1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu tamamlandı
Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu tamamlandı

Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği, yurt içi ve yurt dışından 160 sporcunun katılım gösterdiği “Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu”nun Diyarbakır etabı tamamlandı.

A+A-

 Yarışmada dereceye giren sporculara ödül veren Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu”nun kent açısından oldukça önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, “Bu tür organizasyonların artması şehirde güvenin ve huzurun olduğunu da göstermektedir” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, ilk etabı 23 Mayıs’ta Mardin’de, 2’inci etabı24 Mayıs’ta Batman’da yapılan “Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu”nun üçüncü etabı ise Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Yurt dışından Sırbistan, Azerbaycan, Kosova, Gürcistan ve Makedonya dışından yurt içinden birçok ünlü bisiklet kulübünün yer aldığı ve toplam 160 bisikletçinin yarıştığı Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu, kentin tanıtım turuylastart aldı.

Kent tanıtım turu yoğun ilgi gördü

Kent tanıtım turu startı, Sur ilçesi İçkale’de verildi. Sporcular saat 14.00 itibariyle Şeyh Sait (Dağkapı) Meydanı, Gazi Caddesi, Ulu Camii, Balıkçılarbaşı, Mardinkapı, Turistik Caddesi, Urfakapı, Çiftkapı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Büyükalp Caddesi güzergahlarından geçerek Diyarbakır Valiliği önüne geldi. Kent tanıtım turunda yaya ve araç trafik akışı kontrollü bir şekilde sağlandı. Tanıtım turuna Diyarbakırlılar yoğun ilgi göstererek sporcuları alkışladı.

Bisikletçiler 34 km yol kat etti

Yarışma startının verildiği Diyarbakır Valiliği önü balonlar ve flamalarla süslendi. Yarışmanın yapıldığı saatlerde bisikletçilerin takip ettikleri yol güzergâhları yaya ve araç trafiğine tamamen kapatıldı. Yarışmanın startı saat 15.00’da valilik önünden verildi. 160 sporcu, elit erkekler, genç erkekler, yıldız erkekler ve masterler kategorilerinde yarıştı. Sporcular, Diyarbakır Valiliği, Yaşar Kemal (Ekinciler) Caddesi, Ofis Alt Geçit ve Sunay (Koşuyolu) Caddesi’nde 10 tur atarak toplam 34 km yol kat etti. Yarışmaya yoğun ilgi gösteren öğrenciler ve gençler, alkışlarla sıcak havada pedal çeviren sporculara destek olmaya çalıştı.

Başkan Atilla, sporculara ödül verdi

34 km’lik parkuru başarıyla tamamlayan Büyük Erkekler’de Kemal Küçükbay birinciliği, Serkan Balkan ikinciliği, Sırbistan Milli takım sporcusu Aleksandar Romanda üçüncülüğü elde etti. Büyük Erkeklere ödüllerini veren Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, yarışmaya destek veren başta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve tüm kurumlara teşekkür etti.

Genç Erkekler’de, Halil İbrahim Doğan, Yusuf Ziya Kelav, Eşref Batuhan Pekcan; Master Erkekler’de, Nevzat Kıral, Mutlu Erçevik, Tarık Gül; Yıldız Erkekler’de, Fatih Deniz, Ramazan Dağlı, Ali Altuntaş dereceye girdi. Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu’nda dereceye giren tüm sporculara madalya ve cumhuriyet altını takdim edildi.

'Kent açısından önemli bir organizasyon’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Master Erkekler’de birinci olan Nevzat Kıral’ın madalyasını takarak formasını giydirdi. Başkan Atilla, Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu’nun kent açısından oldukça önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu'nun son etabının Diyarbakır'da düzenlendiğini söyledi. Başkan Atilla, “İçişleri Bakanımız bu tür organizasyonu teşvik etti. Bisiklet Federasyonumuz da bu organizasyonu gerçekleştirdi. İçişleri Başkanımıza ve federasyon başkanımıza teşekkür ediyorum, organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum. Organizasyonun şehrimizde yapılması bize onur veriyor. Diyarbakır kadim bir şehir, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu şehirde halk artık güven ve huzur istiyor. Bu tür organizasyonların artması, bu şehirde güvenin ve huzurun olduğunu da göstermektedir. Bu organizasyonların bundan sonra da şehrimizde olmasını arzu ediyoruz’’ dedi.

Bisiklet Federasyonu Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu’na katkıda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla’ya ve çeşitli kurumlara plaket verdi.