1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şeyh Sait'li Evet pankartına tepki yağınca indirildi
Şeyh Sait'li Evet pankartına tepki yağınca indirildi

Şeyh Sait'li Evet pankartına tepki yağınca indirildi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Ak Parti İl Teşkilatı tarafından astırılan Şeyh Sait pankartı gelen tepkiler nedeniyle indirildi.

A+A-

AK Parti'nin referandum çalışmaları kapsamında Diyarbakır istasyon meydanına astığı, "Her EVET Şeyh Sait ve Arkadaşlarına Bir Fatiha'dır" pankartı, tepkiler üzerine toplatıldı.

seyhsait.jpg

Şeyh Sait ve Dava Arkadaşları adına Komeleya tarafından da sert tepki gösterilen pankart için açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada,  Diyarbakır’da 1 Nisan’da yapılacak Evet Mitingine yönelik yapılan davet duyurusu  için Şeyh Said ve Dava Arkadaşlarını kullanarak çağrı yapan afiş üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı zorunluluk halini almıştır.
Şeyh Said ve dava arkadaşlarını güncel politik çıkarları için kullanma basiretsizliği, acizliğini ve ahlaksızlığını gösteren bu duyuru sahiplerini kınıyoruz. AKP Diyarbakır İl Yönetimi bu hakareti yapma hakıına sahip değildir, haddi değildir.

1925 yılında yaşanan hadiseler sonrasında Şark İstiklal Mahkemesi, dönemin mahkemeleri ve askeri güçleri tarafından katledilen insanların manevi şahsiyetlerine saldırı niteliğinde olan bu duyuru mevcut iktidar sahiplerinin iki yüzlülüğünü ve acizliğini ortaya koymaktadır.

 Bu çevreler yönetim erkini ellerinde bulundurdukları süre içerisinde Şeyh Said ve Dava Arkadaşlarına yönelik saygıdan yoksun, gayri ciddi tutumlarını her fırsatta göstermişlerdir. Erzurum-Hınıs’ta Şeyh Said Efendi ve Dava Arkadaşlarının hatırasına yapılan abide yıktırılıp belediye başkanı olan Şeyh Said Efendinin torunu Hasan Basri Fırat soruşturmaya tabi tutulup cezalandırılmıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından İsimlendirilmesi yapılan Dağkapı’da bulunan Meydan isimlendirilmesi iptal edilmiştir.  Şeyh Said ve Dava arkadaşlarının mezar yerlerinin ailelerine verilmesine yönelik yaptığımız tüm başvurular cevapsız bırakılmış, kaale bile alınmamıştır. O dönemin aydınlatılması için arşivlerin açılması bilgi ve belgelerin kamuoyu ile paylaşılması taleplerimiz sonuçsuz kalmıştır. Yapılan zulümler ile ilgili özür dilenmesi ve sonuçlarının ortadan kaldırılması taleplerimizi sğır sultan duymuşken mevcut iktidar sahipleri oralı olmamıştır.

Şeyh Said ve arkadaşları Allahü Teala’nın(CC) ayetlerinden biri olan Kürt Milletini baskı cenderesi altına alıp inançsal, tarihi ve kültürel değerlerini her gün talan etmeye, gasp etmeye devam eden, yakıp yıkıp yoketme dışında yaşanan sorunların çözümü için hiçbir şey yapmayan iktidarların ellerinde basit bir propaganda malzemesi olamayacak değerlerimizdir. Mevcut tutum sahiplerini bu değerlerimize saygılı olmaya, davranışlarını gözden geçirmeye ve bu durumdan dolayı özür dilemeye devam ediyoruz. 

Bilinmelidir ki Şeyh Said ve Dava Arkadaşların gönül vermiş hiç kimse bu basit yaklaşımlara prim vermeyecek bu zülüm düzenini, sulta rejimini güçlendirecek hiçbir yaklaşıma EVET demeyecektir.

Komeleya Şeyh Said