1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Sur veya Yenişehir için aranan isim: Kenan Aksu
Sur veya Yenişehir için aranan isim: Kenan Aksu

Sur veya Yenişehir için aranan isim: Kenan Aksu

DİYARBAKIR- TOKİ'ye devredilen ve yıkımı yapılan eski stadyum yerine Mİllet Bahçesi Projesinin kesinleşmesi kararı kentte olumlu karşılandı.

A+A-

Diyarbakır'da 56 yıl takımlara kapılarını açan ve artık bu yükü kaldıramayan Atatürk Stadı yıkılarak TOKİ'ye devredilmiş ve kentin bir başka yerine 33 bin kişilik modern bir stad yapılmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİ

Uzun bir süre eski stadın yerine Avm ve İş merkezi yapılacak tartışmaları yaşanan Diyarbakır'da STK'lar ve halkın büyük bir kesimi bu alana  AVM- İş Merkezleri yapımına karşı çıkmıştı. Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki (DİKTUMDER) Başkanı Kenan Aksu eski stadın yerine avm yapılmaması bu alanı vatandaşların ve gençlerin sportif hizmetleri için kullanılmasını, bu yönde bir proje yapılması için en büyük uğraş veren isimlerden biri oldu.

29066221_10215434992489926_90961862526500864_n.jpg

 

1 MİLYON İNSAN FAYDALANACAK

Aksu, eski stadın çok merkezi bir alanda olduğunu, Merkez Yenişehir ve Sur ilçeleri başta olmak üzere Bağlar'ı da içine alan 1 Milyondan fazla bir insana hitap eden bir bölgede olduğunu savunarak şunları söylemişti: "Eski stadyum arazisi şehri tam olarak kucaklayan merkezi bir yerde yer alıyor. Burada yaşayan 1 Milyon'un üzerinde çok büyük oranda genç bir nüfus var, özellikle gençlerimiz sokak aralarında top koşturuyor, bu stada hemen hergün spor yapmak için gelen kadınlarımız vardı, yani özetle betona boğulan bu alanda yeni bir avm ve iş merkezleri yapımına karşı çıkmıştık. Bunun için imza kampanyası düzenlemiş ve 100 binin üzerinde bir imza toplamıştık, bu görüşlerimizi dosya halinde Ankara'ya iletmiştik.  Sayın Cumurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır ziyaretinde eski stadın yerine Millet Bahçeleri sözü vermişti. Bu çok yerinde alkışlanacak bir karardı. Geçtiğimiz hafta TOKİ'den yapılan açıklamada  bu arazi üzerine Millet Bahçesi projesi yapımı kesinleşti. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a halkın beklentilerine kulak verdiği için teşekkür ediyoruz." dedi.

diktum-dan-eurovision-icin-kurtce-basvuru-5257036_300.jpg

Aksu yapılacak olan Millet Bahçesi projesini de içine alacak şekilde halkın ücretsiz spor yapabileceği sportif  bir kompleks olması gerektiğini sözlerine ekleyerek şunları belirtti: "Bu alan 1 milyon insanımızı kucaklayan çok merkezi bir yerde. Yenişehir, Sur ve Bağlar ilçelerinin ortak birleşim merkezinde ki bir alandan söz ediyoruz. Burada vatandaşların spor yapabileceği hiç bir yer yok. Her taraf betona boğulmuş bir durumda.  özelikle çocuklar, gençler ve kadınların burada spor yapabilmelerini sağlayacak, imkan verecek bir proje olmalı. 2 Milyonluk bir kentte bu insanların spor yapabileceği tek bir alan kalmadı. Çocuklar sokak aralarına doluşmuş durumda, kadınların yürüyüş ve spor yapması için tek bir yer yok. Millet Bahçesi projesinde bu tür sportif amaçlara hizmet verebilecek büyük bir kompleks olmalı. Sadece Bahçe veya Park olması, spor alanları olmaması kent için büyük bir kayıp olur." dedi.

TARİHİ DİYARBAKIR EVLERİ

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, Diyarbakır'ın kaybolmaya yüz tutmuş kültürel faaliyetlerinde çok önemli bir rol üstlenmiş durumda.  Diyarbakır Sur İçinde harabe içinde bir Diyarbakır evini restore ettirilmesi sonrası ortaya çıkan muhteşem Diyarbakır Evlerinde Model bir rol üstlenen Diktumder başkanı Aksu, Toledo modelini de ilk kez ortaya atan bir isim olarak gündeme gelmiş ve o sözleri basında geniş yer bulmuştu.

