1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖSYM YKS Sonuç sorgulama ekranı
ÖSYM YKS Sonuç sorgulama ekranı

ÖSYM YKS Sonuç sorgulama ekranı

ÖSYM 2018 YKS Ek yerleştirme sonuçları büyük merak konusu oldu. Peki ek tercih sonuçları ne zaman belli olacak? Üniversite kaydını yaptırmak isteyenler bu sorunun yanıtı arıyor.

A+A-

Üniversite sınavına giren binlerce öğrencinin gözü şimdi YKS Ek tercih ve yerleştirme sonuçları sorgulama'da.2018 YKS Ek tercih işlemlerini tamamlayan öğrenciler şimdi sonuçların açıklanacağı tarihi bekleyişe geçti. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 üniversite ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? 

EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2018

ÖSYM, ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi henüz duyurmadı. Ancak, YKS Ek yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adaylar kayıtlarını 1-5 Ekim tarihleri arasında yapacak. Bu detaya göre 2018 YKS ek tercih sonuçlarının tercih sürecinin sona ermesinden sonra 1 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULUYOR?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından
http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.