imkanı
Yeni açılacak OSB'de 4 bin kişiye iş imkanı

Yeni açılacak OSB'de 4 bin kişiye iş imkanı

Çalışmaları hızla devam eden Diyarbakır Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi, en az 4 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

A+A-

Diyarbakır Ticaret Borsası, Esnaf Sanatkarlar Odası ile Ticaret Odası tarafından yapılan ortak proje ile hayata geçirilen Diyarbakır Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde 25 çiftlik bitme aşamasına geldi. Çalışmaları yerinde inceleyen Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Akyıl, Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu ve beraberindekiler, işletmeleri gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Akyıl, 104 işletmeden 25'inin bitme aşamasına geldiğini ve çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, “Burada 104 işletme kurulacak ve bunların 25'i tamamlanma aşamasına gelmiştir. Bazı işletmeler ise hala hiçbir çalışma başlatmamıştır. Çalışmaya başlamayan işletmeler için belli bir süre verilmiştir. Bu süre içerisinde işe başlamadıkları takdirde kendilerinden bu arazi alınıp sırada bekleyen diğer şahıslara verilecektir. İşletmemizin bu yıl yüzde 60'ını, önümüzdeki yıl ise yüzde yüzünü hayata geçirmeyi planlıyoruz. Herkesin gelip burayı görmesini ve çalışmaları görmesini istiyoruz. Müteahhit firma da 1 aydan bu yana çalışmalara başladı. Firma yolları, çevre duvarını ve alt yapıyı yapacak. Burada çiftliklerin yanı sıra veterinerler için bir hayvan hastanesi, kesim için bir mezbaha bulunacak” dedi.
Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve aynı zamanda Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi Alican Ebedinoğlu ise, işletmenin bitmesi halinde veteriner, hayvan bakıcısı, mezbaha çalışanı, yem satıcısı gibi toplam 4 bin civarında kişiye iş imkanı sağlayacağını, bu sayede istihdam ortamının yaratılacağını belirtti. Ebedinoğlu ayrıca, Tarıma Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi'nde önümüzdeki yıllarda yer kalmayacağını ve bunun için ek arazi açımına başlanacağını ifade ederek, yatırımcıların bir an önce işlerine başlamalarını, çiftliğin bittikten sonra da tapularını alacaklarını söyledi.