1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kemal Kurkut'un ölümüyle ilgili 2 polis görevden uzaklaştırıldı
Kemal Kurkut'un ölümüyle ilgili 2 polis görevden uzaklaştırıldı

Kemal Kurkut'un ölümüyle ilgili 2 polis görevden uzaklaştırıldı

Diyarbakır'da Nevruz kutlamaları sırasında Kemal Kurkut adlı üniversite öğrencisinin öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında iki polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği basın biriminden yapılan açıklamada, 21 Mart 2017 tarihinde nevruz etkinliğinin yapıldığı alana girmeye çalışan ve elinde bıçak bulunan Kemal Kurkut'un güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sonucu yaralanması ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesine ilişkin iki polismemurunun görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bağlar ilçesinde nevruz etkinliğinin yapıldığı alana girmeye çalışan ve elinde bıçak bulunan, sırt çantalı bir kişinin, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerinin müdahalesi sonucu yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

MÜFETTİŞ İSTENDİ

Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü olarak başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, olayın idari yönüyle soruşturulması için İçişleri Bakanlığından müfettiş görevlendirilmesinin Valilikçe talep edildiği anımsatıldı.

Açıklamada, ayrıca olayla ilişkili iki polis memurunun Valilikçe görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

YAYIN YASAĞI

Bir diğer polis memururunun da 'olası kasıtla adam öldürme' kapsamında tutuklanması talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildiği adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak yayın yasağı kondu.

Kemal Kurkut'un ölümüyle ilgili Diyarbakır Valiliği bası açıklaması şu şekilde: "İlimiz Bağlar İlçesi Nevruz Parkında gerçekleştirilen Nevruz etkinlikleri alanına girmeye çalışan ve elinde bıçak bulunan sırt çantalı bir şahısa, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince müdahalede bulunulmuş, olay yerinde yaralanan şahıs, hastanede yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirmiştir.
 
Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü olarak başlatılan soruşturma devam etmektedir.
 
Olayın idari yönüyle soruşturulması için İçişleri Bakanlığı’ndan Müfettiş görevlendirilmesi Valiliğimiz tarafından talep edilmiştir.
 
Meydana gelen olay nedeniyle olayla ilişkili olan iki polis memuru Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."