38270440_10216679531642627_4208129559855366144_n.jpg

TOLEDO MODELİNİ İLK KEZ AKSU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Toledo, Dünya Kültür Mirasları listesine nasıl girmiş, şehri nasıl kazandırmışlar? Onunla ilgili ben projeyi anlattım. Diyarbakır Surlarının UNESCO’ya girmesiyle ilgili benim 15 yıllık bir emeğim var. Bununla da ilgili emeğim var. Bu proje nedir? Diyarbakır kültürel varlıklar açısından 514 tane tescilli yapı var. Bu varlıkların ve ayrıca daha sonra Sur’da yeniden aslına uygun olarak yapılan tarihi varlıkların turizme kazandırılmasıdır. Toledo’da Diyarbakır’ın bir tırnağı etmeyecek kadar değerlere sahip bir şehir. Ama, İspanya hükümeti burayı müteşebbislere açmışlar. Kentsel dönüşümle burayı turizme kazandırmışlar. Orada yaşayan hiç kimseyi mağdur etmeden tabi. Oradaki insanlara en başta iş ve ev imkanı tanıyarak, hiçbir mağduriyet yaşatmadan ve o şehirde açılacak işyerlerinde istihdamları sağladılar. Şehri Yap-İşlet-Devret modeli ile turizme açmışlar. Turizme açtıktan sonra o şehir, Turizmde dünya Kültür Mirasları listesinde başkent olmuş. Şuanda İspanya’nın turizm getirisinin 4’te birini o şehir karşılıyor” diye konuştu.

500 FABRİKAYA EŞ DEĞER BİR İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Aksu, Diyarbakır’ın Toledo örneğindeki gibi turizme kazandırılması durumunda 500 fabrikaya eş değer bir istihdam sağlayacağına işaret ederek, şöyle dedi: “Ancak, bunu farklı yönlere çekiyorlar. Ben Hükümetin de bunu yanlış anlattığını görüyorum. Millet farklı anlıyor. Toledo örneği ve benim verdiğim proje örneği budur. Toledo Diyarbakır’ın turizme kazandırılmasıyla ilgili bir örnek projedir. Turizmle ilgili yatırımlar yapılmış, kentsel dönüşüm uygulanmış, insanlar mağdur edilmemiş ve turizm getirisi o ülkeyi kalkındırmış. Diyarbakır bundan çok daha büyük kültürel varlıklara sahip bir şehir. Maneviyatı, kültürü var. Medeniyeti var. Böyle bir şehir Dünyada yok. Eğer biz bu projeyi daha önce uygulasaydık. Çok geç kalındı. Bu sürecin üzerine de bu tür şeylerin yapılması doğru değil. Daha sonraki dönemlerde bu proje hayata geçirilebilir. Biz 10 sene önce dile getirdik. Neden çok geç kalındı. O proje uygulansaydı şimdi belki de insanlarımız ölmezdi. Herkes kahroluyor. Biz hiçbir zaman bu ülkenin ve memleketin bölünmesinden yana değiliz. Birlik ve beraberlikten güç doğar. Bu yüzden bu tür olayları da kimse tasvip etmiyor”

kenan-aksu-003.jpg

 Aksu "Bu evler bizim doğup büyüdüğümüz, dünyaya gözlerimizi açtığımız evlerimiz, hepsi bizim özümüz.  Diyarbakır henüz sayfaları açılmamış dünyanın en değerli kitabıdır. Dünyanın açık hava müze konumundaki en önemli şahaseri Diyarbakır'dır. Bakın  ben iddia ediyorum, Diyarbakır Dünyanın merkezidir. Daha ortaya çıkarılmamış binlerce tarihi kültürel hazinelerimiz var. Fakat bir o kadar da alınmış yanlış kararlar var ki bu yanlışların düzeltilmesi için ömrümüzü harcıyoruz. Diyarbakır'ın tarihi güzellikleri kaybolmasın diye çok büyük bir mücadele içindeyiz. Ben hemen hergün Sur içindeyim, her noktasını geziyorum. Diyarbakır Mülki idaresiyle devamlı istişare ediyoruz. Burada amaç tamamen kentin özüne sahip çıkmak ve bu tarihi emanetleri gelecek nesillere teslim etmektir." dedi.

