1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sözen’den Afrin’e koruculuk sistemi önerisi
Sözen’den Afrin’e koruculuk sistemi önerisi

Sözen’den Afrin’e koruculuk sistemi önerisi

DİYARBAKIR (İHA) - Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen, teröristlerden temizlenen Afrin ve köylerinin bölge halkı tarafından korunması gerektiğini, bunun da Türkiye’de olduğu gibi koruculuk sistemine geçilmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

A+A-

Yıllarca Afrin başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki köylere, beldelere ve ilçelere yerleşen PYD/YPG’li teröristlerin hayatı vatandaşa adeta zehir ettiğini belirten Ziya Sözen, o bölgedeki halka zulüm ve işkenceler yapıldığını kaydetti. Sözen, bu zulüm ve baskılara dayanmayan bölge halkının evlerini, yurtlarını terk ederek ülkemize sığındığını dile getirdi. Zeytin Dalı harekatı ile çok zor ve zahmetli süreçten sonra bu bölgelerin TSK ve ÖSO mensupları tarafından teröristlerden temizlendiğini belirten Sözen, “ Halen bu bölgelerde mayın ve EYP’den temizlenme çalışmaları devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bu bölgede hayatı normalleştirdikten sonra er veya geç o bölgelerden ayrılacak ve bu bölgeleri gerçek sahiplerine teslim edecektir. İşte tam da sorun bundan sonra başlayacaktır. Afrin halkı kendi köylerini, beldelerini, ilçelerini koruyamazsa teröristler tekrar geri gelip başlarına bela olacaklardır. TSK her defasında buralara operasyon yapmak zorunda kalacaktır ki, bu pek mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı Afrin başta olmak üzere o bölgelere Doğu ve Güneydoğudaki gibi acilen koruculuk sistemi getirilmelidir. Terör örgütü PKK doksanlı yıllarda Doğu ve Güneydoğuda askerin olmadığı yerlerde halka zulüm ve işkence etmiş, sivil vatandaşları katletmişti. Buna karşı koyamayanlar evlerini, yurtlarını terk edip batıya veya şehir merkezlerine göç etmek zorunda kalmıştı. Köylerini, evlerini terk etmek istemeyenler korucu olup şehit ve gazi olma pahasına köylerini, evlerini, ailelerini PKK’nın zulmünden kurtarmıştı. Koruculuk sayesinde bölgenin hakimiyeti kısa süre içerisinde PKK’nın elinden alınmıştı. Koruculuk sistemi olan yerde eğitim devam etmiş, hayat normal seyrinde sürmüştü. Zaman zaman PKK bu köylere baskı yapsa da çok büyük kayıplar vererek geri kaçmışlardır. Korucu köylerimiz PKK’ya karşı koymanın bedelini canlarıyla, zor ekonomik şartlarla ödeseler de, şereflerini, onurlarını, namuslarını PKK’ya çiğnetmemişlerdir. Bölgede halen 55 bin güvenlik korucusu, yaklaşık 45 bin hiç bir ücret almadan gönüllü koruculuk yapan vatandaşımız mevcuttur. Şu an Afrin ve diğer bölgelerde düzenli bir ordu olmadığından teröristlerin bir daha burada hayat bulmaması için özellikle kırsal köylerde derhal ülkemizdeki gibi bir koruculuk sistemi getirilmelidir. Bunun örnekleri dünyanın bir çok yerinde mevcuttur” dedi. 

“ÖSO mensupları TSK tarafından eğitilmelidir” 
Teröristlerden temizlenen bölgelerde koruculuk sisteminin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının da acilen eğitime alınması gerektiğini ifade eden Sözen, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 
“Bunun yanı sıra ÖSO mensupları TSK tarafından ciddi bir eğitimden geçirilmeli, ilçe ve belde merkezlerinin güvenliği onlara teslim edilmelidir. Aksi takdirde onca zahmete katlanılarak, yüzlerce şehit ve gazi vererek teröristlerden temizlediğimiz bu yerlere, TSK buralardan ayrıldıktan sonra teröristler tekrar gelip yerleşeceklerdir. Bunun olmaması için buralarda koruculuk sistemi derhal uygulanmalı ve eli silah tutan herkes teröristlere karşı silahlandırılmalıdır”. 
(AKK-AŞ-Y) 

21.03.2018 10:22:58 TSI 
NNNN