1. HABERLER

  2. SPOR

  3. TÜFAD'ın artık yeri var!
TÜFAD'ın artık yeri var!

TÜFAD'ın artık yeri var!

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Diyarbakır Şubesi, ilk kez mülkiyeti kendisine ait olan bir taşınmaza kavuştu. Ofisin açılışında Diyarbakırspor'la ilgili çarpıcı görüşler ileri sürüldü.

A+A-

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Diyarbakır Şubesi'nin ilk kez mülkiyeti kendisine ait olan ofisinin açılışı bir çok spor adamını da buluşturdu. İş adamı Fadıl Akgündüz,Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Metin Kılavuz,Diyarbakırspor eski başkanları Mehmet İpek ve Adnan Öktüren,TFF Bölge Müdürü Serkan Bayhan, Futbol İl Temsilcisi Mehmet Altındağ, spor kulüplerinin yöneticileri ve antrenörlerin katıldığı açılışta en önemli konu Diyarbakırspor oldu.

D.BAKIRSPOR VE AMATÖRE DESTEK İSTENDİ

TÜFAD Şube Başkanı Samet Karakaş, Diyarbakırspor'un içine düştüğü durumun bölge sporu için önemli bir yara olduğuna dikkat çekerek, tüm kurum ve kuruluşların sahip çıkması gerektiğini anlatarak iş adamı Akgündüz'den kulübe maddi yardım yapmasını istedi. Futbol İl Temsilcisi Mehmet Altındağ ise bölgedeki amatör kulüplerin sıkıntılarla boğuştuğuna dikkat çekip malzeme talep etti.

KILAVUZ :'D.BAKIRSPOR POLİTİKAYA KURBAN EDİLDİ'

Diyarbakırspor'un sadece Diyarbakır'ın değil tüm kürt coğrafyasının en önemli spor markası olduğunu dile getiren D.Bakır B.Şehir Belediyespor Kulübü Başkanı Kılavuz, Yeşil-Kırmızılı kulübün 1980 darbesinden sonra politik oyunlara kurban edilerek öz benliğinden koparıldığını söyledi.

Kılavuz,”Diyarbakırspor, Bingöl Şerafettin yaylasındaki Berivan'dan Zaho'daki fırıncıya kadar herkesin takımıdır. Bugünkü durumunu iyi irdelemek lazım. 1980'lerden sonra toplumu apolitize etmek isteyen anlayışın çıkarlarına alet edilmiştir.Kulübü kendi çıkarlarına alet etmek isteyen insanlar da yönetici olmuşlardır. Gelinen nokta elbette üzücüdür. Büyükşehir Belediyespor olarak futbol kulübü değil spor kulübüyüz. Toplamda 1350 lisanslı sporcumuz vardır. Diyarbakır'ın ciddi anlamda tesis ve alt yapı sorunu var. Bunları anlatırken tek taraflı eleştiri niyetinde değilim,bir gerçekliği ifade etmek istiyorum. Tüm kurumlar ve bileşenler olarak Diyarbakır'ı sporda hak ettiğimiz yere getirmek için çok şey yapmamız lazım.” dedi.

AKGÜNDÜZ :'TFF, BÖLGEDE FUTBOLU BİTİRDİ'

İş adamı Fadıl Akgündüz, bölgede futbolun bitme noktasında gelmesinde en büyük sorumluluğun TFF'ye ait olduğunu söyledi. Akgündüz,”Yıllar önce Siirtspor'a çok önemli sporcular getirdik ve takımı Süper Lig'e çıkardık. Federasyon üzerimize oynadı. Yıllar sonra vali beni tekrar çağırdı, kulübü aldığımda isminin önüne veya formasına reklam vermek istedim,federasyon kabul etmedi. Bölgede başka kulübe reklam vermek istediğimizde de engelliyorlar.

Batıdaki kulüplere versem sorun yok ama bölgemdekilere verince engelliyorlar. TFF, bugüne kadar bölgeye ne gibi yatırımlar yapmış?.Malesef batıya olan olumlu bakış doğuya yok. İnsanların şevki kırılıyor. Diyarbakırspor'un durumuna üzülmemek elden değil. Bu bölge için lokomotifti. Ben inanıyorum ki doğru işler yapıldığında ve federasyonun bakışı değiştiğinde kısa zamanda Diyarbakır ve bölge tekrar üst liglere çıkacaktır. Ben üzerime düşeni her zaman yaptım, yine yaparım ama sadece kişisel çabalarla olmaz.” ifadelerini kullandı.

'YARDIM ELİ UZATTIK,YANLIŞ YERE ÇEKİLDİ'

Adnan Öktüren ise Akgündüz'ün Diyarbakırspor Bank Asya 1.Lig'de sahipsiz kaldığı günlerde uzattığı yardım elinin yanlış yerlere çekilmesinden yakınırken, kulüplerin artık kurumlaşması gerektiğinin altını çizdi. Öktüren,”Fadıl bey deplasman ,kamp ve günlük ihtiyaçlarını karşılarken bile tahammülsüzlük oldu. Takdir edileceğine eleştiri yapıldı. Diyarbakır'da kişisel çekişmeler olduğu sürece spor bir yere gelemez. Diyarbakırspor'un bitmesi demek bölgenin sporda bitmesi demektir. Belediyelerin yarışmacı değil tesis ve alt yapıya yönelmesi, Diyarbakırspor gibi kulüplerin hedefleri olan takımlar olarak desteklenmesi gerekir.” dedi.

'TFF, BÖLGEDE FUTBOLU İMHA ETTİ'

Diyarbakırspor eski basın sözcüsü Kenan Aksu da TFF'nin bölgede sporu imha eden uygulamalara imza attığını bildirdi. Aksu,”Bölge kulüpleri zaten dezavantajlı. Bir de TFF bunların tepesine biniyor. Bırakın pozitif ayrımcılık yapmayı,aksine diğer kulüplere verilen desteklerin 10'da birini vermiyor. Diyarbakırspor'un bir diğer dezavantajı ise kalıcı gelirlerinin olmamasıdır. Türkiye'de valilik ve belediyelerden destek alamayan tek kulüp Diyarbakırspor'dur. Böyle bir kulübün yaşaması,ayakta kalması imkansızdır.” ifadelerini kullandı.