1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar’da Engelsiz Yaşam Merkezi oluşturuldu
Kayapınar’da Engelsiz Yaşam Merkezi oluşturuldu

Kayapınar’da Engelsiz Yaşam Merkezi oluşturuldu

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Kayapınar İlçe Belediyesi tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi oluşturuldu.

A+A-

Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç’ın talimatıyla daha önce Yüzme Havuzu Kompleksi olarak kullanılan yer, engelli vatandaşlara daha modern ve iyi hizmet verebilmesi için yeniden revizyon edilerek, Engelsiz Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü.

Engelsiz yaşam merkezinde müzik alanında bağlama, gitar, vurmalı çalgılar, resim, deri işlemeciliği, el sanatları, bilgisayar, Kur’an-ı Kerim ve hobi kursları düzenleniyor. 100’e yakın engelli vatandaşın yararlandığı kurslarda 6 usta öğretici görev yapıyor. Engelsiz yaşam aracı ile evlerinden alınarak, merkeze getirilen engelliler, buradaki etkinliklerden sonra yine araçlarla evlerine bırakılıyor. Merkezde gelen engellilere yönelik skeçler, eğlenceler ve palyaço gösteriler düzenleniyor.

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Engelli Yaşam Merkezi’nde engelli vatandaşlara meslek edindirme, kişisel gelişim, kariyer ve benzeri alanlarda kurslar verildiğini ifade ederek, “Merkezimizde, müzik, resim, deri işlemeciliği ve hobi kursları vermeye başladık. Aynı zamanda engelli vatandaşlarımız yüzme havuzumuzdan da faydalanabileceklerdir. Engellilerimiz sportif faaliyetlerini da burada yapabileceklerdir” dedi.

“Down kafe açılacak”

Başkan Kılıç, Engelsiz Yaşam Merkezinde ayrıca Down Sendromlu öğrenci ve gençlere yönelik Down kafe açacaklarını vurgulayarak, “Down Sendromlu öğrenci ve gençler bu kafeyi işletecekler. Burada engelli öğrenci ve vatandaşlarımız isterlerse kafede kendi çalışmalarını ve hizmetlerini sunabilecekler. Engelli vatandaşlarımızın rahat ve güzel zaman geçirebilecekleri, kaynaşabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Down kafeyi mart ayında hizmete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

(İHA-MP-Y)

28.03.2017 10:41:58 TSI
NNNN