1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK ana davası sonuçlandı, işte kararlar
KCK ana davası sonuçlandı, işte kararlar

KCK ana davası sonuçlandı, işte kararlar

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 yıldır görülen 154 sanıklı “KCK Ana Dava”da 99 kişiye ceza verildi, 55 kişi beraat etti. Mahkeme toplamda bin 109 yıl 10 ay 22 gün ceza yağdırdı.

A+A-

Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün konuşulup tartışıldığı 2009 yılında “KCK” adı altında başlatılan operasyonlarda aralarında eş genel başkanlar, milletvekili, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, siyasetçiler, insan hakları savunucuları, gazeteci ve aydınların bulunduğu 154 siyasetçinin 8 yıldır yargılandığı “KCK Ana Davası”nda karar çıktı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün son sözlerine alınmasının ardından bugün saat 16.00’da karar için mahkeme salonu hazır edildi. Tutuklu ve tutuksuz hiç bir sanığın katılmadığı duruşmada 100’ü aşkın avukat hazır bulundu.

CEZA YAĞDI

Mahkeme, avukatların içeri girmesiyle birlikte kararını açıklamaya başladı. Şu ana kadar kararı okunan isimler ve aldıkları cezalar şöyle:

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, eski Van Milletvekili Kemal Aktaş, HDP PM üyesi Bayram Altun, Mehmet Taş, Gazeteci Ahmet Birsin, Serdar Kızılkaya, HDP Genel Merkez Saymanı Hüseyin Yılmaz, DBP MYK üyesi Salih Akdoğan, Turan Genç, DBP PM üyesi Çimen Işık, Zühre Bozacı, Mehmet Selim, Herdem Kızılkaya, Ramazan Morkoç, Senanik Öner, Mehmet Nimet Sevim, Mehmet Akın, Lütfü Dağ, “örgüt yöneticisi olmak” iddiasından 21’er yıl hapis cezası verildi.

Necdet Atalay, Ercan Akyol, Ercan Sezgin, Mazlum Tekdağ, Olcay Kanlıbaş, Mükail Karakuş, Temer Tanrıkolu, Ümit Aydın, Seda Akbaş Can, Ali Şimşek, Şinasi Tur, Ahmet Makas, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Tuncay Korkmaz, Gazeteci Tayyip Temel 18’er yıl ceza.

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Sara Aktaş, Zülküf Karatekin, Pero Dündar, Abbas Çelik, Yüksel Baran, Ahmet Erden, Cibrahil Kurt, Nadir Bingöl, Hasan Hüseyin Ebem, eski HDP milletvekili Yurdusev Özsökmenler, Nihayet Taşdemir, Pınar Işık, Elif Kaya, Pelgüzar Kaygısız, Zahide Besi, Musa Farisoğulları, Adil Erkek, Mahmut Okkan, Burhan Karakoç, 9’ar yıl.

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, eski DEP Milletvekili Selim Sadak, görevden uzaklaştırılan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Dersim Belediyesi eski Başkanı Songül Erol Abdil, eski Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, eski Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, görevden alınan Viranşehir Belediyesi Eşbaşkanı Emrullah Cin, Şeyhmus Bayhan, Abdullah Akengin, Mehmet Tari, Hasan Üner, Celal Yoldaş, Ahmet Ertak, Fikret Kaya, Aydın Budak, Hasan İraz, Ahmet Zirek, Engin Kotay, Nuran Atlı, Kerem Duruk, Esma Güler, Özlem Yasak, Rojda Balkaş, Mesut Çetin, Ramazan Ödemiş, Ramazan Debe, Muharrem Erbey, Tuncay Ok, Ahmet İlan, Mustafa Doğrul, eski milletvekili Demir Çelik, Önal İsmail Öner “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası aldı.

Mustafa Ocaklık, Abdurrahim Tanrıverdi, Osman Ocaklık, Veysi Akar, Nazim Çağlak, Türki Gültekin, 6’şar yıl 9’ar ay hapis cezası.

Zübeyde Zümrüt, 5 yıl 2 ay hapis cezası.

Serdar Ziriğ, 5 yıl hapis cezası.

Murat Tuğrul 5 yıl 7 ay 15 gün hapis.

Mehmet Güzel ve Mehmet Aksünger, 4 yıl 8 ay 7 gün hapis.

