1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Mucize filmi için tek adres
Mucize filmi için tek adres

Mucize filmi için tek adres

Dram komedi türünde üç birlik kuralına uyma zorunluluğu yoktur. Hem üzüntü verici hem de gülünç olaylar, yaşamda olduğu gibi bir arada bulunabilmektedir.

A+A-

Olaylar tarihin herhangi bir döneminden veya günlük yaşamdan seçilebiliyor. Kişiler toplumun her kesiminden tercih edilebilmektedir. Ayrıca çirkin sayılan olaylar oluş halinde gösterilebilir. Hem nazımla hem de düzyazıyla yazılabilir. Dram, Türk edebiyatında ilk kez Tanzimat döneminde görülmüştür. Namık Kemal'in “Vatan Yahut Silistre”, “Zavallı Çocuk” adlı yapıtları bu türde yazılmıştır.

Dram komedi türünde vizyona katılan bir filmde Mahsun Kırmızıgül' den geldi, mek isteyenler için özetle; 1960'ların yoksulluk içerisindeki Türkiye'sine ayna tutan film, aynı zamanda darbe sürecinin etkisini de beyazperdeye taşıyor. Ege'nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin (Talat Bulut) hikayesini anlatan film, yokluk içerisinde okulu, okumayı eğitimi dört gözle bekleyen çocukları da konu ediniyor.

Başarılı müzik kariyerinin ardından sinemaya yönelen yönetmen ve senarist Mahsun Kırmızıgül' ün dördüncü uzun metrajlı filmi olan Mucize, yine dram öğelerinin ağır bastığı bir öyküye sahip. Senaryosu da Kırmızıgül' e ait olan projede Talat Bulut, Mert Turak gibi isimler yer alıyor.

Mahsun Kırmızıgül, ülkemizde türkücü olarak büyük bir ün yapmış, daha sonra ise sinema sevdasının üzerine giderek oyunculuk ve yönetmenlik denemeleriyle kendisini sinemamızda öyle ya da böyle kabul ettirmiş bir kişi. İlk filmi Beyaz Melek, sinema geçmişi olmayan bir kişinin ilk denemesi olarak teknik anlamdaki başarısı kadar, çalıştığı isimlerin büyüklüğüyle bizi şaşırtmıştı. Doğu kökenli olan Kırmızıgül, belli ki memleket meselelerine, kendi çevresinde dahası çocukluğunun geçtiği yerlerde tanık olduğu toplumsal sorunlara duyarlı bir göz olduğundan, bu konuda yazdığı hikâyeleri sinema yoluyla seyirciye aktarma noktasında, teknikte doğru isimlerle çalışarak, ortaya senaryo sıkıntılarıyla da olsa en azından düzgün çekilmiş ve bir şey anlatma ve paylaşma derdi olan, hatta cesur bir sinema filmi çıkarıyor diyebiliriz. Kendi yapım şirketini kurup bu işe para da yatırdığından, sinema yapmanın bazı zorluklarından baştan muaftı. Müziği kullanım şekliyle ve hikâyesindeki ajitasyonla çoğunlukla bir duygu sömürüsü hissiyatını da veriyordu ne yazık ki Beyaz Melek, fakat seyirciyi salonlara toplamayı, ağlatmayı, hakkında konuşturmayı da bilmişti.

yenler karar versinler şimdi, geçmişten bugüne neler dğeişmiş Mahsun Krımızıgül' ün filmlerinde?