1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silvan'da Kurban Bayramı telaşı
Silvan'da Kurban Bayramı telaşı

Silvan'da Kurban Bayramı telaşı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Kurban Bayramı telaşı başlarken, sayıları her geçen gün azalan terziler ise iş yapamamaktan şikayetçi oldu.

A+A-

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala alışverişte bekledikleri hareketliliği göremediklerini belirten terziler, vatandaşların alışveriş merkezleri ve özellikle de Çin mallarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Sadece paça düzeltme, daraltma, ütü ve yama işlerini yaptıklarını belirten terziler, bu mesleğin yok olmayla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. 40 yıldır terzi olan Burhan Tanrıverdi, "Eski bayramlar olmadığı gibi işlerimizde bitme aşamasına gelmiştir. Biz burada yeni takım elbiselerini dikemiyoruz. Hazır sektör bizim mesleğimizi yok etti. Eskiden Silvan'da kendine bakan insanlar vardı. Şimdi o insanlar kalmadı. Elimizde çok az sayıda müşteri kaldı. Silvan ekonomisi gün geçtikçe geriye gidiyor. Silvan'da iş yok ki millet üst-baş alsın. Şimdiki nesil ise hazır giyime yönelmiş, terziliği öldürdüler. Eskiden millet çocuklarını terzilere çırak olsun diye getirirdi. Şimdi ise kimse çocuğunu getirmiyor. Bu meslek de böylece yavaş yavaş yok olacak" dedi.

Terziliğin bitmesini çeşitli nedenlere bağlayan 42 yılık terzi Mehmet Yücel ise, "Terziliğin bitmesinin birinci sebebi vatandaşın alım gücünün düşmesidir. Bu nedenle millet ucuza kaçayım derken, elindekinden de oluyor. İkinci sebebi, ilçemizin ekonomisini ayakta tutabilecek bir iş alanının olmamasıyla birlikte işsizliğin artmasıdır. İnsanlar çalışmayınca sadece terzilik değil, her yönden esnaf iş yapamaz duruma geliyor.

Ulusal firmalar Silvan'a girince iş yapamaz duruma geldik. Güney Kore ve Çin'den gelen mallar bunun başlıca sebebi, geçmiş dönemlerde sabaha kadar çalışırdık. Şimdi ise bayram yokmuş gibi bir hava var. Üçüncü etken güç sorunu, insanlar işsiz kalınca buralardan güç ediyor. Haliyle esnaf iş yapamaz duruma geliyor. Büyük sermaye, küçük sermayeyi eziyor. Devletin vergilerini ödediği büyük fabrikalar küçük sermayenin yok olmasına sebep oluyor" diye konuştu.

Terziler vatandaşların kendilerine terzi gözüyle değil, elbise tamircisi veya sökükçü gözüyle baktıklarını dile getirdi.