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk 1 yıl 3 ay hapis.

Ebrü Günay, Kudbettin Kurt, Hüseyin Bayrak, Haci Erdemir, Heval Erdemli, İhsan Uğur, Sabahattin Dinç, Selahattin Elçi, Bahri Çeken, Yaşar Çelik, Hasat İnatçi, Rahmi Özmen, Siracettin Irmak, Servet Özen, Kazım Kurt, Galip Kandemir, Yaşar Sarı, Arslan Özdemir, Roza Erdede, Zeynep Boğa, Hacire Özdemir, Bedriye Aydın, Takibe Turgay, Alaattin Aktaş, Fethi Süvari, Nizamettin Onar, Zeynel Mat, Beyhan Sakin, Veysel Yıldırım, Hanifi Yöntem, Adnan Bayram, İhsan Sevitek, Seyithan Şen, Mehmet Deviren, Mehmet Nesih Çağlar, Seyithan Haran, Abdullah Bozkoyun, Mehmet Salih Yıldız, Mahmut Polat, Hüsamettin Çiçek, Mehmet Nesip Gültekin, Aygül Arat, Mesut Aydin, Resul Erkaplan, Abdulserdest Tan, Abdullah Aflatun, Abdurrahim Dağ, Abdulhalık Katar, Abdulgaffur Şen, Ekrem Elbat, Gülistan Dehşet, Semih Sencer, Ali Genç, Ali Oruç, Necla Kormaz hakkında beraat verildi.

Öte yandan mahkeme, hiçbir sanık hakkında yakalama kararı vermedi.

‘KCK ANA DAVASI’ AVUKATLARI: KARAR KÜRT SİYASETİNE DARBEDİR

Yaklaşık 8 yıldır süren “KCK” ana davasının bugün karara bağlanmasını değerlendiren dava avukatları, bunun bir kumpas olduğunu ve Kürtlere yönelik çifte hukukun uygulandığını kaydetti. Avukatlar, çıkan kararın bir sonuç olmadığını belirterek, Türkiye’den sonuç alınmadığı halde AİHM’e taşıyacaklarını söyledi.

‘KÜRTLERİN KENDİNİ YÖNETMESİNE DARBEDİR’

Avukat Mehmet Emin Aktar, tarihi bir dosyanın olduğunu söyleyerek, davanın açılması da, yargılama süreci de, o süreçte yaşananlarında tarihe not düşecek bir davanın olduğunu kaydetti. Aktar’ın konuşmalarının satır başları şöyle: “Bugün verilen karar da bize şunu gösterdi. Bu dosyanın açılması. Kürtlerin siyaset hakkına müdahaledir. Kürtlerin kendilerini yönetme taleplerine bir darbeydi. Çünkü 30’a yakın eski ve yeni belediye eşbaşkanlarının tümü ceza yedi. Partinin 6 genel başkanı ceza aldı. Yine parti meclis üyesi yerel yönetim komisyonları bütün üyeler ceza aldı. Şimdi bu açıdan baktığımızda aslında Kürtler ’in legal demokratik siyaset yapma hakkıyla belediyelerine kendini yerelde yönetme taleplerine karşı açılan davada Kürtleri ve siyasetçilerini cezalandırmış oldular.

‘KUMPAS DAVASIDIR’

Aktar, bunun işin sadece bir yanı olduğunu belirterek, “Hukuki açıdan baktığımızda da FETÖ çatı iddianamesinde bu tür davaların bir kumpas davası olduğu, Fetullahcı yapının egemenliğini sağlamak için devlet içinde egemenliği ve güvenlik politikalarını hayata geçirmek amacıyla bu tür operasyonlar yapıldı. Ve bu operasyonların toplumsal olduğu, iddianamede iddia edildi. Sadece iddianamede değil. Yargıtay bu konuda Ergenekon, balyoz şike davaları gibi davalarda verdiği kararlarda bunu işaret etti. Çünkü bu davada yargının mahkemeye dayandığı 5 tip delil vardı. 1 tanesi iletişimin tespit edilmesiydi. Biri ortam dinlemesiydi. Birisi fiziki takip ve görüntü alınmış. Biri de gizli tanık kişisel malzemeler. Yani bilgisayar, telefon notlar ve yazılar gibi eşyalar. Bunlara dayandırıyorlar. Yargıtay’a buna ilişkin kararların tümünü detaylarıyla sunduk.

