1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Madde bağımlılığı ile mücadele çalışmaları
Madde bağımlılığı ile mücadele çalışmaları

Madde bağımlılığı ile mücadele çalışmaları

DİYARBAKIR - Diyarbakır Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Müdürlüğü'nce Sosyal Destek Projeleri (SODES) kapsamında madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında yapılan bir dizi çalışmanın tanıtımı gerçekleştirildi.

A+A-

Diyarbakır polisi, madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında tarihi Ulu Camii önünde basın açıklaması düzenledi. Emniyet Amiri Osman Ulusan, SODES kapsamında madde bağımlılığı ile mücadele alanında çeşitli faaliyetlerin yapıldığını söyledi. Bu kapsamda 4 maddelik bir faaliyet raporu hazırladıklarını belirten Ulusan, bunlardan ilkinin bilgilendirme konferansları olduğunu ifade etti.

Madde bağımlılığı ile tanışma olasılığı yüksek olan lise son sınıf öğrencilerine, velilere ve kamu kurum çalışanlarına yöneldiklerini vurgulayan Ulusan, madde bağımlılığının zararları ve sonuçları hakkında gençleri madde bağımlılığından kurtarmak amacıyla uzman kişiler tarafından Diyarbakır merkez ve çevre ilçelerinde bilgilendirme ve bilinçlendirme konferansları yapıldığını dile getirdi.

Son 3 yıl içerisinde 17 bin 807 kişiye ulaştıklarını bildiren Ulusan, 2012-2013 hedefinin ise 12 bin kişiye ulaşmak olduğunu kaydetti. Faaliyet raporlarının ikincisi olan tiyatro faaliyetleri hakkında da bilgi veren Ulusan, “Diyarbakır merkezde ilköğretim öğrencilerine yönelik madde bağımlılığının zararlarının anlatıldığı çeşitli tiyatro oyunları ilimize davet edilmiştir. Son 3 yıl içerisinde 12 bin 268 kişiye ulaştık. 2012-2013 yılı hedefimiz 5 bin kişiye ulaşmak. Üçüncü olarak kitapçık ve broşür faaliyetlerimiz var. 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü olması dolayısıyla 2012 yılında 30 ayrı yerde 'Mavi Nokta Broşürlükleri' oluşturulmuştur. Farkındalığı arttırmak amacıyla toplam 4 bin adet uzmanlarca yazılmış kitapçık bastırılmıştır.

'Diyarın Bilinçli Gençliği' projesi ile 2012-2013 hedefi 15 mavi nokta broşürlüğü kurmak ve 11 bin kitapçık bastırıp dağıtmaktır. Dördüncü olarak da farkındalık arttırıcı faaliyetleri ön plana koyduk. İl Emniyet Müdürlüğü çevresine, ilçe ve şube müdürlükleri çevresine, polis merkez amirliklerine, polis evine, valiliğe ve vatandaşların daha yoğun bulunduğu yerlerdeki 30 adet reklam panosuna önemli gün ve haftalarda belirli zaman aralıkları ile 210 büyük reklam afişi asılmıştır. 'Diyarın Bilinçli Gençliği' projesi' ile 2012-2013 hedefimiz 5 reklam panosu kurmak ve bin 500 afiş asmaktır. Ayrıca, madde bağımlılığı konusunda bilinçli ve risk faktörleriyle mücadele eden bir toplum oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 27 Eylül 2012 tarihinde kararsenin isimli facebook sayfası açılmıştır. 2012-2013 hedefi twitter, youtube ve blog sayfası açmaktır” dedi.

Basın açıklamasının ardından polis, bastırılan broşürleri çevrede bulunan vatandaşlara dağıttı. Daha sonra dedektör köpek Max, tarihi Ulu Camii önünde şov gerçekleştirdi. Basın mensubunun sakladığı uyuşturucu maddeyi kıskıvrak yakalayan Max, vatandaşlardan büyük alkış aldı.

 

 

(YRT-CC-Y)