1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Suriyeli kürtlerden Baydemir'e ziyaret
Suriyeli kürtlerden Baydemir'e ziyaret

Suriyeli kürtlerden Baydemir'e ziyaret

Suriye'deki gelişmeleri paylaşmak amacıyla çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Suriye Kürt Yüksek Konseyi 1. Dönem Sözcüsü Ahmed Sileman ve beraberindeki heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le görüştü.

A+A-

Suriye Kürt Yüksek Konseyi 1. Dönem Sözcüsü Ahmed Sileman, Suriye Kürtleri İleri Demokrat Partisi'nden Varoj Telo ve Suriye Komitesi Sözcüsü Muhittin Batmanlı'dan oluşan heyet Suriye'deki siyasi gelişmelere ilişkin görüş alışverişi yapmak üzere Diyarbakır'a geldi.

Diğer partilerle de görüşme yapan heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Baydemir, Ortadoğu'da Kürtler için yaşam çok zor ve zahmetli olmasına rağmen Kürtlerin hiçbir halka düşmanlık etmediğini, sadece kendi topraklarında özgür ve onurlu bir yaşamı arzuladıklarını söyledi.

Baydemir, “Kürtlerin doğuda ve batıda özgürleşmesi, Ortadoğu'daki tüm halkların barış ve huzurunun temelini oluşturacaktır” dedi. Kürtler özgürleşmedikçe Ortadoğu'da özgürlüğün gerçekleşemeyeceğini belirten Baydemir, Kürt halkının özgürlüğünün Türk, Fars, Arap halklarının zararına değil aksine onların özgürlüğü Kürtlerin özgürlüğüne kavuşmasına bağlı olduğunu kaydetti. Baydemir konuklarına kenti tanıtan kitap hediye etti.