‘KÜRTLERE ÇİFTE HUKUK UYGULAMASI YAPILDI’

“Tümünün usule aykırı olduğunun ela alındığını gördük. Bir sürü hukuksuzluklar var. Aslında Yargıtay’ın son dönemde verdiği kararlar hukuka aykırı biçimde elde edilmiş kurgusal olduğu bir kumpas olduğu açıkça ortaya çıkmış. Deliler üzerinde bugün mahkumiyet kararı oluşturuldu. Bu karar verildi. Bu açıdan bakıldığında Kürtlere çifte bir hukuk uygulamasıyla karşı karşıyayız. Yürürlükteki yasayı uygularken de mahkemeler Kürtler açısında farklı ve ayrımcı bir tutum içinde olduklarını bugün bir kez daha gördük. İlginç olan şey yaklaşık bir yıldır bu dosya için özel bir heyet tahsis edilmiş. Bu davaya bakan bir heyet vardı. Sadece bu dosyaya bakıyordu. O açıdan bakıldığında evet aslında bu kararı verenlerin hızlı biçimde karara bağlayıp aktif biçimde legal alanda Kürtler adına siyaset yapan Kürt siyasetçilerin cezalandırılarak siyaset dışına çıkarılmasını amaçlandığı görülüyor.”

‘DAVA HUKUKSUZ BAŞLADI, HUKUKSUZ BİTTİ’

Avukat Mesut Beştaş da, 8 yıldır süren bir davanın olduğunu yineleyerek, “8 Yıl önce de biz bu dava için ifade etmiştik. Türkiye’de son dönemlerde kumpas davaları herkesçe iyi biliniyor. En büyük kumpasın bu dosyada olduğundan eminiz. Bizler hukukçu olarak gayet iyi biliyoruz. Delilerin toplanma şeklinden tutalım yakalamaların operasyona dönüştürülmesi bu operasyonların aslında hukuki bir sonuca ulaşmaktan öte siyasal ulaşmalara hedeflediğini çok iyi biliyoruz. Yargıtay’ın kumpas davaları diye belirtilen Balyoz, Ergenekon ve diğer davaların gibi bir yaklaşımın incelemesi olursa bu dosyada daha çok kumpasların olacağı görülecektir. Bu karar ve dosya hukuksuz başladı. Yine hukuksuz bitti diyebiliriz. Tabi ki bu dava burada bitmez, Yargıtay’a götüreceğiz. Yargıtay’dan sonuç almasak AYM ve AİHM bizi bekliyor” dedi.

‘ÇIKAN KARAR SONUÇ DEĞİL’

Avukat Cihan Aydın ise, Kararın hayal kırıklığı olduğunu ifade ederek, “Meslektaşlarımla beraber 8 yıldır hukuk arayışında mücadelemiz sürüyor. Dosyalarda 8 yıl boyunca çok büyük hukuksuzluklar yaşandı. Soruşturma aşamasında tamamen hukuksuzluklar üzerine bina edilmiş biz bunu daha önce ki ve sonra ki mahkeme heyetlerine defalarca belgeleri ile anlatmaya çalıştık. Maalesef bu taleplerimiz kabul görmedi. Çıkan karar bizim için bir son değil. Süreç devam edecek. Bu yargılamanın tamamında FETÖ örgütünün izleri bariz, net bir şekilde görülüyor. Soruşturma aşamasında verilen kararların neredeyse tamamına yakını şuan da FETÖ üyesi olmakla itham edilen ve bundan dolayı meslekten ihraç edilen ve cezaevine konulan hakim ve savcılar tarafından verilen kararlar. Bu bile tek başına büyük bir hukuksuzluğa işaret etmekte. Mesele kararları FETÖ’nün hakim ve savcıların vermiş olması da değil. Bunun yanında başka gerekçeler meseleler var bariz hukuka aykırı kararlar var. Bunları mahkemeye sunduk ama sanırım mahkeme bu konuda tatmin olmuş değil. Şunu açık söylemek lazım bu dava ile birlikte şu net bir şekilde ortaya çıktı.

