1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye büyüyor, işsizlik azalıyor!
Türkiye büyüyor, işsizlik azalıyor!

Türkiye büyüyor, işsizlik azalıyor!

DİYARBAKIR – Türkiye, global ekonomik kriz, uluslararası kurum ve kuruluşların olumsuz analizleri, kredi derecelendirme kuruluşlarının not tehditleri, gezi olayları, FETÖ’nün darbe girişimi, döviz kurlarındaki oynaklık gibi birçok şoka ve son yıllarda içe

A+A-

Türkiye’nin ekonomisi 7 yıl boyunca kesintisiz büyüdü. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde de büyümede dünya rekoru kıran Türkiye, bu rekor büyümesini istihdama da yansıttı. Ülkede işsizlik oranının, Ekim 2017’de geçen yılın aynı ayına göre 1,5 puan azalarak yüzde 10,3 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2017 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 360 bin kişi azalarak 3 milyon 287 bin kişi olduğu belirtildi. Büyümeyi ve işsizliğin azalmasını değerlendiren Doğu Güneydoğu İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED)  Başkanı Aziz Özkılıç, Türkiye’nin hedeflerine hızlıca ulaşacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Her şirket 1 kişi ek istihdam etsin’ çağrısını hatırlatan Özkılıç, “Diyarbakır’da da 10 bin şirket vardı ve toplamda 10 bin kişinin ek istihdam edilmesi beklentisi vardı. Ancak, kentimiz kendine yakışana yaptı ve Cumhurbaşkanının çağrı ve beklentisine yüzde 50 fazlasıyla yani 15 bin kişi ek istihdam yaparak cevap verdi” dedi. Son açıklanan teşvik paketinin yönetmeliğinin bir an önce çıkması gerektiğini dile getiren Özkılıç, “Yatırımların hızlı yapılması adına bunun bir an önce çıkmasını bekliyoruz. İnşallah 2018 yılında istihdam daha da artar, işsizlik daha da düşer. Diyarbakır’da bütün kurumlar, iş dünyası; ilin, bölgenin, ülkenin kalkınması yönünde büyük çaba sarf etmektedir” dedi. Özkılıç, sürdürülebilir bir büyüme için Türkiye’de üretime ve ihracata dayalı büyüme modelinin benimsenmesini gerektiğinin de altını çizdi.

TÜRKİYE BÜTÜN SALDIRIALARA RAĞMEN BÜYÜYOR

Türkiye, global ekonomik kriz, uluslararası kurum ve kuruluşların olumsuz analizleri, kredi derecelendirme kuruluşlarının not tehditleri, gezi olayları, FETÖ’nün darbe girişimi, döviz kurlarındaki oynaklık gibi birçok şoka ve son yıllarda içeriden ve dışarıdan maruz kaldığı bütün saldırılara rağmen büyümeğe devam ediyor.

REKOR BÜYÜME İSTİHDAMA DA YANSIDI

Türkiye ekonomisi geçtiğimiz Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 oranında büyüme kaydetmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılının Ekim ayına ait işgücü istatistikleri de açıklandı. Açıklamada, Türkiye ekonomisinin, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde büyümede dünya rekoru kırmasının istihdama da yansıdığı net olarak görülüyor.

NEREDEYSE YARIM MİLYON AZALDI

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2017 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 360 bin kişi azalarak 3 milyon 287 bin kişi olduğu belirtildi. İşsizlik oranının 1,5 puanlık azalışla yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranının 1,8 puanlık azalış ile yüzde 12,3 olarak tahmin edildiği ifade edildi. Açıklamada, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranının 1,9 puanlık azalış ile yüzde 19,3 olduğu,15-64 yaş grubunda bu oranın 1,5 puanlık azalış ile yüzde 10,5 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

İSTİHDAM ORANI YÜZDE 47,6

İstihdam edilenlerin sayısının 2017’nin Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 378 bin kişi artarak 28 milyon 645 bin kişi olduğu belirtilen açıklamada, istihdam oranının ise 1,4 puanlık artış ile yüzde 47,6 olduğu ifade edildi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısının 229 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısının 1 milyon 148 bin kişi arttığı ifade edilen açıklamada, istihdam edilenlerin yüzde 19,3’ünün tarım, yüzde 19,1’inin sanayi, yüzde 7,6’sının inşaat, yüzde 54’ünün ise hizmetler sektöründe yer aldığı belirtildi. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payının 0,1 puan, sanayi sektörünün payının 0,3 puan azaldığı belirtilen açıklamada, hizmet sektörünün payının 0,4 puan arttığı, inşaat sektörünün payının ise değişim göstermediği ifade edildi.

