1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kronik böbrek hastalığı uyarısı
Kronik böbrek hastalığı uyarısı

Kronik böbrek hastalığı uyarısı

DİYARBAKIR- Memorial Diyarbakır Hastanesi Nefroloji bölümünden Doç. Dr. Şehmus Özmen, kronik böbrek hastalığı hakkında uyarılarda bulundu.

A+A-

Türkiye'de 8 bin 765 erişkin üzerinde yapılan en geniş araştırmada yaklaşık 6 kişiden birinin kronik böbrek hastası olduğunu tahmin ettiklerini belirten Doç. Dr. Şehmus Özmen, böbrek nakli gerektirecek 5. evre sayılan çok sayıda böbrek yetmezliği hastasıyla karşılaşabileceklerini söyledi.

Bazı hastalıkların böbrek yetmezliğini tetikleyebildiğini aktaran Özmen, “Kronik böbrek hastalığını tetikleyen veya nedeni sayılan, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, taş hastalığı, nefrit, böbrekteki iltihabı hastalıklar, idrar sistemindeki sorunlar ve kistik böbrek hastalığıdır. Bu nedenler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde farklılık göstermektedir” dedi.

Kronik böbrek hastalığında öncelikli riskin, gelecekte böbrek kaybına, diyalize veya böbrek nakline ihtiyaç duyabilecek böbrek işlevi kaybı olduğunu vurgulayan Özmen, diğer riskin ise kalp hastalıkları ile bağlantılı erken ölümler olduğunu dile getirdi. Özmen şöyle devam etti:

“Sağlıklı olduğu düşünülen ancak sonrasında kronik böbrek hastalığı olduğu saptanan bireylerin koroner kalp yetmezliği, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı, çevresel atardamar hastalıklarının ölüm oranları böbrek hastalıklarının düzeyine bakılmaksızın normale göre on kat daha fazladır. Kronik böbrek hastalığından korunma ve hastalığın ilerlemesini önlemede en önemli faktör su tüketimidir. İştahsızlık ve yetersiz beslenme, ishal ve kusmaya bağlı sıvı kayıplarına dikkat edilmeli, vücudun susuz kalması önlenmeli ve kaybedilen sıvı yerine konulmalıdır. Kan basıncı kontrolü en önemli hedeflerden biridir.

Tansiyon düşürücü ilaçlarda ACE inhibitörü ARB grubu ilaçlar koruyucu özelliğe sahiptir. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Kan şekeri, kan yağları ve kansızlığın kontrolü takip edilmelidir. Sigaranın bırakılması kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyen önemli bir faktördür. Fiziksel aktivite artışı ve vücut ağırlığının kontrolü diğer alınabilecek önlemlerdir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan veya yüksek risk altındakilerin düzenli olarak nefroloji uzmanınca izlenmeleri gereklidir.”

 

(YRT-AŞ-Y)