1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetimi Diyarbakır'a devredildi
Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetimi Diyarbakır'a devredildi

Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetimi Diyarbakır'a devredildi

DİYARBAKIR- Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı Şanlıurfa'dan, 2019 yılı için Diyarbakır Kentine devredildi.

A+A-

2018 yılında Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğü Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığının, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzel'e devir teslim töreni yapıldı.

Toplantıya Vali Güzeloğlu'nun yanı sıra, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof Dr Talip Gül, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, kamu kurum ve kuruluş üst düzey yetkilileri, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinin oda, borsa ve birlik başkan ve temsilcileri ile sivil toplum kuruluş başkan ve temsilcileri ve çok sayıda iş adamı katıldı. 

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 2018 döneminde Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin’e hediye takdim etti. 

Toplantıda katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi “Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığını 1 yıllık bir süre içinde, çok büyük bir başarıyla gerçekleştiren ve bugün emaneti bizlere tebliğ eden Şanlıurfa Valimiz Abdullah Erin beyefendiye çok teşekkür ediyorum. Onun içten, samimi yaklaşımlarının, hem Şanlıurfa’mız için, hem de ajansımız için hem de bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir kazanç olduğunu samimiyetle düşünüyorum.

img_4739.jpg

 

“Yapacak çok işimiz var”

Karacadağ başlığı altında Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı birleştiren ajansımızın onuncu yılındayız. Kalkınma Ajansları arasında gerçekten Karacadağ, kurumsallaştıran, toplumsal projeler bazında uygulanan ve özellikle dönüşüm ve değişim sürecini çok aşan bir ajans olarak öne çıkmaktadır. Bu 10 yılda ajansın bugüne gelmesinde emeği, gayreti ve hizmeti olan herkese içtenlikle teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun. Yine diyorum ki ileriye baktığımızda Sayın Valimizin ifade ettiği gibi Yapacak çok işimiz var. Bu bölge çok önemli, özellikli bir bölge. Her şeyden önce insanlık tarihinin varlığından beri var olan, bugün ortaya çıkan bulgularla insanlığın varlığının adeta başlangıç noktası olan, tarihin başladığı ve yazıldığı bir yer iddiasında olan bir şehir. Ama burada bırakmak niyetinde, şüphesiz, değiliz. Tarihe tanıklık eden ve başlangıcından bugüne,  ve tarihin sonlarına kadar iddiasıyla ve kararlılığıyla ile gelişerek kalkınarak, inşallah var olacaktır. İki bölgenin özellikleri ve sahip oldukları değeri ve dinamiklerini bu masanın etrafında oturan hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Zamanın ruhu da buna işaret etmekte.

 

“Bu bölgenin insanı, toplumu, her yönden kalkınmayı, gelişmeyi istemekte ve beklemektedir”

Bugün Türkiye yaşanılan tüm küresel ve bölgesel risklere karşı istikrarlı ve inançlı bir şekilde büyümesini sürdüren ve konjonktürel riskleri minimize ederek kararlı bir şekilde kalkınmasını, sosyal ve toplumsal gelişmesini her noktada hissettiren bir ülkedir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve bu bölgeye, bu bölge insanının gelişmesine, geleceğine net olarak ihanet içinde olan terör örgütlerinin ve işbirlikçilerinin bertaraf edilmesi ile bugün gündem artık kalkınma ve gelişmedir. Bu bölgenin insanı, toplumu, her yönden kalkınmayı, gelişmeyi istemekte ve beklemektedir. İnsani yaşam göstergelerinin hepsinin ekonomik ve sosyal toplumsal gelişmesinin bütün hepsini bu bölgenin güzel insanları istemekte ve şüphesiz hak etmektedir. Bizim gerek kamu, gerek yerel, gerekse sivil ve özel temsilciler olarak amacımız da, çabamız da tam da budur. Bakınız bu bölgede kalkınmanın bütün dinamiklerinin altyapısı çok güçlü bir şekilde var. Geçtiğimiz günlerde Dünya Tarım Örgütü FAO’nun son durum değerlendirme raporu yayınlandı. FAO diyor ki, artan dünya nüfusu karşısında 2050 yılında bugüne nazaran dünyadaki gıda talebi en az iki katına çıkacaktır. Bu nedenle üretim alanında şiddetli büyümek ürün hasılasını artırmak ve üretim yoğunluğunu çoğaltmak lazım. Eğer buna bir cevap verilecekse, dünya çapında, bakın sadece ülkemiz için demiyorum, Diyarbakır ve Şanlıurfa bu cevabı verebilecek kapasitede zenginliktedir. Bir yanda GAP Projesi bir yanda Silvan projesi her ikisi milyonlarca hektarı sulu tarımda buluşturacak, üretimi tarımsal anlamda dünya çapında üretim merkezine bu bölgeyi taşıyacak bir zenginliğin adı olacak. Devam eden ortaya konulan projeler de tarımda sadece üreten değil, ürünü markalaştırarak sanayi ile buluşturan ve burada artı değer taşıyan bir yaklaşım meydana gelecek.