29249557_10215480207260267_542682908989587456_n.jpg

 

SUR İÇİNE YAPILAN EVLER DİYARBAKIR'A ÖZGÜ DEĞİL

Diktumder Başkanı Kenan Aksu, mücadele verdikleri bir konunun da, Sur içine yapılması planlan ve inşaatı başlatılan Tarihi Sur Evlerinin Diyarbakır Tarihi Mimarisine uygun olmadığını, konuyla ilgili olarak, akademik olarak hazırlanan orjinal planların ellerinde bulunduğunu söyledi. Aksu, Sur içinde yapılan evlerin hiç birinin Diyarbakır Tarihi mimarisiyle uyuşmadığını belirterek sorunun çözümü için "Bu sorunu da yine Sayın Cumhurbaşkanımıza bizzat hazırladığımız projeleri dosya halinde sunacağız.  Sur içine yapılan bu evlerin kentin özüne uygun olmadığını defalarca dile getirdik, proje baştan aşağı yanlış. Bu evlerin gerçek tarihi projerleri elimizde mevcut. Bu yanlışlar çok büyük külfet bunlar kentin kültürel ve tarihi yapısıyla asla örtüşmeyen projelerdir." dedi.

31910673_10215917994444673_3357584172477579264_n.jpg

 

FESHANE GÜNLERİ SADECE BİR YIL DÜZENLENDİ

Diyarbakır tarihinde bir ilk olan İstanbul Feshane Tanıtım Günleri bu kent için bir milattır. Dernek olarak kentin tanıtımının yapılması için İstanbul Feshane günleri için çok büyük uğraş verdik. Sonuçta bu önemli işi başardık. Ayrıca yine Feshane Günlerine ek olarak İstanbul'da Diyarbakır Turizmini uçuracak bir turizm paneli düzenlenmesini sağladık. Türkiye'nin en önemli, Turizmde söz sahibi insanlarını bir araya getirerek, Diyarbakır'ın ne kadar önemli bir kent olduğunu hem inanç turizmi, hem de kültürel zenginliklerimizin ortaya çıkması için büyük bir fırsat ortaya çıktı. 

30741894_10215814732783196_8421302845835313152_n.jpg

KIRKLAR DAĞINDAKİ İNŞAATLAR

Kırklar Dağı bölgesinde yapılan inşaatlar içinde zamanında tek başıma çıktım, bunların yanlış olduğunu kent konseyinde tek başıma dile getirdim. O gün sesi tek çıkan kişi bendim, kimseye dinletemedim. Bu evlerin kentin tarihi silüetine ters olduğunu defalarca söylemiştim. Gerekirse Dernek olarak dava açacağımızı dile getirmiştim. Sonuç olarak yapılan o evler için yıkım kararı çıktı, Diyarbakır için büyük bir yanlıştan dönülmüş oldu."

Aksu, Kırklar Dağı olarak adlandırılan tarihi bölgede yaptırılan ve halkın ucube olarak isimlendirdiği binlerce konut için büyük bir mücadele sergilemişti.  Aksu, Tarihi bölgede ki ucube inşaatların hem kanuna aykırı olduğunu, hem de onbinlerce yıllık Diyarbakır Tarihine bir büyük darbe olarak nitelendirmişti.  Sonrasında Kayyum Olarak Büyükşehir'e Başkan olarak atanan Cumali Atilla'nın talimatıyla yıktırılan binalar için, Aksu "Diyarbakır'ın Tarihi yerlerine sahip çıkmak sadece benim değil, herkesin görevidir, yerinde bir karar" dedi.

30742954_10215814848706094_4723984196148658176_n.jpg

 

SUR VE YENİŞEHİR'E BELEDİYE BAŞKANI OLSA?

Yıllardır kent için büyük bir uğraş veren Diktumder başkanı Kenan Aksu'nun bu çalışmalarına destek veren vatandaşlar, "Diyarbakır'a hizmet ibadet gibi, Kenan Aksu ömrünü bu kent için adamış bir insan, herkesin sustuğu sesini çıkaramadığı yanlışlarda çıkar konuşur, asla yanlış bir şey için suskun kalmaz. Diyarbakır Kültür hazinelerinin ortaya çıkarılması ve yaşatılması için çok uğraşlar verdi.  Diyarbakır için aranan isimlerin başında geliyor. Bunca işi elinde hiç bir yetki yokken başaran bu insan, bir de Sur veya Yenişehir Belediye Başkanı olsa kent için çok daha önemli işlere imza atar. Hiç boşuna sağa-sola bakmaya gerek yok, halkın çok büyük desteğini arkasına almış olan donanımlı, halkın içinden gelen böyle bir insanı hiç bir siyasi parti bulamaz. Gözlerinin önündeki bu değere sahip çıkmak kentimiz için çok önemlidir. İşte o zaman Diyarbakır'ın gerçek değerleri ortaya çıkacaktır." 

adsiz1-001.png

 

29103540_10215436060116616_8302667800351080448_o.jpg

Etiketler :