1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vesayetten Çözüme Anayasa Referandumu konulu panel
Vesayetten Çözüme Anayasa Referandumu konulu panel

Vesayetten Çözüme Anayasa Referandumu konulu panel

DİYARBAKIR – Eski rejim, eski Türkiye’nin sahiplerinin, Güneydoğu Anadolu’daki kopuşun müsebbibi olduğunu belirten GENAR Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, fakat bugün baktığımız zaman bölgedeki siyasi partilerin bu eski rejimin sahipleriyle de uzlaşmış

A+A-

GENAR Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, bölgeyle alakalı son 15 yıldır yapılan iyileştirmelerin Türkiye cumhuriyet tarihinin tamamına denk olduğunu söyledi. 

Fakat bugünkü havaya bakıldığında halen terör faaliyetlerinin ve bir zıtlaşmanın devam ettiğinin görüldüğünü belirten Aktaş, “Çok enteresandır, eski rejim, eski Türkiye'nin sahipleri bu işin, Güneydoğu Anadolu'daki kopuşun müsebbibidir, fakat bugün baktığımız zaman bölgedeki siyasi partiler bu eski rejimin sahipleriyle de uzlaşmış gözüküyorlar. İşin iyileşmesi için gayret eden partiyle bir zıtlaşma var. Eski vesayet sahipleriyle de bir dostluk ve bir yakınlık var gibi hava hissediyorum” dedi. 
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Öğretmenevi Konferans Salonu’nda, “Vesayetten Çözüme Anayasa Referandumu” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Alaattin Parlak'ın yaptığı panele çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaş katıldı.
 
GENAR Araştırma Danışmanlık ve Eğitim Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, panelde yaptığı konuşmada, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylamasına ilişkin, “Evet ile sonuçlanması daha dirlikli, problemsiz bir Türkiye oluşturacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ülkenin birçok problemini çözen bir hükümetin, bölge problemlerin çözümü için de bir hamle yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.
 
“BÖLGEYLE ALAKALI SON 15 YILDIR YAPILAN İYİLEŞTİRMELER TÜRKİYE CUMHURİYET TARİHİNİN TAMAMINA DENKTİR”
 
Türkiye'de hak, hukuk mücadelesi verenlerin 60 yıllık bir mücadelesinin bulunduğunu bildiren Aktaş, yürütmenin ve parlamentonun halkın eline geçmesinin ve dolaylı olarak yargının halk tarafından yönetilmesinin 60 yıllık reform mücadelesinin bir devamı olduğunu vurguladı. Aktaş, şöyle devam etti: 
 
“Bölgeyle alakalı son 15 yıldır yapılan iyileştirmeler Türkiye cumhuriyet tarihinin tamamına denktir. Fakat bugünkü havaya baktığınız zaman halen terör faaliyetleri, bir zıtlaşma devam ediyor. Çok enteresandır, eski rejim, eski Türkiye'nin sahipleri bu işin, Güneydoğu Anadolu'daki kopuşun müsebbibidir, fakat bugün baktığımız zaman bölgedeki siyasi partiler bu eski rejimin sahipleriyle de uzlaşmış gözüküyorlar. İşin iyileşmesi için gayret eden partiyle bir zıtlaşma var. Eski vesayet sahipleriyle de bir dostluk ve bir yakınlık var gibi hava hissediyorum”
 
“ORTADOĞU'DA PEK ÇOK SORUNUN CEREYAN EDİYOR”
 
Gazeteci yazar İlhami Işık da Türkiye'nin de içinde bulunduğu Orta Doğu'da pek çok sorunun cereyan ettiğini söyledi. Türkiye'deki sorunların çözümü için bölgesel şartların oluştuğunu, uluslararası koşulların da halk oylaması sonrasında şekilleneceğini ifade eden Işık, “Referandumda toplumun büyük çoğunluğunun güçlü bir lider için irade beyanını deklere etmesi durumunda meselenin çözümünün şekillendirileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
 
Panelde, eski AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Gazeteci-Yazar Bayram Zilan ve Gazeteci Atıf Özbey de birer konuşma yaptı.