 

“Kültür ve turizm başlığı altında bu bölge doğru yönetilirse, dünyanın en iyisi ve dünyayı çeken bir cazibe merkezi olduğu ve olacağı açıktır”

Tarıma bağlı bütün üretim sektör ve prosesleri, en yeni ve en gelişmiş modelleri, üretim teknikleri buluşacak ve biz artık birbirini üreten değil, o birden bine ulaşan artı ve katma değer üreten bir aklı harekete geçireceğiz. Şüphesiz tarım ve tarımın türevleri değil, genel anlamda sanayi, onun yanında turizm gibi hizmetler sektörünün bugün en güçlü, en kalıcı başlığı tematik turizmdir. Kültürden tarihe, hobiden kongreye, sağlıktan her türlü sivil başlığa. Baktığınız zaman 10 bin yılın birikimi var bu bölgede. Evet Göbekli Tepe, evet Körtik Tepe, öne çıkanlar. Bunların yanında bunları tamamlayan o zincirin müthiş halkası. Bunların hepsinin doğru iletilmesi lazım. Kültür ve turizm başlığı altında bu bölge doğru yönetilirse, dünyanın en iyisi ve dünyayı çeken bir cazibe merkezi olduğu ve olacağı açıktır. Şüphesiz bütün bu hedefler, üniversite rektörümüz burada, eğitim başta, toplumsal bir bilincin ve bütün anlamda sahiplenişin gereğini göstermektedir. Bu önümüzdeki 1 yılda bu konularda buluşmalarımız, tema başlığında akıl ve tarama toplantılarımız ve karar mercilerini sunacak özel çalışmalarımız olacak.  İnanıyorum ki Karacadağ Kalkınma Ajansı Başkanlığındaki bu özel ve güzel ilimizi, çok güçlü karşılayacak ve çok önemli kazanımlar sağlayacak.  Bakınız Sayın Valimiz söylüyor, sadece Şanlıurfa'daki yeni Gıda İhtisas Bölgeleri talebine arsa yetişmiyor. Diyarbakır'da Tekstil Organize Sanayi Bölgesi 1. fasılın yaklaşık 4 katı talep aldı. Bugün hangi alanda bir yatırım altyapısını sunarsanız sunun, korkunç bir pozitif taleple karşılaşıyorsunuz. Bu bölgeye, her bir kente ve Türkiye’ye güvendir.  Havaalanının hareketliliğinden, lojistik altyapısının gelişmesine, otellerdeki rezervasyon oranın yüksekliğinden, yatırım talepleri ve tahsislerin bu kadar yüksek gelmesine kadar bütün veriler bunu işaret etmektedir. İnanıyorum ki biz bize düşeni yaparsak ve bu gelişmeleri doğru okursak gelecek her gün beklentilerimiz doğrultusunda büyük kazanımlar sağlayacak ve taşıyacaktır. Bugün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi altında önemli bir toplantının çıktısını değerlendireceğiz. Karacadağ Bölgesi'nin Milli Teknoloji ve Sanayi Kurulunda, sanayinin geleceği başlığında çok önemli katkı sağlayacak ve gerekli yasa çalışmalarına, gerekse halk teşvikine bir arada olacağız. Aslında sizlerin katıldığı alt kategorilerde komite toplantılarının bir özeti olacak.  İnanıyorum ki doğru kullanım, aklıyla hareket eden ve stratejik düşünen bir bakış açısı her iki ilimizi ve üst başlıkta Karacadağ Kalkınma Ajansının hedeflerine bizi yaklaştıracak ve gerçekleştirecek. Ben tekrar toplantıya katıldığınız ve birazdan açıklanacak rapora katkılarınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.