1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kürtlere alternatif parti lazım
Kürtlere alternatif parti lazım

Kürtlere alternatif parti lazım

Burkay Kürtlere alternatif bir parti gerektiğini ve bunun Hak-Par olabileceğini savundu.

A+A-

KÜRT siyasetçi ve Yazar Kemal Burkay, daha önce aklından Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par)'a Genel başkan olma fikrinin geçmediğini, ancak Türkiye'ye döndükten sonra omuzlarına yüklenen bu sorun nedeniyle şimdi Hak-Par'ın istemesi halinde genel başkan olabileceğini söyledi. BDP'nin PKK ile aynı çizgide ve aynı renklerde siyaset yaptığını söyleyen Burkay, bu nedenle Kürtlere alternatif bir parti gerektiğini ve bunun da Hak-Par olabileceğini savundu.

Yurt dışında 32 yıl kaldıktan sonra Türkiye'ye dönerek Hak-Par'a üye olan ve önümüzdeki dönemde Hak-Par'a Genel başkan olacağı belirtilen Kemal Burkay, 'nefel' adlı Kürt internet sitesine konuştu. Burkay, daha önce Hak-Par'a Genel başkan olmanın aklında bulunmadığını, Türkiye'ye döndüğün de de öyle bir niyeti olmadığını belirterek şöyle dedi:

"Baktım bu konuda benim omuzlarımda bir yük yüklendi. Kürtlere bir alternatif lazımdır. Eğer BDP gerçekten tüm Kürtleri kapsayan bir siyaset yapsaydı BDP'nin arkasında yer alırdım. Şartsız olarak BDP'yi desteklerdim. Ancak, BDP bizim istediğimiz gibi bir parti değil. BDP siyaseti ve renkleri PKK'nın siyaseti ve renkleridir. Kürtlere bir alternatif parti lazımdır. Bu parti de Hak-Par olabilir."