1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vali Toprak açılış ve incelemelerde bulundu
Vali Toprak açılış ve incelemelerde bulundu

Vali Toprak açılış ve incelemelerde bulundu

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak Kayapınar İlçesi'ne Bağlı Cumhuriyet, Hatipoğlu, Kaldırım köylerinde hizmet veren İlköğretim Okullarını ziyaret ederek saha, köprü ve ilkokullarına okullarına yapılan oyun gruplarını inceleyerek Hatipoğlu Camisinin açılışı

A+A-

DİYARBAKIR- Cumhuriyet, Hatipoğlu, Kaldırım Köyleri'nde hizmet veren İlkokullarını Okulları'nı ziyaret ederek yapılan saha ve oyun parklarını incelemek üzere gittiği Kayapınar İlçesin' de Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'a Diyarbakır İl Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Hadi Ağırbaş, ve diğer yetkililer eşlik etti.

Vali Toprak, ilk olarak Kayapınar İlçesi'ne bağlı Cumhuriyet Köyü'nde yeni yapılan futbol sahasını inceledi. Futbol Sahasının açılışından sonra Vali Toprak ve beraberindekiler KÖYDES Projesi çerçevesinde Kaymakamlıkça yapılan 2 ayaklı köprüyü incelemek üzere inşaat alanını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Vali Toprak 6 metre yüksekliğinde 2 ayaklı köprüyü yapan yüklenici firmadan yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak köprünün bir an önce bitirilmesi ve Köprü bittikten sonrada köprüyü yola bağlayacak çalışmanın yapılmasını istedi.

Cumhuriyet ve Hatipoğlu İlköğretim Okullarına Oyun Parkları Yapıldı

6 metre yüksekliğinde 2 ayaklı köprünün inşaat alanında yapmış olduğu incelemelerden sonra Vali Toprak Cumhuriyet İlköğretim Okulunun bahçesinde yapılan oyun grubunu inceleyerek açılışını gerçekleştirdi
 

Cumhuriyet Köyünden ayrıldıktan sonra Hatipoğlu Köyünü ziyaret eden Vali Toprak ilk önce yeni yapılan Hatipoğlu Camisini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti ve köylünün ile hayırseverlerin imkanlarıyla birlikte yapılan Hatipoğlu Camisinin açılış kurdelesini keserek "hayırlı olsun" diyerek açılışını gerçekleştirdi. Toprak köy sakinlerinin minare yapılmasındaki talepleri üzerine, minare yapılmasında katkı sağlayacağını belirtti.

Hatipoğlu Köyünden ayrıldıktan sonra Vali Toprak Kaldırım Köyündeki Kaldırım köyüne giderek ziyaretlerde bulundu. Toprak, Kaldırım Köyünün elektrik sıkıntısını gidermek için Dedaş Müdürüne incelenip sıkıntının giderilmesi için 50 MVA'lık veya 100 MVA'lık ek trafo yapılmasını ve köye bağlı olan Gelengöç, Karaçalı, Aşağıaktibek, Sultanhoca mezralarının da hat bakım ve onarımının yapılması talimatını verdi.

Vali Toprak ayrıca Kaldırım Köyündeki içme suyunun depoya ulaşmama sıkıntısının giderilmesi ve Gelengöç, Karaçalı, Aşağıaktibek, Sultanhoca Mezralarının da ki içme suyu sıkıntısının giderilmesi konusunda yetkililere talimat verdi.

Kaldırım Köyünden ayrılan Vali Toprak Son olarak Karayakup Köyünü ziyaret ederek köydeki vatandaşlarla sohbet etti. Vatandaşların talepleri üzerine Vali Toprak hayvan içme suyu göleti için teknik olarak uygun bir yer varsa teknikerler tarafından incelenmesi ve uygun alan varsa yapılması, sondaj ve şebeke olduğu halde depoya su gitmeme sorunu için inceleme yapılması, okul duvarına bakılması ve köy içi yollar için neler yapılabileceği konusunda incelenmesi için yetkililere talimat verdi. (Osman İçli-İLKHA)