1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kurşun sesleriyle uyanılmasın
Kurşun sesleriyle uyanılmasın

Kurşun sesleriyle uyanılmasın

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından düzenlenen oturma eyleminde hükümetin savaş politikalarına tepki gösterilirken, bu hafta 1994 yılında kaybedilen Vecdin Avcıl'ın oğlu Yusuf Avcıl kamuoyuna seslendi.

A+A-

Avcıl, “Biz dünün çocukları bu coğrafyada her sabah toplarla, kurşun sesleriyle uykularımızdan uyandık. Ama bizden sonraki çocuklar kurşun sesleriyle değil, annelerinin sesiyle uyansınlar” dedi.

Faili meçhul cinayetlerle katledilen ve kaybedilen yakınlarının bulunması ve faillerinden hesap sorulması için 'adalet' arayışlarını sürdüren kayıp yakınları ile İHD Diyarbakır Şubesi, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde 191'inci kez oturma eylemi düzenledi.

KAYIPLAR BULUNSUN
Her hafta olduğu gibi “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” pankartı ile katledilen ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan kayıp yakınlarına İHD üye ve yöneticileri destek verdi.
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, herkesin  yakından takip ettiği üzere Ortadoğu ve Türkiye'de çok ciddi gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Hepimizin gözü önünde bu ülke savaşa sürüklenmek isteniyor. Meclis'te savaş tezkeresi çıkarılarak, Suriye'ye girilmek isteniyor. Biz insan hakları savunucuları olarak, kesinlikle savaş politikası uygulayan bu devletin karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

ORTADOĞU'YA BARIŞ
Bu savaş kararının tek gerekçesinin Suriye'deki halkların kendi kaderini tayin etmesine müdahale olduğunu ifade eden Bilici, “Halkların bu talebinin gerçekleşmemesi için öteden beri Suriye'nin içişlerine karışarak, orada kargaşa yaratılmaya çalışılmıştır. Hükümete bu savaş politikalarıyla, bu zihniyetle bir yere varılamayacağını, Ortadoğu'ya barışın gelemeyeceğini söylemek istiyoruz. Bir an önce Türkiye halklarını, Suriye halklarıyla karşı karşıya getirme politikasından vazgeçin ve Türkiye'deki sorunlara dönün” diye konuştu.

BİR YERE GÖTÜRMEYECEK
Yıllardır bölgede devam eden çatışmalı süreçte binlerce insanın yaşamını yitirdiğini, son bir yıldır da çatışmalar ve ölümlerin giderek arttığını vurgulayan Bilici, şunları söyledi: “Bizim çağrımız somut ve nettir; savaş politikalarından vazgeçip, tamamen insan haklarına dayalı, hukukun üstünlüğüne dayalı bir politika sürdürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu zihniyet sizi bir yere götürmedi, götürmeyecektir.

AVCIL'IN HİKAYESİ ANLATILDI
Bilici'nin konuşmasının ardından Mardin'in Derik İlçesi'nde 12 Haziran 1994 tarihinde kaybedilen Vecdin Avcıl'ın oğlu Yusuf Avcıl, babasının kaybediliş hikayesini anlattı.