1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Seydaoğlu Büyükşehir adayı oluyor
Seydaoğlu Büyükşehir adayı oluyor

Seydaoğlu Büyükşehir adayı oluyor

DİYARBAKIR- Eski Siyasetçi ve Milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olacak.

A+A-

Anavatan Partisi 20 ve 21. dönem Diyarbakır Milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu'nun ismi Büyükşehir'e bağımsız olarak geçiyor

Diyarbakır siyasetinin renkli simalarından iki dönem Millevekilliği yapan Sebgetullah Seydaoğlu 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olarak başvuracağı öğrenildi.

31 Mart 2019'da gerçekleşecek olan yerel seçimlere kısa bir süre kala adaylar netleşirken, belediye başkanlığı için bağımsız olarak başvurularda devam ediyor.  20.21. dönemde Diyarbakır milletvekilli olan Sebgettullah Seydaoğlu'da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağımsız aday olarak başvuru yapacağı öğrenildi.

Diyarbakır kamuoyunun yakından tanıdığı ve yaptığı çalışmalar ve son olarak 2014 Yılında yapılan Yerel Seçimlerde Yenişehir İlçesi Belediye Başkan adayı olarak Ak Parti'den seçimlere girmiş ve o dönem almış olduğu yüzde 39,5 (35.738) oy ile adından söz ettirmişti.

Geçtiğimiz mahalli seçimlerde, Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Sebgettullah Seydaoğlu, ilçede AK Parti'nin oylarını 10 bin artırarak oy oranını yüzde 39 bandına çıkarmayı başarmıştı. Diyarbakır'ın sevilen siyasetçisi Seyoğlu'nun Ankara'dan gelen bilgilere göre Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olacağı konuşuluyor.

Bugüne kadar binlerce kan davasını çözen, fakirleri evlendiren ev sahibi yapan, maaşıyla Kuruçeşme, Alipınar ve Terkanda cami bizatihi yapan ilk siyasi ünvanını alan Seydaoğlu, aday olması halinde aşireti olan Terkan'ın 80 köyünden özellikle kenar mahalleler olan Alipınar, Yeniköy, Kuruçeşme, Bağlar, Fiskaya, Şehitlik, Peyas, Karacadağ köyleri başta olmak üzere Diyarbakır'dan büyük bir oy alabilecek potansiyele sahip.

Diyarbakır'ın saygı duyduğu asrın son mürşidi olan Seydababa'nın torunu olan Seydaoğlu fakir ve yetimlerin sevgilisi olmakla beraber, Diyarbakır'da doğum hastanesi temelini atan, bine yakın köye elektrik, su, sondaj, yol ve ilk asfalt götüren ilk siyasetçi ünvanını da kazanmıştır. Bunların yanı sıra siyaset hayatında hiç bir hediye kabul etmeyen ilk politikacı olan Seydaoğlu, Karacadağ'da 7 gölet yaptırdı ve 50 bin dönümlük Ergani Ovası'nı baraj ile su getirdi. Seydaoğlu, 15 yıldır milletvekili olmadığı halde her gün halkının 24 saat nöbetinde bir nöbetçi eczane gibi hizmet etmeye devam ediyor.

2011 yılında da gerçekleştirilen milletvekilliği seçimlerin de bağımsız aday olarak tek başına 10 binin üzerinde oy alarak ta tarihe geçen Seydaoğlu, siyasi tarihinde 1 günde 1300 kişiyi Tekel fabrikasında işe başlatmasıyla adını uzun bir süre gündemde tutmayı başarmış Diyarbakır'ın 100 yıllık içme suyu sorunu nu da çözmeyi başarmıştır.

Diyarbakır'dan Ankara'ya giden hasta ve hasta yakınlarına bizzat otel kiralayıp barınma olanağı sunmuş, yazıhanesinde de misafir ederek ilgi alakadar olan Seydaoğlu, bu yaptıklarıyla Diyarbakır halkının kalbini kazanmayı başarmıştır.

Sebgetullah Seydaoglu Kimdir?

Sebgetullah Seydaoğlu, 1955 Diyarbakır doğumludur. Evli ve 6 çocuk babasıdır. İlköğretim, lise ve üniversite eğitimini Diyarbakır’da tamamlamıştır. Seyda Baba’nın torunu olan Seydaoğlu, 12 Eylül 1980 darbesinde cezaevinde bir süre yatmıştır. 

Siyasi Kariyer 
20. ve 21. dönem milletvekilidir. Son olarak 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkan Adayı olmuş ve oy oranını yüzde 20 artırma başarısı göstermiştir. Milletvekilliği döneminde TBMM’de 100’e yakın konuşma gerçekleştirmiştir. Ayrıca milletvekilliği döneminde İnsan Hakları ve Göç Komisyonu başkanlık görevlerinde bulunmuştur. Filistin, Bosna Hersek ve Çeçenistan’da incelemelerde bulunmuştır. Ayrıca Güneydoğu raporu hazırlayarak bölge insanının sorunlarına tercüman olmuştur. 

Diyarbakır’un 100 yıllık içme suyunu kararlı bir şekilde çözmüştür. Organize Sanayi Bölgesi’nde aynı günde 90 fabrikanın temelini atmış ve yeni iş sahaları açılması konusunda çabalarda bulunmuştur. Tekel Tütün Fabrikası’nda 1.100 kişinin işe alınmasının bizzat takipçisi olmuştur. Milletvekilliği döneminde Doğum Hastanesi’nin temeli atılmış, 800 köye yol, su, telefon bağlanmış, okul ve sağlık ocakları açılmıştır. AB Parlamentosu’nda Kürt sorununu gündeme getirmiştir. Yakılıp yıkılan 4.000 köy mezrasının sorunlarını meclise taşımıştır. Bölge halkının sorunlarını 100’e yakın tv programında dile getirmiştir. 

Sebgetullah Seydaoğlu, Kürtçe, Farsça, Arapça ve başlangıç seviyesinde Fransızca bilmektedir.