1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Kaldırım taşı değil, üst geçit yapılmalı”
“Kaldırım taşı değil, üst geçit yapılmalı”

“Kaldırım taşı değil, üst geçit yapılmalı”

Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesi’ndeki Medine Bulvar’ında başlatılan kaldırım çalışmalar tüm hızıyla devam ederken bulvarsakinleri, kaldırım çalışması değil üst geçit istediklerini söyledi.

A+A-

Cadde üzerinde ayda en az 2-3 kaza olduğunu belirten bölge esnaflarından Yemlihan Çalık, caddenin kaldırım çalışmasından çok üst geçide ihtiyacının olduğunu kaydetti. Özellikle okul dağılma saatlerinde çocukların büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Çalık, yetkililerden üst geçit taleplerine kayıtsız kalmamalarını istedi

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kent genelinde başlatılan kaldırım çalışmaları aralıksız devam ediyor. Eski taşların yerinden sökülerek yerine kentin doksuna uygun bazalt taşlardan yerleştiriliyor. Yapılan bu çalışmalar kimi vatandaşlar tarafından takdir toplarken, kimisi ise tepki gösteriyor.

Yetkililer talebimize kayıtsız kalmasın
Özellikle Merkez Bağlar İlçesi’ndeki Medine Bulvarı çevresinde ikamet vatandaşlar, sık sık kazalarla gündeme gelen Cadde üzerinde kaldırım çalışmalarından çok üst geçide ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Söz konusu cadde üzerinde okul olduğunu ve okul dağılma saatlerinde çocukların birçok tehlike ile karşı kaysıya kaldığını belirtilen vatandaşlar, yetkililerin üst geçit talebine kayıtsız kalmamasını istedi.

“Ayda 2-3 kaza mutlaka oluyor”
Özgür Haber’e konuşan Medine Bulvarı esnaflarından ayakkabıcı Yemlihan Çalık şunları söyledi;

“Bir vatandaş olarak bir birey olarak bir Diyarbakırlı yapılan bu çalışmanın çıkar üzerine olduğunu düşünüyorum. Bu caddede nerden bakarsan ayda 2-3 kaza oluyor. Karşımızda okul var ve bu kadar öğrenci, vatandaş varken buraya bir üst geçit şartken bir Allahın kulu gelip de burada ki insanların bir sorunu var mı, kaza yapanların nasıl öldüğü hiç kimsenin umurunda değildir. Burada geçen bir bayanı araba çarptı ve araba bulamadık hastaneye götürmek için ve buraya daha şahit olduğum çok kaza var. Bu durumu yetkililerden bir an önce ilgilenmelerini bekliyoruz.”dedi.

“Şehrin bütün yerlerine yenileme yapılacak”
Gerçekleştirilen kaldırım çalışmaları hakkında Özgür Haber’e bilgi veren Taşeron işçisi Nayif Demir ise şunları kaydetti;

“Eski betonlu taşları yerinden söküp yerine ise doğal taştan kesilmiş bazalt taş yerleştireceğiz. Ara yaya geçitlerine de engelliler için uygun alanlar yapılacaktır. Bu çalışmamız Dağ kapıdan başlamış olup yeni 75’e kadar devam etmektedir. İki ekip çalışıyoruz. Biz şuan Medine Bulvarındayız. Diğer ekip ise yeni yol da çalışmalarına devam etmektedir. Peyderpey şehrin bütün yerlerine yenileme yapılacaktır. Amacımız eski bozuk taşların düzeltilmesi ve istikameti yanlış olanları da düzelmektir.”

Ortalama bir hafta süren ve çalışmalardan bazen bir ay da sürdüğünü söyleyen taşeron işçilerin yaptıkları çalışmadan sonra ise çim ve ağaçlandırma çalışmalarını belediyenin kendisisin yapacağını belirtiler.