1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Toprak'tan 'Edi bese!'
Toprak'tan 'Edi bese!'

Toprak'tan 'Edi bese!'

Bölge insanına “Sözde değil özde” yaklaşım gösterilmesi gerektiğini söyleyen Vali Mustafa Toprak, “vatandaş onurlu, sosyal hayat seviyesi yükselmiş, barışık bir ortamda yaşamak istiyor” dedi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Güneydoğu'da yaşanan çatışmalı sürecle alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde bölge insanı ciddi manada PKK ve şiddete “edi bese” dediğini ifade eden Vali Toprak, “Diyarbakır ve bölge halkı kan ve gözyaşı istemiyor” dedi.

Vali Toprak'tan çarpıcı açıklama Toprak “Vatandaş sokaktaki çocuğunun birileri tarafından dağa çıkarılacağını, eline silah verilip sonrasında cesedinin gönderileceğinin bilincinde. Bu nedenle PKK arasına set çekti” diye konuştu. Kamuoyunda uzun süre tartışılacak ve büyük dikkat çeken açıklamalarda bulunan Vali Toprak, PKK olayları nedeniyle bölgede yaşanan göçü iyi yönetemedikleri için, şehir merkezlerinde şiddet ve PKK'nın yer edinebildiğini söyledi. Star gazetesinde yer alan özel açıklamada Vali Toprak şu çarpıçı tespitlerde bulundu. 'Okula göndermeyin' ters tepti Vatandaş artık PKK'ya itibar etmiyor. İnsanların hayat seviyesi yükseldi. Duyarlı hale geldi. Vatandaş bu PKK'dan zulüm gördü. Artık bunların tümüne dur diyor. Diyarbakır'da, Gaziantep'te, İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da Türkiye'nin hiçbir yerinde kan ve gözyaşı olsun istemiyor. Bu nedenle vatandaşın desteği ile birçok olayı önledik. 2010, 2011 ve 2012 yılında PKK'nın 'okulları boykot edin' çağrısı oldu.

Hem de şiddetli bir şekilde bunu yaptılar. Ama buna vatandaş boyun eğmedi. Çocukların hepsi okula gönderildi. Diyarbakır insanı buna karşı durmuştur. Dağ yolunu vatandaş kapatıyor Kürt vatandaşlarımız gençlerin geleceğini karartacak PKK'nın çağrılarına olumsuz cevap veriyor. Vatandaşımız çok iyi biliyor ki bölgede 30 - 40 yıldan bu yana süren olumsuzluklar sebebiyle PKK, zikren ve fikren insanları esir alıyor. Çocukları sokakta kaldığı taktirde bu baskılar nedeniyle dağa gitmek, eline bir silah tutuşturulup o noktaya götürülmek istendiğini vatandaşımız biliyor. Vatandaşlarımız bu yolu kapattı. Kendi geleceğini ve çocuklarını geleceğini karartacaklara fırsat vermiyor. Halk tavır alınca, PKK zayıflıyor Her eylem, her gözyaşı ve kan acıları derinleştiriyor.

PKK liderleri durmadan ızdırap ve elem verici büyük eylemler yapılması talimatı veriyor. Kendi yandaşlarını göz göre göre ölüme gönderiyorlar. Vatandaşın iyi bir süzgeç vazifesi görüp şüpheliyi bildirmesi önemli. Vatandaşın kendisi bu olaylarını bitirecek. Vatandaşın hassasiyeti arttı. Vatandaşın tavır alması sokaktaki her türlü problemleri aşmada önemli rol oldu. Diyarbakır'a gelen PKK'lılar, PKK liderlerin verdiği emirleri, üst düzey görevlileri suikastla etkisiz hale getirmek ve ülkede bir kaos ortamı yapmak istediler. Vatandaşımızın kararlı duruşu bunların önlenmesinde etkili oldu. Çocukları sokağa çıkarmıyorlar Sokak olaylarına çocuklarını bırakmıyor. Motolof, taş atma ve insan ölümüne sebebiyet verecek olayları engelliyor. Vatandaşın dikkatli davranışı, topluma yönelik gelişebilecek bir olayı, kendisine gelebilecek bir tepki olarak gördüğü olaylar için ilgili birimleri bilgilendiriyor.

Vatandaş, 'problem olacak bomba patlayacak, uyuşturucu taşınacak, hırsızlık olacak' gibi sıkıntıları ilgili hatlara iletiyor. Bu anlayış değişikliği olumlu yönde bir etki yaptı. Vicdan ehlinden gelen bilgiler her türlü olumsuzluğu ortadan kaldırdı. 200 kilogram patlayıcı, örgüte gidecek silah ve mermiler, lav silahı ve havan mermilerinin bulunması da bu kapsamda. PKK'yı işte bu duruş bitirecek Eline silah verilen gençlere sahip çıkılması hepimizin görevi. Vatandaş dikkat çekici olayları, kişileri, araçları hemen bilgi veriyor. Hep birlikte artık yeter bu zülüm demek gerekiyor. Edi bese (Yeter artık) demek lazım. Ben bunun karşısındayım demesi lazım. Devlet var olduğu sürece elinde silah olan kişilerin bertaraf edilmesi görevini yapar. Vatandaş istikbal bekleyen gençleri okula gitmeyin diyerek, sokağa hükmeden kişilerin önünde durması gerekiyor. Bu meseleyi devletin otoritesi şefkati yanında vatandaşın duruşu bitirecek. Devlet olarak göçü yönetemedik “Bölgede PKK ve benzeri olaylar nedeniyle oluşan göçü yönetemedik” diyen Vali Mustafa Toprak, “Köyünden çıkarılanlar şehre geldi. Şehre uyum sağlama noktasında sıkıntılar oldu. Biz göçü yönetemedik. Anne ve baba, gençlere ve çocuklara sahip çıkamadık.

Kontrolsüz bir kitle oluştu. Köyde bunları dağa çıkarmaya çalışanlar, bu defa kentte farklı isimler altında bunlarla irtibata geçti. Vatandaş baktı ki, 'ben köydeydim çocuklarımı okutmadılar, çocuğum dağa gitti cenazesi geldi. Şehirde de sokak şiddet hareketlerinin ortasına atıldı. Köyünde de rahatsız oldu, merkezde de rahatsız oldu.' Vatandaş zulüm gördü PKK'dan. Vatandaş artık aşama ve süreçlerde kendisiyle ilgili konularda daha duyarlı bir tepki sergiliyor. Vatandaş gözü gibi baktığı çocuğu biliyor ki okula devam etmediği taktirde sonuç gözyaşı kan. Vatandaşımız tüm bu süreçlerden dolayı itibar etmiyor ve etmedi. Onurlu, sosyal hayat seviyesi yükselmiş, barışık bir ortamda yaşamak istiyor” dedi.