1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye’nin en büyük sulama barajı olacak
Türkiye’nin en büyük sulama barajı olacak

Türkiye’nin en büyük sulama barajı olacak

DİYARBAKIR- DSİ Genel Müdürü Murat Acu, tarımsal üretimi ve tarımın milli gelirin içindeki payını arttırmak amacıyla 259 bin 210 dekar araziyi sulamaya açtıklarını vurguladı.

A+A-

Acu, Atatürk barajından sonra Türkiye’nin en büyük sulama barajı olacak olan Silvan Barajı’nın da yapımının sürdüğünü söyledi.

Devlet Su İşleri, Diyarbakır’da tarım alanlarının suya kavuşması için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olan Silvan Barajı ile birlikte toplamda yedi barajın inşaatının devam ettiğini belirtti. Yapılan açıklamada Silvan Barajı’nın yıllık 681 milyon kiloWatt. saat enerji üretimi sağlayacağı kaydederken, Dicle Nehri yatağında olumsuzlukların giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

“259 BİN 210 DEKAR ARAZİ SULAMAYA AÇILDI”

Diyarbakır’da tamamlanan sulama tesisleri ile toplam 259 bin 210 dekar arazinin sulamaya açıldığını ifade eden Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu,“Böylece çiftçilerimize yıllık 95 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Diyarbakır’da inşa etmekte olduğumuz 17 adet sulama tesisinin tamamlanması ile birlikte sulanan alanlar artacak ve bölge insanı sulu tarım ile birlikte ekonomik olarak refah seviyesine ulaşacaktır. Atatürk Barajı’ndan sonra ülkemizin en büyük sulama ve enerji maksatlı barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 175,5 metredir. Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajıdır. 160 MW Kurulu gücünde, yıllık 681 milyon kiloWatt. saat enerji üretimi sağlanacaktır. 8,5 milyon m3 gövde hacmi ve 7,3 milyar m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, 2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir” dedi.

HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN ÇABALIYORUZ

Tarımsal üretimi arttırmayı amaç edindiklerini ifade eden Acu;’“DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” diye konuştu.

“YILLIK 95 MİLYON TL ZİRAİ GELİR ARTIŞI SAĞLANDI”

DSİ Genel Müdürlüğünün Diyarbakır ilinde yatırımlara devam ettiğini ifade eden Genel Müdürü Acu, DSİ Genel Müdürlüğü olarak son 15 yılda Diyarbakır’da 1 baraj ve 9 sulama tesisi ile Dev ana kanallar inşa edildiğini söyledi. . Ergani ilçesine yıllık 15,6 milyon m3 ve Silvan ilçesine yıllık 9,58 milyon m3içmesuyu sağlandığını vurgulayan Acu, 259 bin 210 dekar arazinin sulamaya açıldığını belirtti. Acu, yapılan çalışmalarla çiftçilerimize yıllık 95 milyon TL zirai gelir artışı sağlandığını kaydetti.

“İNSANIMIZA MENBA KALİTESİNDE SU TEMİN EDİYORUZ”

Diyarbakır Ergani İlçesine Dicle Barajından iletilen yıllık 15,6 milyon m3 içme ve kullanma suyu ile Ergani’nin uzun vadeli içme suyu ihtiyacı karşılandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü ACU,’ Ayrıca yine bu dönemde Silvan ilçesine yıllık 9,58 milyon m3 içme ve kullanma suyu sağlanmıştır. Bu miktar Silvan ilçesinin 2030 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. İnşaatı devam eden Ergani İçme suyu Arıtma Tesisinin günlük 42.500 m3 kapasiteli arıtma tesisi yapılmaktadır. Tamamlanan Pamukçay Barajının temelden yüksekliği 37,5 metre olduğunu ve 45 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunu belirten ACU, Depolanan su ile 51.000 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.

“ÜLKEMİZDEKİ İKİNCİ BÜYÜK SULAMA BARAJINI YAPIYORUZ”

Silvan Barajı: Atatürk Barajı’ndan sonra ülkemizin en büyük sulama ve enerji maksatlı barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 175,5 metredir. Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajıdır. 160 MW Kurulu gücünde, yıllık 681 milyon kiloWatt. saat enerji üretimi sağlanacaktır. 8,5 milyon m3 gövde hacmi ve 7,3 milyar m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, 2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Diyarbakır’da tamamlanan sulama tesisleri ile toplam 259 bin 210 dekar arazinin sulamaya açıldığını ifade eden Acu,’ Böylece çiftçilerimize yıllık 95 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Diyarbakır’da inşa etmekte olduğumuz 17 adet sulama tesisinin tamamlanması ile birlikte sulanan alanlar artacak ve bölge insanı sulu tarım ile birlikte ekonomik olarak refah seviyesine ulaşacaktır. ’dedi. Acu,’ Diyarbakır’da tamamlanan 56 dere ıslahı ile 52 yerleşim yerinin ve 1.090 dekar arazi taşkınlardan korunduğunu belirtti.

“DİCLE NEHRİNİ ISLAH EDİYORUZ”

Diyarbakır için çok büyük önem arz eden Dicle Nehri’nde yürütülen Islah çalışmaları ile Dicle Nehri’nin tarihi geçmişinden, geleceğe aktarılması ve nehrin yatağında yer alan olumsuzlukların giderilmesini amaçladıklarını kaydeden Acu, ‘Yapılacak çalışmayla Dicle Nehri yatağı tamamen ıslah edilecek. Dicle Nehri kenarında yer alan verimli araziler taşkından korunmuş olacak ve nehir yatağındaki düzensiz ve bozuk görüntü ortadan kaldırılarak düzenli ve estetik bir görünüme kavuşturulacaktır. Diğer taraftan nehrin tanzim edilmiş kesit içerisinde doğal güzelliği ve görselliği de öne çıkarılacaktır.” diye konuştu. DSİ Genel Müdürü Murat Acu;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.