Ulu ucube!

Ulu ucube!

DİYARBAKIR – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Diyarbakır’da yaptığı yenileme çalışmaları devam ederken, çalışmalarda tarihi ve kent dokularına dikkat edilmediği ileri sürüldü.

A+A-

Daha önce Sur ilçesinde yapılan tarihi Diyarbakır Evleri nedeniyle çıkan tartışmanın bir benzerinin bu kez İslam Âlemince 5’inci Harem-i Şerif olarak kabul edilen Ulu Camii ve Diyarbakır’ın İlk Sahabe Valisi Sultan Sasa’nın türbesinin önündeki alanda yapılan çevre düzenlemesiyle ilgili çıkacağa benziyor. Diyarbakır’daki turizm ve kültür ağırlıklı STK temsilcileri, yer altı çarşısının girişlerine yapılan çatı çalışmalarında, tarihi kent dokusunun dikkate alınmadığını ve cami görüntüsünün bozulduğunu dile getirirken, yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesi çağrısında bulundular. Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Genel Başkanı Kenan Aksu, Diyarbekir Tanıtma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdülkadir Arslanoğlu ve TURSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Abdulaziz Yatkın, yer altı çarşısı için yapılan çalışma görüntüsünün hiç de hoş olmadığını belirterek, “İslam aleminin 5’inci harem-i şerifi olarak bilinen tarihi Ulu Camii ve Diyarbakır’ın ilk Valisi Sahabe Sultan Sasa’nın mescidinin önünde yapılan yer altı merdivenlerin üst çatısı tamamıyla bir ucubedir. Kent dokusundan, estetikten, sanattan uzak ve eminim kimsenin hoşnut olmayacağı bir kaba, ucube bir yapı oluşmaktadır. Bu yapının bir an önce oraya en uygun olan bir şekliyle yenilenmesini istiyor, talep ediyoruz” dediler.   

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Diyarbakır’da yapılan yenilme çalışmaları devam ediyor. İslam Âlemince 5’inci Harem-i Şerif olarak kabul edilen Ulu Camii’nin önünde de çevre düzenlemesi devam ediyor. Yer altı çarşısının girişlerine yapılan çatı çalışmalarında ise cami görüntüsünün bozulduğunu dile getiren Diyarbakır’daki turizm ve kültür ağırlıklı STK temsilcileri, yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesi ve düzeltilmesi çağrısında bulundular.

 

“ÇEVRE DÜZENLEMESİNDEN MEMNUN DEĞİLİZ”

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Genel Başkanı Kenan Aksu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Diyarbakır’da yapılan çalışmalarıyla ilgili her konusunda muzdarip olduklarını belirtti. Daha önce de Sur’da yeni evlerle ilgili yapılan bazı toplantılarına katıldıklarını ve sonucun anlatıldığı gibi olmadığını ifade eden Aksu, “Şimdi de Diyarbakır’ın ve İslam aleminin önemli eserlerinden olan İslam aleminin 5’inci harem-i şerifinin önünde yapılan çevre düzenlemesinden memnun değiliz. Yer altı çarşısı için yapılan görüntünün Ulu Camii görüntüsünü etkilediğini düşünüyoruz. Bu işle ilgili olarak yetkililerin acil olarak düzeltme çalışmalarını yapmalarını istiyoruz” dedi.

“BU KADAR BÜYÜK BİR DEĞER YER ALTI ÇARŞISINA KURBAN EDİLMEMELİ”

Diyarbekir Tanıtma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Abdülkadir Arslanoğlu, “Diyarbakır’ın ve İslam aleminin önemli eserlerinden olan İslam aleminin 5’inci harem-i şerifinin gibi bu kadar önemli bir eserin ve İslam’ın Anadolu’ya yapılan ilk Camisi olarak da önemi bu kadar büyük bir değerin bir yer altı çarşısına kurban edilmemesi lazım. Vakti zamanın da yapılan yanlışlarla kurulan çarşının şimdide üst alanına yapılan çalışmaların da aynı yanlışlarla Ulu Camii değerine etkilemeye devam etmektedir.

“DİYARBAKIR DOKUSUNA HAKİM STK’LARA DANIŞIN”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesine yapılan çevre düzenlemesi ve şehir adına güzel işler için teşekkürlerini ileten Arslanoğlu, yapılan bazı onarım ve tadilat işlerinde eksiklik olduğunu dile getirerek, “Çalışmaların yapılırken gerek bizim gibi tarihi ve Diyarbakır dokusuna hakim gerekse diğer sivil toplum örgütlerine danışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ”

Arslanoğlu, yer altı çarşıları için yapılan çatıların ciddi manada rahatsızlık verdiğini, bu denli değerli bir yapının önünde adeta engel olarak duran bu çatının yapımıyla ilgili bir an önce bu yanlıştan dönülmesi çağrısında bulundu.    

“ÜST ÇATI TAMAMIYLA BİR UCUBEDİR”

TURSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Abdulaziz Yatkın, yer altı çarşısı için yapılan çalışma görüntüsünün hiç de hoş olmadığını belirterek, “İslam aleminin 5’inci harem-i şerifi olarak bilinen tarihi Ulu Camii ve Diyarbakır’ın ilk Valisi Sahabe Sultan Sasa’nın mescidinin önünde yapılan yer altı merdivenlerin üst çatısı tamamıyla bir ucubedir. Kent dokusundan, estetikten, sanattan uzak ve eminim kimsenin hoşnut olmayacağı bir kaba, ucube bir yapı oluşmaktadır. Bu yapının bir an önce oraya en uygun olan bir şekliyle yenilenmesini istiyor, talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR UZUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının güzel işlere imza attığını söyledi. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmaların uzamasından dolayı esnafı ciddi derecede etkilendiğini ifade ederek, “Bu gibi çalışmalar; Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde olsaydı eminim bu kadar sürmeyecekti” diye konuştu.