1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silvan ve Hani'de kepengler açılmadı
Silvan ve Hani'de kepengler açılmadı

Silvan ve Hani'de kepengler açılmadı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Hani ve Silvan ilçerinde cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla esnaf kepenk açmadı. İlçelerde yolcu taşımacılığı yapan minibüs firmaları ise kontak kapatarak eyleme destek verdi.

A+A-

BDP, açlık grevlerinin hem dünya kamuoyuna taşınması hem de taleplerin yerine getirilmesi için hazırladığı 'eylem planı' kapsamında 30 Ekim Salı gününü 'topyekün direniş günü' ilan etmişti.

Hani ilçesinde esnaf kepenk açmazken, minibüs firmaları da kontak kapattı. Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla ilçede sadece fırın ve eczaneler açılırken, diğer iş yerleri de kepenklerini açmadı. Cadde ve sokaklardın boşaldığı ilçede şu ana kadar herhangi bir olay yaşanmadı. İlçede gergin bekleyiş devam ederken, taşımalı eğitim yapan köy okullarına taşımacılık servisi yapan araçların eyleme destek vermesi nedeniyle bazı köy öğretmenleri de okullarına gidemedi.

Öte yandan Silvan ilçesinde de esnaf kepenk kapattı.
Cezaevlerinde bulunan bazı tutukluların 12 Eylül tarihinde başlattığı grevlere destek vermek için Silvan ilçesinde kepenk ve kontak kapatma eylemi yapıldı. İlçe merkezinde eczane ve fırınlar dışında bütün esnaf kepenk kapattı.
BDP Silvan İlçe Başkanlığı saat 12.00'da ilçe binası önünden eski belediye binası önüne kadar yürüyüş yaparak, oturma eylemiyle açlık grevine destek vereceğini açıkladı.