1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Konut Finansmanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Konut Finansmanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut Finansmanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut finansmanı (mortgage), ev sahibi olmak isteyen fakat; satışta toplu bir ücret ödemekten ziyade çeşitli bankalar aracılığıyla kira öder gibi evin bedelini taksitle ödeyebilmenizi sağlayan bir sistemdir.

A+A-

Konut finansmanı sistemine dayanarak evinize kira öder gibi aylık belirlenecek bir ücretin düzenli olarak bankalara aktarılması sayesinde, toplu paranız bulunmadan da ev sahibi olabilirsiniz. Bu finansman şekli, ödemenizi uzun bir zaman çizelgesine yaymasına rağmen kanunla gelen yapılandırma sayesinde evin bedelinin fazla üstünde bir ücret ödemeden kısa yoldan ev sahibi olmanızı sağlar.

 

Konut finansmanı üzerine yapılan bu düzenleme 06 Mart 2007 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan 5582 Sayılı Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun ile hayatımıza girmiş olup, bu kanun sayesinde almak istediğiniz taşınmaz gayrimenkul için makul bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bu kanun çerçevesinde, ev sahibi olmak pek çok insan için kolaylaştırılmaya çalışılmış ve taşınmazlara yapılacak yatırım oranın arttırılması hedeflenmiştir. Aynı zamanda konut finansmanı dahilindeki süre boyunca, konut finansmanının vadesi dolana kadar, konutunuz sigorta ettirilmekte ve böylece doğal afet gibi durumlarda konutun zarar temini tüketiciye bırakılmamaktadır. Konut finansmanı hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise; bu tarz bir planlamanın yalnızca kullanım izni olan konutlar ile proje kapsamına dahil olan inşaat aşamasındaki konutlar için yapılabiliyor olmasıdır. Bu özelliğiyle kişilere bir ödeme kolaylığı sağlarken, aynı zamanda düzenli kentleşmeyi özendirmiş olur. Konut finansmanı sistemini yalnızca satın almayı düşündüğünüz taşınmaz gayrimenkul sınıfındaki mallar için gerçekleştirebilirsiniz.Yani bu planlamayı otomobil alım-satımı ya da başka ihtiyaçlar için kullanmak mümkün değildir. İstediğiniz herhangi bir bankaya konut finansmanı için başvuru yaptığınızda, bankadan alacağınız mali desteğe karşın banka sizden satın alacağınız konutu teminat olarak alarak bu planlama kolaylığını sizlere sağlayacaktır.

 

Konut finansmanının geri ödemesini ise; aynı zamanda sizlere ekspertiz hizmeti de sağlayabilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu bankalara bir örnek vermek gerekirse, Kuveyttürk'ün internet sitesi üzerinden konut finansmanı için sağlanabilecek olan çeşitli planlama önerilerinin detayları incelenebilir. Konut finansmanı başlığı altında banka tarafından sağlanan çeşitli finansman planlarından (sabit ödemeli finansman, düzensiz ödemeli finansman, gurbetten sılaya finansmanı, kentsel dönüşüm finansmanı, arsa-işyeri finansmanı ve 2B finansmanı) kendinize en uygun olanı seçerek siz de bir ev sahibi olabilirsiniz. Yine bankanın bir ayrıcalığı sayılabilecek olan anlaşmalı konut projeleri sayesinde kendinize en uygun gayrimenkullerden birini seçebilir ve bankanın güvencesi altında eviniz için bir yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Kuveyttürk konut finansmanı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, web sitelerini inceleyebilirsiniz.