1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Siyonist devlete gazilerden dava
Siyonist devlete gazilerden dava

Siyonist devlete gazilerden dava

Mavi Marmara Gemisi'nde saldırıya uğrayan Mavi Marmara aktivistleri , terör İsrail devleti hakkında Diyarbakır Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu.

A+A-

31Mayıs 2010 tarihinde Filistin'in Gazze bölgesine uygulanan insanlık dışı ambargonun kaldırılması amacıyla yola çıkan ' Gazze Özgürlük Filosu', terör ve korsan devleti tarafından haksız bir şekilde saldırıya uğramış ve bu alçakça saldırının sonucunda 9 insani yardım gönüllüsü şehit olmuş, 56 yardım gönüllüsü ağır yaralanmıştı.

İsrail Yardım Gönüllülerine İşkence Yaptı
Mavi Marmara Gemisi'nde saldırıya uğrayan Mavi Marmara gazileri, terör İsrail devleti hakkında Diyarbakır Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu. Korsan devleti hakkında suç duyurusunda bulunan Mavi Marmara gazilerinden Mehmet Ali Zeybek İlke Haber Ajansına değerlendirmelerde bulunarak, İsrail'in saldırı gecesi tüm yardım gönüllerini kelepçeleyerek, gözaltına aldığını işkence ve kötü muamelede bulunduğunu ve yolcuların özel eşyaları dahil olmak üzer tüm eşyalarını gasp ettiğini belirtti.

İsrail Zulmü Bizi Yolumuzdan Çeviremez
Zeybek, İsrail'in bu zulmünü BM, devleler ve STK'lar tarafından cezalandırılması gereken suçlar olarak nitelendirdiğini hatırlatarak, ajansımıza daha sonra şu değerlendirmelerde bulundu: "Bizler Mavi Marmara gemisinde saldırıya uğrayan aktivistler olarak Diyarbakır'dan hareket edip gemide şehit edilen kardeşimiz Ali Haydar Bengi'nin yolunu takip etmeye devam edeceğiz. Ne İsrail askerlerinin vücutlarımızda açtığı onlarca mermi yarası ne de zulmü bizi yolumuzdan çevirmedi. Çevirmeyecektir."

Haklarını her alanda aramaya devam edeceklerini belirten Zeybek, " Özellikle kardeşlerimizi şehit eden, arkadaşlarımızı yaralayan ve bizlere zulmeden İsrail yetkilileri hakkında İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan ceza davasını anlamlı buluyor ve biran önce zalimlerin cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

Mavi Marmara Gazisi Zeybek değerlendirmesinde asıl amaçlarının,"Zalimlerin cezalandırılması olmakla birlikte, parayı seven İsrail yetkililerinin zararlarımızı tazmin etmesi yoluyla da cezalandırılması" olduğunu belirtti.

Davanın Takipçisi Olacağız
Zeybek değerlendirmesinin devamında, Mavi Marmara gazilerinden bazılarının 1 milyon TL, bazılarının da sembolik tazminat kararı almak için 1 TL dava açtıklarını belirterek, "Özellikle şehid edilen ailelerimizin aileleri bir şekilde manevi olarak, ciddi bir sıkıntıya uğratılmıştır bunun telafi edilmesi ayrıca, yapmış olduğumuz bu eylemin anlamının yerine gelmesi için bu davanın takipçisi olacağız. "

Zeybek son olarak, tazminat davasının kendileri için sembolik bir dava olduğunu, alacakları tazminatı da Filistinlilere göndereceğini ifade etti.

Silahsız İnsanlar İsrail Tarafından Katledildi
Dava avukatlarından Av. Abdulgani Orhan ise, silahsız insanların İsrail tarafından katledildiğini, yaralandıklarını ve esir alındıklarını belirterek, " yanlarında götürmüş oldukları sağlık malzemeleri, yiyecek, giyecek ve diğer yardım malzemelerine İsrail tarafından el konulduğunu ifade etti.

Orhan, yapılan tüm aramalara rağmen hiçbir silahın kendilerinde bulunmadığı bu insanların vahşice saldırıya uğrayıp katledildiklerini ve yaralandıklarını hatırlatarak daha sonra şöyle devam etti: " Türkiye'de de 6 Kasım'da İstanbul'daki Ağrı Ceza Mahkemesi'nde ceza davası açılmış ve görülmeye başlanacak. Bazıları 50 bin civarında, bazıları 100 bin civarında maddi ve manevi tazminat davaları açtılar. Bir müvekkil ise 1 milyon TL'lik manevi 50 bin TL'lik te manevi tazminat davası açarak, haklarının İsrail hükümeti, devleti ve yetkililerinden alınması için tazminat davası açmış oldu."

Tazminat Olarak Alınacak Olan Para Filistinlilere Gönderilecek
Orhan, eğer İsrail hükümeti tazminatı ödemeye yanaşırsa bu tür sorunların yaşanmayacağını, ödemeye yanaşmazsa doğal olarak hukuki açıdan hak ediş oluşacağı için İsrail'in mallarına el koyma yetkisi söz konusu olacağını belirterek, " Müvekkiller mahkemenin takdir edeceği maddi ve manevi tazminatları kendileri ve şahısları için harcamayacaklarını deklare ettiler. Ve alacakları parayı yine Filistin'e özellikle Gazze'ye gönderecekler" dedi. (Osman İçli-İLKHA)