1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Savaş uçakları Suriye'ye karşı Diyarbakır'da
Savaş uçakları Suriye'ye karşı Diyarbakır'da

Savaş uçakları Suriye'ye karşı Diyarbakır'da

Diyarbakır'daki hava üssünde çok sayıda savaş uçağı konuşlandırıldı. Radarlar da Suriye'ye çevirildi.

A+A-

SURİYE'DEKİ gelişmeler üzerine Diyarbakır 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı'na Türkiye'nin dört bir yanındaki askeri hava üslerinden savaş uçakları konuşlandırıldı. Ayrıca İç güvenlik harekâtında önemli görev üstlenen Diyarbakır'daki askeri hava üssü Suriye'deki gelişmeler üzerine radarlarını bu ülkeye çevirdi. Sınırdan gelebilecek tehlikelere karşı 24 saat sistemine göre teyakkuz durumda bulunan personel her an uçuşa hazır vaziyette bekliyor.

PKK'nın Kuzey Irak'taki barınma merkezlerine yapılan hava harekatlarında adından söz ettiren Diyarbakır 2'nci Hava Kuvveti Komutanlığı bu kez Suriye'deki gelişmeler üzerine olağanüstü askeri hareketliliğe ev sahipliği yapıyor. Nato'nun emrinde olmayan tek hava üssü olarak bilinen askeri hava üssü, milli hava sahası olma özelliğini taşıyor. Türkiye'nin diğer askeri hava üslerinden her türlü savaş uçağının getirildiği alanda, hangarlarda yer kalmadı. Yaklaşık 100 kadar uçağın konuşlandığı askeri üste, askeri kasa uçaklarıyla da sürekli mühimmat desteği yapılıyor.

Uçaklar bomba yüklü havalanıyor
Askeri hava üssündeki radarlar ağırlıklı olarak Suriye'ye çevrildi. Son günlerde Türkiye-Suriye sınır şeridinde geceleri keşif uçuşları artarken, olabilecek bir tehdide karşıda uçaklar sürekli bomba yüklü olarak havalanıyor. Son teknoloji radar sistemi ile Suriye sınır bölgesi gözetlenirken, Esad güçlerine ait uçak, helikopterlerin sınırı ihlal etmesi durumunda anında müdahale edecek savaş uçakları da sürekli bekliyor.