‘KARAR HUKUKSUZDUR’

Gerçekten Fırat’ın ötesinde ve batısı tarafında ikili bir hukuk sistemi var. Bir hafta önce İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve çok sayıda kişinin yargılandığı dosyada bizim bu dava ki argümanlar Belediyesi gerekçe gösterilerek beraat kararı verildi. Ergenekon davasında Yargıtay’ın verdiği karar son derece belirleyici bir karar ve orada ki hukuksuzlukların tamamı hatta daha fazlası bizim dosyamız açısında da geçerlidir. Biz bunların hepsini sunduk. Balyoz davasında, Şike davasında yani kamuoyu gözü önünde olan, bilinen ve kumpas davası olarak bütün davalarda yerel mahkemeler ve Yargıtay bozma kararı verdi. Anca KCK davasında Kürt siyasetçilerin yargıladığı davalarda mahkemenin ısrarlı bir şekilde bu meseleden kaçıyor olması ısrarlı bir şekilde Yargıtay’ın yada diğer mahkemelerin kararlarını görmezlikten gelmesi bizce kararı tartışmalı hale getirmiştir. FETÖ izi olan bütün davalarda hem Yargıtay hem yerel mahkemeler beraat kararları verildi, dosyalar düşürüldü, ancak ısrarlı bir şekilde bu dosya da ısrar edilmesi bir hukuki çifte standart da işaret etmektedir” diye konuştu

‘TÜRKİYE’DEN SONUÇ ALMAZSAK AİHM’E TAŞIYACAĞIZ’

Hem istinafta sonrası temyiz aşamasında eğer oradan da bir netice almasak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu hukuksuzluğun giderileceğini düşünüyorum. Referandum öncesi neredeyse tamamına yakını Kürt siyasetçilerden belediye başkanlarından sivil toplum temsilcilerinden kanaat önderlerinden oluşan kişilere böyle bir ceza tehdidi elbette siyasal anlamda bir gözdağı olabilir, düşünülebilir. ‘KCK Ana Davası’nda verilen karar hukuksal anlamda büyük bir kriz olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.”

 

Ne olmuştu?

14 Nisan 2009’da Diyarbakır’da “KCK” adı altında Kürt siyasetçilere yönelik başlayan; tüm illere yayılan, sivil toplum örgütü yöneticileri, aydın, yazar, gazeteci ve avukatlara kadar uzanan yoğun gözaltı ve tutuklama operasyonları başlatıldı. 2009 yılından başlayıp günümüze kadar devam eden “KCK Ana Dava” soruşturması, 2007 yılının Şubat ayında Diyarbakır’da yapılan bir “ihbar” üzerine başlatıldı.

İki yılı aşkın süre devam eden soruşturma kapsamında DTP’nin binaları, yerel yönetim büroları, siyasi faaliyetler, toplantılar, telefon görüşmeleri dinlenerek kayıt altına alındı. “KCK” adı altında yapılan operasyonlarla kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve BDP’nin tüm siyasal faaliyetleri ceza soruşturmalarının hedefi haline getirildi. İlk olarak 14 Nisan 2009’da “KCK” adı altında Diyarbakır’da başlatılan operasyonda “KCK/ Türkiye Meclisi (TM) yöneticisi” oldukları ileri sürülen 72 siyasetçi gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen aralarında 3’ü kapatılan DTP’nin eş genel başkan yardımcılarının da bulunduğu 52 kişi tutuklandı.

2009 yılında başlatılan “KCK” operasyonlarının son ve en büyük dalgasında Diyarbakır başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Siirt, Van, Şırnak, Batman, Urfa ve Mardin olmak üzere 9 ilde 25 Aralık’ta eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonda 10 DTP’li belediye başkanı olmak üzere toplam 76 siyasetçi gözaltına alındı. Aralarında DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, 7 belediye başkanının da bulunduğu 23 kişi tutuklandı. Bu operasyonda gözaltına alınan siyasetçilerin Diyarbakır Adliyesi’ne getirilip tek sıra halinde dizilerek, elleri kelepçeli bir şekilde fotoğraflarının çekilmesi tartışmalara neden oldu. Bu fotoğraf karesi davanın sembolü haline geldi. Gelen tepkiler üzerine İçişleri Bakanlığı, bu fotoğrafı çekenler hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. Ancak bu soruşturmanın açılıp açılmadığı konusunda avukatlar herhangi bir bilgi veya belgeye ulaşamadı.