1. HABERLER

 2. DİYARBAKIR HABERLERİ

 3. TOKİ'den Diyarbakır'a dev konut atağı
TOKİ'den Diyarbakır'a dev konut atağı

TOKİ'den Diyarbakır'a dev konut atağı

DİYARBAKIR - TOKİ  Diyarbakır'da bugüne kadar yaklaşık 2 milyar 764 milyonluk yatırım ile 16 bin 847 konutun, 14 bin 123’ünü tamamladı ve teslim etti.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG / ÖZEL

Sur ilçesinde 2015-2016 yıllarında yaşanan çatışmalı süreçte evleri yıkılan vatandaşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde TOKİ tarafından yapılan konutların inşası tüm hızıyla sürüyor. 

Çölgüzeli mevkiinde 2 bin 172 konut
Başbakanlık TOKİ tarafından Diyarbakır’ın yöresel mimarisine uygun olarak yatay mimari olarak inşaa edilen Diyarbakır Kayapınar Çölgüzeli mevkiinde üç etaptan oluşan 2 bin 172 konut yapılıyor.

Diyarbakır Kayapınar’da TOKİ’nin bir diğer projesi Üçkuyular’da inşaatı devam eden bin 391 konutun yapımı devam ediyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi'nde Geleneksel Diyarbakır Evlerinin özelliklerini yansıtan 13 bin metrekarelik alanda inşa edilen geleneksel Diyarbakır evlerinin yapımının ise yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. 

sur_134991_4aa21.jpg

 

736 KONUTUN KURA ÇEKİMİ

Sur mağduru aileler için  Kayapınar'ın Çölgüzeli  mevkisinde TOKİ  itarafından yapılan 31 blok ve 736 daireden oluşan konutlar için dün kura çekimi yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Sur mağdurlarına yönelik TOKİ tarafından yapılan evlerin kura çekim törenine katıldı.

Sur mağdurlarına yönelik TOKİ tarafından yapılan evler için kura çekim töreni düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen programa Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurrullah Bilgin, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile hak sahipleri katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmaların ardından 736 hak sahibi için kura çekimine geçildi. Kurada adı çıkan bir aileye anahtarı teslim eden Başkan Atilla, aileye evin hayırlı olmasını diledi.

294b2af6fd525899ebd3bab2622405c6_xl.jpg

RAKAMLARLA TOKİ VE DİYARBAKIR

 • TOKİ  Diyarbakır'da bugüne kadar  yaklaşık 2 milyar 764 milyonluk yatırım,
 • 16 bin 847 konut, 14 bin 123’ünü tamamlandı ve teslim edildi.
 • UEFA ve FIFA standartlardaki 33 bin seyirci kapasiteli stadyum
 •  2 aile sağlık merkezi,
 • 9 cami, 7 hastane,
 • 5 kamu hizmet binası,
 • 26 okul, 3 sağlık ocağı,
 • 4 spor salonu ve
 • 17 ticaret merkezi..