1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi
Silvan’da Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi

Silvan’da Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ, Silvan’da 40 milyon TL’lik Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi’ni başlatacaklarını belirterek, ilçeye Atık Su Arıtma Tesisi’ni kazandıracaklarını söyledi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından Silvan'da belediyecilik çalışmaları alanında tecrübe paylaşımı için görevlendirilen Kocaeli'nin Gebze İlçe Belediye Başkanı Adnan Köşker, Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkanı Adem Çelik ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ’la bir araya geldi.

Köşker, Çelik, Karadağ, önce Silvan Hasuni Anaokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı, ardından şehir stadyumunda düzenlenen törenle Gebze’den gönderilen 500 adet bisikleti öğrencilere hediye etti.

Karadağ: Silvan’ın altyapı etüt çalışmaları tamamlandı

Silvan’daki altyapı çalışmaları ve projeler hakkında bilgi veren DİSKİ Genel Müdürü Ahmet Karadağ da, Silvan’ın merkez ve kırsal mahalleleri ile ilgili etüt çalışmalarını tamamlandıklarını söyledi. Karadağ, Silvan’ın altyapı çalışmaları ile ilgili yol haritasını Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanımız Cumali Atilla önderliğinde belirlediklerini söyledi.

Silvan’da 40 milyon avroluk proje hayata geçecek

Karadağ, Silvan’da DSİ tarafından yapılan tünelin ağzındaki suyun şebekeye naklini sağlayan Silvan İçme Suyu Projesi’ni IPA kapsamına aldıklarını söyledi. Karadağ, İller Bankası kredili Silvan Kanalizasyon ve Yağmursuyu Projesi hakkında da bilgi vererek konuşmasını şöyle sürdürdü:“Projenin belirli aksaklıkları vardı, bu aksaklıkları deruhte ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ildeki temsilcileri ile ortak değerlendirmeler yaptık. Ramazan ayı içerisinde ihalenin neticeleneceğini en geç temmuzun ilk haftasında yer teslimi yapılarak projenin hayata geçirileceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu proje yaklaşık 40 milyon TL tutarında bir projedir. Ayrıca önümüzde ki yıl Silvan Atık Su Arıtma Tesisini de inşallah ilçemize kazandıracağız. Kırsal mahallelerde bulunan su depolarının klorlanması ile ilgili bir sistemimiz var yeni sistem su depolarını otomatik dozajlama yapan pompalarla donattık” şeklinde konuştu.

Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkanı Çelik ise, “Daha güzel bir Silvan için hem sizlerle, Gebze belediye başkanımızla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyemizle, DİSKİ Genel Müdürümüzle çok güzel çalışmalar ortaya çıkarıyoruz” dedi.

Toplantıdan sonra Başkan Köşker, Çelik ve Karadağesnaf ve muhtarları ziyaret etti.