İŞGÜCÜNE KATILMA ORANI YÜZDE 53,1

İşgücünün 2017 yılının Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 18 bin kişi artarak 31 milyon 932 bin kişi, işgücüne katılma oranının ise 0,7 puan artarak yüzde 53,1 olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranının 0,3 puanlık artışla yüzde 72,4, kadınlarda ise 1,1 puanlık artışla yüzde 34,2 olarak gerçekleştiği belirtildi. Ekim 2017 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranının, bir önceki yılın aynı dönemine göre değişim göstermeyerek yüzde 33,9 olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranının ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan azalarak yüzde 21,8 olduğu ifade edildi.

MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ İSTİHDAM ARTTI, İŞSİZLİK AZALDI

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamın bir önceki döneme göre 135 bin kişi artarak 28 milyon 622 bin kişi olarak tahmin edildiği, istihdam oranının 0,2 puanlık artışla yüzde 47,6 olduğu ifade edilen açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısının bir önceki döneme göre 111 bin kişi azalarak 3 milyon 274 bin kişi olarak gerçekleştiği, işsizlik oranının 0,3 puanlık azalışla yüzde 10,3 olduğu belirtildi. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranının bir önceki döneme göre 0,1 puanlık azalışla yüzde 53 olarak gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısının, tarım sektöründe 13 bin, inşaat sektöründe 8 bin kişi azaldığı, sanayi sektöründe 49 bin, hizmet sektöründe 107 bin kişi arttığı belirtildi.

DİYARBAKIR’DA 15 BİN EK İSTİHDAM

Büyümeyi ve işsizliğin azalmasını değerlendiren Doğu Güneydoğu İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, Türkiye’nin hedeflerine hızlıca ulaşacağını kaydetti. Özkılıç şunları söyledi:

“Geçen yıl yani 2017 yılı içerisinde ek istihdamda ciddi manada artış sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanının, ‘Her şirket 1 kişi ek istihdam etsin’ çağrısı vardı. Her ile ek istihdam hedefi verilmişti. Diyarbakır’da da 10 bin şirket vardı ve her şirkete bir kişinin ek istihdamı söz konusuydu, yani toplamda 10 bin kişinin ek istihdam edilmesi beklentisi vardı. Ancak, kentimiz kendine yakışana yaptı ve Cumhurbaşkanının çağrı ve beklentisine yüzde 50 fazlasıyla yani 15 bin kişi ek istihdam yaparak cevap verdi.

“TÜRKİYE KOYDUĞU HEDEFLERE HIZLICA ULAŞACAK”

Bu tabi Diyarbakır’da tek değil, Türkiye genelinde baktığımızda istihdam artmıştır, birçok il de Diyarbakır gibi hedeflenen ve beklenen ek istihdamın üzerine çıkmıştır. İstihdam seferberliği Türkiye’nin her tarafına sirayet etti ve istihdam arttı, işsizlik de ciddi boyutlarda azalmıştır. Türkiye bildiğiniz gibi ekonomik olarak büyüyor. Büyümede yüzde 7 ve üzeri bir oran yakaladı. Her yıl birçok olumsuzluklara rağmen Türkiye büyümesini sürdürdü. Sürdürülebilir bir büyüme için tüketime değil üretim ve ihracata dayalı büyüme modeli benimsenmesi gerekir. Türkiye’de üretimi dayalı sanayi geliştikçe ve yatırımları arttıkça büyüme her yıl olduğunu gibi sürecek ve işsizlik azalacaktır. Bu anlamda 2018 yılının büyüme yılı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu işsizlik sayısını daha da düşürür. Türkiye’nin de beklediği ve koyduğu hedeflere de hızlıca ulaşacağını düşünüyorum. Diyarbakır’da da işsizliği düşürecek azaltacak projeler üretmek ve hayata geçirmek gerekiyor.

“İŞ DÜNYASI KALKINMA İÇİN BÜYÜK ÇABA SARF EDİYOR”

Bu yönde geliştirici projeler yapmak lazım, yatırım yapmak lazım. Bu bölgede tarım ve tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek lazım. Geçtiğimiz günlerde yeni KHK ile açıklanan yeni teşvik paketinin de yatırımları hızlı bir şekilde yapabilmemiz için bir an önce yönetmeliğinin çıkması gerekiyor. Bunların hepsi birbirine bağlı ve bağlantılıdır, büyümenin sürekli, istihdamın da arttırılması yönünden. İnşallah 2018 yılında istihdam daha da artar, işsizlik daha da düşer. Diyarbakır’da bütün kurumlar, iş dünyası, ilin, bölgenin, ülkenin kalkınması yönünde büyük çaba sarf etmektedir.”