1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Rize menşeli kanalda her yönüyle Diyarbakır tanıtıldı
Rize menşeli kanalda her yönüyle Diyarbakır tanıtıldı

Rize menşeli kanalda her yönüyle Diyarbakır tanıtıldı

DİYARBAKIR - Dış güçler, şer odakları, fitnecilere rağmen genetiğinde kardeşlik olan ülkemiz insanlarının birlik ve dirliğini bozulmuyor.

A+A-

En bariz örneği de İstanbul'da Kaçkar Televizyonu'nda yaşandı. Rize'nin Kaçkar Dağları’ndan adını alan televizyonun sahibi Rizeli Adnan Onay ve Osman Delihasan, programın yapımcısı Edirneli Recebiye Çataksezer’in sunduğu program düşmanlara nispet yaparcasına birlik beraberliği pekiştirdi. Rize menşeli kanalda yayınlanan Bir Şehir Bir Şair, Bir Şiir adlı programa; Diyarbakırlı Şair ve Aktivist Remzi Bulak şiirleriyle, Aliye Tümerdem Bulak Diyarbakır yemekleriyle, Diyarbakırlı ses sanatçısı Mehmet Surkentli türküleriyle ve Diyarbakır Yazarlar Birliği Başkanı Şair Süleyman Aydın Diyarbakır'ın anane ve kültürünü anlatmasıyla geçen program hem gönüllerde hem de belleklere kazındı.

RİZE MENŞEİLİ KANALDA DİYARBAKIR TANITILDI

Özellikle yabancı basında sık sık empoze edilmeye çalışılan ayrılık ve ekilmeye çalışılan nifak tohumunun yeşermeyeceğinin kanıtı Kaçkar Tv'de yaşandı. Rizeli Televizyon Sahibi Adnan Onay ve Edirneli Recebiye Çataksezer'in Diyarbakır'a özgü yaptığı programda hem duygusal anlar yaşandı ve hem de hareketli türküler eşliğinde halay çekildi. Diyarbakır'da da bir hayli fazla izleyiciye sahip Kaçkar Tv'de Diyarbakır için yapılan özel programlar art niyetlilerin kötü heveslerine de darbe indirdi.

ET VE TIRNAK GİBİ BİRBİRİNDEN AYRILMAYAN BİR MİLLET

Ülkemizin bir bütün olduğunun resmedildiği programda kardeşliğimizin kesinlikle bozulamayacağını dile getirdiler, Edirneli olmasına karşın, Diyarbakırlıları programda ağırlayan Çataksezer, kültür farklığının olmadığını yansıttı. Kültürün konuşulduğu, yöresel yemeklerin tarifinin yapıldığı, şiirler ve türkülerle birlikte Diyarbakır'ın konuşulduğu programda oldukça güzel anlar yaşandı. Et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmayan bir milletin aynı bayrak altında mutlulukla yaşayan farklı illerin asla ve kat'a ayrı yaşayamayacağını da getirdiler.

“HEP BİRLİKTE TÜRKİYE”

Programda, son bir yıl içinde kentin adeta çehresini değiştiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla'nın da takdir edilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Diyarbakır yöresinden türkü işin klavye çalan Adanalı Ertun Ayata, eşlik eden güleç, mütevazı, başarılı Edirneli Recebiye Çataksezer, programın sonunda yaptıkları Diyarbakır yemeklerini ikram eden Aliye Tümerdem Bulak, Şiirleriyle Remzi Bulak, türküleriyle Mehmet Surkentli ve anlatımıyla Süleyman Aydın ''Hep birlikte Türkiye'' görüntüsü ile veda ettiler.