1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. LYS başvuruları ne zaman başlıyor?
LYS başvuruları ne zaman başlıyor?

LYS başvuruları ne zaman başlıyor?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 2017 YGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından resmi internet sayfasında erişime açıldı.

A+A-

 Üniversiteye girişte birinci aşama olan YGS sınavında barajı aşan öğrenciler LYS'ye girmeye hak kazanacaklar. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS başvuruları ne zaman başlıyor?

Üniversitelere öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bu yıl 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS, 7 bin 646 binada 350 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirildi. Sınavın sona ermesinin ardından ÖSYM’nin resmi sitesinden 2017 YGS soru ve cevaplarını açıklandı. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 YGS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 ÖSYM nin yapmış olduğu yenilik bununla da sınırlı kalmamıştır. ÖSYM bu yıl sınava giren adayları ve ailelerini rahatlatacak bir yenilik ile sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacağını duyurmuştur. YGS sonuçları 28 Mart 2017 tarihinde ÖSYM sonuç açıklama sayfası üzerinden yayınlanacaktır. Sonuçların saat kaçta yayınlanacağına dair bir duyuru yapılmamıştır. Sonuçların açıklanması ile birlikte adaylar sonuç açıklama sistemi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sonuçları görüntüleyebilecektir. Adaylar sınav sonuçlarını yalnızca sistem üzerinden öğrenebilecekler bunun dışında herhangi bir şekilde adaylara postayla sonuç gönderilmeyecektir.

YGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

YGS'de doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak. Yani her dört yanlış için bir doğru cevap düşülecek.

Ardından son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak. Daha sonra hesaplanan standart puanlar ve ÖSYS kılavuzu Tablo 1’deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacak.

AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacaktır. AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden 5 ham puan alan adayların 150 YGS puanı, 8 ham puan alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacak.

YGS SINAV SÜRECİ!

YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu kişiler için düzenlenmektedir. Bu sınav ile adaylar 160 dakikalık süre boyunca 160 soru cevaplamaktalardır. Soruların derslere göre dağılımı şu şekildedir;
 
Türkçe Testi: 40 soru
Matematik Testi: 40 soru
Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
Fen Bilimleri Testi: 40 soru

YGS konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Lise öğrenimini tamamlamış olan her vatandaş istediği kadar YGS ye girebilmektedir. YGS sonuçlarına göre 180 puanını aşmış olan adaylar istedikleri takdirde belirtilen süre içerisinde LYS sınavlarına da başvuru yapabilir. Fakat LYS zorunlu değildir adaylar YGS puanlarıyla da tercih yapabilmektedirler.

2017 yılı için YGS geçtiğimiz 12 Mart tarihinde yapılmıştı. Üniversite hayali kuran birçok aday 160 dakikalık süre boyunca sınava tabii tutuldu. Geçtiğimiz yıla oranla sınava giren aday sayısında 87 bin 339 kişilik bir artış olmuştur. 2017 yılında sınava girmek  için 2 milyon 265 bin 902 kişi başvuru yapmıştı. Ancak sınav sistemimde birtakım değişikliklere giden ÖSYM bu yıl ilk defa 10.00 da başlayacak sınav için adayların en geç 9.45 de sınav salonunda bulunmaları konusunda uyarmış ve sınava geç kalan adaylar sınava girememişlerdir. Bu konuda Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç  "Hukuk çerçevesinde bunları değerlendireceğiz. 'Sınav saatinden 14 dakika erken geleni almıyorum' demekle anayasanın 42. maddesini ihlal etmiş olursun. Yazık günah değil mi?" sözleri ile sınava geç kalan adaylara yönelik bir çalışma yapılabileceği müjdesini vermiştir.

2017 LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

LYS başvurusu yapmak için adayların YGS puan türlerinden herhangi birisinden 180 puan almış olmaları gerekmektedir. Barajı aşan adaylar sınavlardan istediklerine başvuru yapabilirler. LYS için başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır.

LYS'DE KISA CEVAPLI SORU UYGULAMASI GELİYOR!

ÖSYM bu yıl için bir başka değişiklik olarak adaylara kısa cevaplı soru uygulamasını getirmeyi planlıyor. Adaylar bu konuyla ilgili daha kapsamlı bilgiye ve örnek sorulara ÖSYM resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirler. Kısa cevaplı sorular her LYS için 3 soru olacak şekilde belirlenmiştir. Kısa cevaplı sorular için yanlış cevapların doğru cevabı götürmeyeceği belirtilmiştir.

LYS'DE KISA CEVAPLI SORULARIN DAĞILIMI

LYS 1- Matematik 3 soru
LYS 2- biyoloji 1 soru, Fizik 1 soru ve Kimya 1 soru
LYS 3- Edebiyat 2 soru, Coğrafya 1 soru
LYS 4- Felsefe 1 soru, Coğrafya 1 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1 soru
LYS 5- Yabancı Dil 3 soru